Wojna na Ukrainie
Francja wyśle kolejne Caesary na Ukrainę
Francja dostarczy Ukrainie 12 dodatkowych samobieżnych haubicoarmat Caesar, kaliber 155 mm - ogłosił we wtorek francuski minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu. Wcześniej Paryż wysłał na Ukrainę 18 Caesarów.
"Te 12 dział średniego zasięgu będzie sfinansowane w ramach funduszu pomocowego w wysokości 200 mln euro, utworzonego przez Francję" - powiedział Lecornu na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.
Broń ma zostać dostarczona na Ukrainę w ciągu "najbliższych tygodni".
Francuski minister poinformował także, iż rozmawiał z Reznikowem o szkoleniu ukraińskich żołnierzy do pilotowania francuskich myśliwców, ale żadna decyzja nie została jeszcze w tej sprawie podjęta.
Czytaj też
Lecornu obiecał też dostarczyć Ukrainie radar Ground Master 200, (GM200) wyprodukowany przez francuską firmę Thales, umożliwiający wykrywanie wrogich samolotów z odległości 250 km i zaatakowania ich z odległości 100 km, niezależnie od tego, czy lecą z małą prędkością i na małej wysokości, jak drony, czy na dużej wysokości, jak samoloty bojowe.
Radar zapewnia również ochronę przed rakietami i ostrzałem artyleryjskim, ostrzegając wojska lądowe przed ogniem wroga. Francuska firma sprzedała na całym świecie ponad 60 egzemplarzy tych urządzeń.
Francuski minister zapowiedział również, że Paryż chce wesprzeć Ukrainę systemami obrony powietrznej Crotale, które są na stanie armii 15 krajów, m.in. Grecji, Finlandii czy Korei Południowej.
Czytaj też
"Ta pomoc pomaga nam zbliżyć się do dnia naszego zwycięstwa. Crotale niszczą 100 procent celów, a dla nas bardzo ważne jest, aby zamknąć ukraińskie niebo" - skomentował francuską obietnicę ukraiński minister obrony.
Reznikow wyjaśnił również, że nie przedstawił francuskiemu ministrowi żadnych konkretnych oczekiwań Ukrainy, dotyczących zachodnich myśliwców. "Nie rozmawialiśmy o żadnym konkretnym samolocie, jak np. Mirage. Uzgodniliśmy jedynie, że lotnictwo taktyczne jest elementem obrony przeciwlotniczej i musimy wzmocnić nasze zdolności do obrony naszej przestrzeni powietrznej" - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.
"Jestem optymistą co do ostatecznego pozyskania zachodnich myśliwców i mam nadzieję, że będzie to możliwe już niedługo" - dodał ukraiński minister.
Czytaj też
Lecornu zapowiedział też wysłanie do Polski 150 żołnierzy francuskich w celu szkolenia 600 żołnierzy ukraińskich każdego miesiąca.
System artyleryjski Caesar może być montowany na podwoziach różnych ciężarówek zgodnie z wymaganiami klienta, w konfiguracjach 6x6 i 8x8. Do tej pory wyprodukowano ponad 300 tych systemów artyleryjskich. Jest on uzbrojony w działo kalibru 155 mm o długości 52 kalibrów, zamontowane z tyłu podwozia ciężarówki i może strzelać szeroką gamą amunicji między innymi standardową odłamkowo-burzącą, przeciwpancerną BONUS czy nowymi kierowanymi pociskami KATANA 155 mm. Maksymalną donośność armaty określa się na 40 km przy użyciu amunicji z napędem rakietowym, jednak przy użyciu niektórych rodzajów efektorów donośność zwiększa się do 70 km.
PGR
Tak patrzę na ilość sprzętu artyleryjskiego i wygląda ze Polska zaraz po USA przekazała go najwięcej (4 dywizjony Krabów) sama zostając z niczym.
KPS1
U nas też by się przydał jakiś posęp w ramach kryla.
PGR
a co nie ma juz czego oddawac?
szczebelek
W sumie to będzie ich 49, bo Dania oddała serię 19 sztuk.
Ma_XX
18 szt, wróciło na przeglądy i naprawy, 1 szt unieruchomiona - ale co najważniejsze ŻADEN nie zniszczony, w Polsce ma powstać centrum ich naprawy - oczywiście z ekipą francuską