Reklama

Geopolityka

Francja wysyła nowoczesne haubice Ukrainie

Autor. Armée de Terre

Francja wysyła Ukrainie haubice samobieżne Caesar – poinformował w wywiadzie dla „Corriere de la serra” prezydent Emanuel Macron.

Reklama

AKTUALIZACJA 22.04 14:39 - najprawdopodobniej chodzi o 12 dział. O takiej liczbie poinformował serwis ouest-france, który dodał, że mają one pochodzić z zapasów francuskiej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W rozmowie z włoskim dziennikiem Macron stwierdził, że Paryż dostarcza różnego rodzaju uzbrojenie, w tym zestawy przeciwpancerne Milan, ale też haubice Caesar. O ile informacja o przeciwpancernych pociskach kierowanych nie jest żadnym zaskoczeniem, bo o ich przekazaniu było wiadomo już wcześniej, o tyle dostawa haubic stanowi istotną, jakościową zmianę we francuskiej pomocy wojskowej. Caesar to bowiem kołowa haubica samobieżna w układzie 6x6, kalibru 155 mm. Dysponuje nowoczesnym systemem kierowania ogniem i możliwością użycia amunicji precyzyjnej, takiej jak BONUS, z powodzeniem wykorzystywany przeciwko Daesh w Iraku. Maksymalna donośność Caesara to 40 km, dzięki lufie o długości 52 kalibrów (podobnej jak w polskim Krabie czy niemieckiej PzH 2000).

Reklama

Czytaj też

Dostawa Caesarów może być bardzo poważnym wzmocnieniem dla ukraińskiej artylerii. Nie wiadomo o jaką liczbę haubic chodzi (Francja ma ich nieco mniej niż 80, planowany jest zakup 32 kolejnych). Nawet jednak jeśli przekazanych będzie np. kilkanaście dział, to trzeba pamiętać jest to środek o dużej donośności i wysokiej skuteczności. Jednocześnie jest kompatybilny ze standardową amunicją NATO (USA dostarczają na Ukrainę ponad 150 tys. pocisków 155 mm, wraz z łącznie 90 ciągnionymi haubicami).

Czytaj też

Jest całkiem prawdopodobne, że wykorzystanie Caesarów będzie wymagało trwającego przez pewien czas szkolenia, które może być realizowane we Francji lub w państwie NATO graniczącym z Ukrainą. Trzeba też pamiętać, że Francja ma na wyposażeniu (i przypuszczalnie w rezerwie) również starsze, gąsienicowe haubice 155 mm AUF1 na podwoziu AMX-30, do dyspozycji mogą być też ciągnione TRF1, które w większości lub w całości zostały zastąpione przez Caesary.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Buka

  Po co Zuzanny trzeba zamawiać kraby Raki Kryle i Langusty i to w dużych ilościach i wysłać na Ukrainę po 18 sztuk na testy w ogniu wojny. Trzeba zwiększać zapasy amunicji..

 2. Niezorientowany

  Przekazanie Dan nie rozwiązałoby najpoważniejszego problemu zbliżającej się bitwy artyleryjskiej. Ostatnio czytałem ciekawy artykuł, że wygra ją nie ten, kto będzie miał więcej dział, ale ten, kto będzie miał więcej amunicji. NATO od początku wojny przesyła swoje zapasy poradzieckiej amunicji dla Ukrainy i powoli zapasy 152mm się kończą. Dlatego, teraz dosyłają działa 155mm. Bo do nich NATO ma i zapasy i fabryki amunicji.

 3. mc.

  A może czas najwyższy zamówić na Słowacji Zuzanny 2, a nasze Dany przekazać Ukraińcom ? Bardzo proszę Defence24 o artykuł dotyczący rozliczeń za przekazany Ukrainie sprzęt. Czy to są "darowizny", czy może uzyskujemy jakiś zwrot (od UE, USA, NATO) ? Kryl to "fajna sprawa" ale raczej się go nie doczekamy - no chyba że HSW ma już gotowy prototyp.

  1. Edmund

   To są sprawy tajne / poufne. Może dowiemy się o tym po wojnie na Ukrainie, a może nie. Ten ,,zwrot" może mieć także charakter ,,niematerialny" np. w formie szybkiej ścieżki zakupów, przesunięć w kolejce kupców na początek, dostęp do technologii, bardziej korzystnej ceny, bezpłatnego wsparcia ekspertów amerykańskich w zakresie planowania i strategii, dostępu do rozpoznania nie tylko w ramach NATO ale rozpoznania ściśle amerykańskiego w tym dane wywiadu. Pamiętajmy, że niewiele państw na świecie z tego korzysta, w zasadzie tylko Izrael i Wielka Brytania, a teraz może też Australia.

  2. Alaris

   Chodzi ci konkretnie o Polskę? To za T-72 otrzymaliśmy przyśpieszenie dostaw M1, za Pioruny promocję sprzętu i rozwój Mesko ( dalsze zakupy od MON, a patrząc na zainteresowanie Piorunem od innych w przyszłości), jeśli dostarczymy Migi dostaniemy F-16.

  3. VVV

   a po co ci zuzanny 2 sokoro są niewiele tansze niż nasze kraby na rewelacyjnym podwoziu k9a2? nasz krab jest znacznie lepszą haubicą niz zuzana 2. A co do darowizn to nic się nie dzieję i nic nie przekazujemy :) lepiej jest zamówić więcej raków i krabów

Reklama