Reklama

Wojna na Ukrainie

Europejski koncern będzie produkował uzbrojenie na Ukrainie

Francuski system artyleryjski CAESAR Mk I oraz amunicja artyleryjska 155 mm wraz z ładunkami miotającymi.
Francuski system artyleryjski CAESAR Mk I oraz amunicja artyleryjska 155 mm wraz z ładunkami miotającymi.
Autor. KNDS France

Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego we Francji ogłoszono formalne powstanie spółki zależnej KNDS Ukraine, która to będzie odpowiedzialna za serwis oraz produkcję uzbrojenia i amunicji na terenie Ukrainy. Tym samym jest to kolejny oddział europejskiego koncernu zbrojeniowego KNDS.

W wydarzeniu utworzenia spółki wziął udział wspomniany prezydent Ukrainy, ale także minister obrony Francji Sébastien Lecornu oraz prezes grupy KNDS Philippe Petitcolin. Ma ona jeszcze bardziej zacieśnić relację pomiędzy Ukrainą, Francją oraz Niemcami zwłaszcza w kontekście przemysłu zbrojeniowego. Stworzenie KNDS Ukraina ma pozwolić na produkcję uzbrojenia oraz amunicji na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, ale także wspomóc proces utrzymania obecnie używanego zachodniego typy uzbrojenia (wyprodukowanego przez podmioty KNDS).

Reklama

Oznacza to wsparcie dla takich konstrukcji jak armatohaubice PzH 2000 i CAESAR, kołowe bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10RC, czy czołgi Leopard 2. Najbardziej kluczowe będzie tutaj wspomaganie dostaw części zamiennych oraz napraw francuskiej artylerii z racji na to, że Ukraina otrzyma łącznie 146 tego typu pojazdów w dwóch odmianach. Tym samym jest to kolejne wydarzenie dotyczące serwisu i produkcji uzbrojenia na Ukrainie w ostatnim czasie. Obok wspomnianego utworzenia KNDS Ukraina miało miejsce uroczyste otwarcie na terenie Ukrainy centrum serwisowo-remontowego przez niemiecki koncern Rheinmetall i ukraińską firmę Ukrainian Defense Industry. Będzie on własnością spółki joint venture wspomnianych podmiotów określoną jako Rheinmetall Ukraine Defence Industry LLC.

Czytaj też

Autor. Sébastien Lecornu/X
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Tomek72

    Dlaczego Polska NIE jest obecna w takich programach ? - Szanowni Państwo - od połowy lat 90tych zawodowo zajmuję się "zarządzaniem kryzysowym" w korporacji - pracowałem także dla zakładów produkcyjnych - Niemcy - jeszcze przed II WŚ - planowalii tak zwaną KRYTYCZNIE WAŻNĄ produkcję (szczególnie tą "w warunkach niebezpiecznych") - ZDUBLOWANĄ w różnych lokalizacjach np Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) i fabryka " BLIŻNIACZA" - DAG Fabrik Bromberg – druga co do wielkości pod względem powierzchni (po DAG Krzystkowice – 35 km²) fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w III Rzeszy, istniejąca w latach 1939–1945, zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej. - DLACZEGO my tak NIE robimy?

  2. szczebelek

    Tworząc takie spółki ogranicza się też serwis sprzętu ukraińskiego działający na wschodniej flance NATO.

    1. Dudley

      Jaki sprzęt Ukraiński działa na wschodniej flance NATO? Możesz pisać bardziej zrozumiale, o co tobie chodzi?

Reklama