Reklama

Wojna na Ukrainie

Erdogan z "nadzieją" o zbożowym porozumieniu z Rosją

W. Putin i  R. Erdogan na spotkaniu w Soczi
W. Putin i R. Erdogan na spotkaniu w Soczi
Autor. kremlin.ru

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, że jego zdaniem wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego, dzięki któremu Ukraina mogła bezpiecznie eksportować swoje produkty rolne przez Morze Czarne.

Reklama

"Uważamy, że inicjatywę należy kontynuować, eliminując jej niedociągnięcia. W tym kontekście w porozumieniu z ONZ przygotowaliśmy pakiet zawierający nowe sugestie" – powiedział Erdogan na konferencji prasowej.

Reklama
Reklama

"Myślę, że postęp jest możliwy. Jako Turcja wierzymy, że w krótkim czasie uda nam się osiągnąć rozwiązanie, które spełni oczekiwania" – dodał.

Erdogan zaznaczył przy tym, że Ukraina powinna złagodzić swoje stanowisko negocjacyjne wobec Rosji w rozmowach w sprawie wznowienia porozumienia zbożowego. "Ukraina musi szczególnie złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją" – powiedział.

Z kolei Putin oświadczył, że ożywienie inicjatywy zbożowej będzie możliwe, jeśli wszystkie inne ustalenia dotyczące rosyjskiego eksportu zostaną wypełnione. Według prezydenta Rosji Zachód w dalszym ciągu ogranicza rosyjski eksport produktów rolnych i amoniaku. Moskwa domaga się też zniesienia sankcji i innych ograniczeń.

Czytaj też

"Będziemy gotowi rozważyć możliwość wznowienia umowy zbożowej i dzisiaj ponownie powiedziałem, że zrobimy to, gdy tylko wszystkie porozumienia w sprawie zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich produktów rolnych zostaną w pełni wdrożone" – zapowiedział Putin.

Putin powiedział przy tym, że alternatywą dla porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów przez Morze Czarne, jest rosyjska propozycja dostaw do krajów afrykańskich miliona ton zboża przez Turcję, przy wsparciu finansowym Kataru.

Zapowiedział jednocześnie, że w ramach tego rozwiązania Moskwa zamierza wkrótce podpisać umowy z sześcioma krajami afrykańskimi, które mają otrzymać od Rosji "darmowe zboże".

Czytaj też

W odpowiedzi za tę deklarację Erdogan podkreślił, że jest przeciwny "propozycjom alternatywnym" wobec porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

"Alternatywne propozycje uwzględnione w porządku obrad nie mogą zapewnić zrównoważonego i bezpiecznego modelu, opartego na współpracy między stronami, takiego jak Inicjatywa Czarnomorska" – powiedział turecki prezydent.

Po zakończeniu spotkania Putina z Erdoganem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oznajmił, że teraz spodziewa się rozmowy tureckiego przywódcy z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj też

"Jestem przekonany, że efektem rozmowy Erdogana z Putinem będzie kontakt między prezydentem Erdoganem a prezydentem Zełenskim – oświadczył Kułeba w Kijowie. - W stosunkach między prezydentem Zełenskim a prezydentem Erdoganem istnieje zaufanie".

Porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku, gdy z inicjatywy tej wycofały się władze w Moskwie. W kolejnych tygodniach rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości na Ukrainie, niszcząc cele cywilne, infrastrukturę portową i zabytki kultury.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. bezreklam

    Warto dodac aspekt ekonomiczny - Rosja dostracza ok 80% zborza do Afryki (Ukraina ok 20%) Przez sankcje - Afryce w oczy zajrzal Glod (USa nie zastapilo Rosjkiego zborza) Pytanie czy etyczne jest zaglodznie 20 milnow Afrykanczykow po to by pomoc UKrainie? Pozatym to powduje napiecia spoleczne w Afryce, Migracje na polnoc i bunty wojskowych (Przyczna skutek - nie jest poparlna w naszych mediach) W Polsce Nawozy podrozaly od 700% do 2000% - znam rolnikow to wiem. Zboze z Ukrainy idzie do POlki (Techniczne) POplatali eh

    1. easyrider

      Nie mamy żadnych obowiązków karmienia Afryki. To suwerenne państwa i same muszą się starać o swoją ludność. Kremlowska retoryka bezskuteczna. Gdyby nie napadli na Ukrainę, nie byłoby wojny, nie byłoby sankcji, nie byłoby problemów z eksportem. Agresor nie uzyska usprawiedliwienia swoich działań udając filantropa i jednocześnie atakując cywilną ludność napadniętego państwa.

    2. bezreklam

      Easy - W kwestii etyki pytanie jest takie - czy moralne jest zaglodzic ludzi w Afryce by pomoc "bracim w Ukrainie" i jesli tak to jak stosnek 20 milnow Afrykanczykow za 20 minlow Ukraincow? 1 do 1? Pyetanie etyczne jest tez za decdowanie ZA INNYCH. Za siebie masz prawo decdowac. - np chesz sankcje i benzyna o 50% drozsza (to etyczne) Ale czy za nich mozesz decdowac co jesc? ALbo za babcie czy kupic wegiel czy marznoc? I 3- Swiamdosc - jesli w TV nie powiedza tego to znaczy ze dzilasz NIE SWIADMIE - czyl tez nie etycznie

    3. easyrider

      @bezreklam Swoje etyczne pytanie zadaj na Kremlu, bo to ten zbrodniczy reżim rozpoczął agresywną wojnę, i to on odpowiada za zaburzenia gospodarki. Ponawiam odpowiedź:nie mamy żadnego moralnego obowiązku żywić i utrzymywać Afryki. Jeśli ich rządy nie są w stanie zapewnić dobrobytu i bezpieczeństwa swoich społeczeństw, to najwidoczniej nie dorosły one do suwerenności. W takim razie powinny to być tereny pod międzynarodową jurysdykcją. Coś jak Antarktyda.

  2. bezreklam

    I jeszcze jedna rzecz- powdujac głud w Afryce - moze spowdowac to migracje na POlonoc. Czyli jesli Europe zaleje np 100 milnow glodnych Afrykanczkow - czy uwazasz ze jesli zaczna paletac sie po naszych miastach, szykac pracy czy doknawac przestpsw gwatow itp - to pownnsmy sie martwic czy w Afryce jest dobrobyt czy ekspaatowac na maksa? Moze jednak pozwolic tam spzredawac tanie zborze Rosjskie ma sens dla POlski tez? Czy musimy na slepo isc za USA?

Reklama