Duńskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu Ukrainie szersnastego pakietu pomocy wojskowej, w skład którego wejdą m.in. systemy artyleryjskie CAESAR, amunicja kal. 155 mm oraz samobieżne moździerze kal. 120 mm.
Nowy pakiet pomocy wojskowej jest już szesnastym tego typu, jaki Kopenhaga przekaże Ukrainie na rzecz walki z rosyjskim najeźdźcą. Jego wartość określono na ponad 330 mln USD (ok. 2,3 mld koron duńskich) i w jego skład wejdzie m.in. nieokreślona liczba systemów artyleryjskich CAESAR wraz z amunicją do nich oraz niewiadomego typu samobieżne moździerze kal. 120 mm wraz z granatami. Pieniądze na pokrycie nowego pakietu pomocy będą wydzielone w latach 2024-26 i zakładają pobranie odpowiednio około 1,3/0,2/0,7 mld koron duńskich.
Ukraina wykazuje się dużym zainteresowaniem na systemy artyleryjskie i moździerzowe. Dzięki temu pakietowi darowizn wnosimy istotny wkład w ukraińską walkę o wolność w postaci zarówno dodatkowych systemów artyleryjskich CAESAR, jak i towarzyszącej im amunicji. Darowizny przekazywane są we współpracy z naszymi sojusznikami i stanowią ważny sygnał, że stoimy za Ukrainą na szerokim froncie.
Duński minister obrony Troels Lund Poulsen.
Trudno określić jakie systemy moździerzowe zostaną dostarczone Ukrainie, raczej można wykluczyć przekazanie tych stworzonych na podwoziu kołowych transporterów opancerzonych Piranha V (szwajcarskie veto) zatem najpewniej mowa o konstrukcjach spoza Danii. Jeżeli chodzi zaś o artylerię CAESAR, to będzie ona pochodzić z francuskiej inicjatywy ogłoszonej w styczniu przez Sébastiena Lecornu. Zadeklarowano wtedy, że do początku 2025 r. KNDS Nexter będzie mógł przekazać Ukrainie 78 egzemplarzy CAESAR-ów (łączna produkcja w bieżącym roku będzie większa, zważywszy na zamówienia eksportowe oraz potrzeby Armée de terre). Dotychczas Ukraina w ramach niej zakupiła sześć egzemplarzy, zaś Francuzi dorzucili kolejne 12 pojazdów. Tym samym w puli pozostaje 60 haubic, co po duńskim zamówieniu ulegnie zmniejszeniu, choć nie wiadomo jak bardzo. Sama amunicja do francuskiej artylerii będzie zaś kupowana we współpracy z innymi krajami jak Czechy i Estonia.
Jeśli Europa ma zrealizować swoje ambicje w zakresie wsparcia dla Ukrainy, wymagana jest wielka wola polityczna i gospodarcza. Dotyczy to zwłaszcza amunicji artyleryjskiej. Dzięki temu pakietowi darowizn pokazujemy Ukrainie i naszym europejskim sojusznikom, że Dania ma wolę i zdolność do kontynuowania naszego wsparcia dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Mam nadzieję, że więcej krajów pójdzie w ich ślady i przyczyni się do jak najszybszego wykorzystania istniejących możliwości.
Minister spraw zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen
Czytaj też
Tym samym widzimy kolejny przykład wsparcia Ukrainy przez Kopenhagę w kwestii uzbrojenia artyleryjskiego. Wcześniej przekazała ona do Kijowa wszystkie 19 systemów CAESAR 8x8, jakie były przeznaczone dla duńskiej armii. Oprócz tego opłaca wraz z Niemcami i Norwegią zakup 16 słowackiej produkcji samobieżnych haubic Zuzana 2 oraz regularnie przekazuje pociski artyleryjskie kal. 155 mm. W ostatnim czasie zaangażowała się w koalicję amunicyjną zapoczątkowaną przez Czechy oraz zdecydowała się na oddanie składowanych armatohaubic M109A3, które posłużą jako zapas części zamiennych.
Od początku wojny Dania była jednym z najbardziej aktywnych krajów-darczyńców. Szesnastym pakietem darowizn podkreślamy, że jesteśmy z Ukrainą na dłuższą metę. Ich walka o wolność jest także walką Europy i nie możemy sobie pozwolić na to, aby teraz zawieść Ukraińców. Musimy i musimy kontynuować nasze wsparcie, które ma absolutnie decydujące znaczenie dla wyniku wojny.
Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm. Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.
Paweł P.
Przewietrzą magazyny na nowszy sprzęt. Brawo! WIN-WIN.
Davien3
Oddali Ukrainie swój najnowszy sprzet w dziedzinie artylerii , a teraz oddaja im swoje F-16.
Rusmongol
Duńczycy zdają sobie sprawę że mosskiewscy złodziejaszkowie ostrzą sobie żeby na Arktykę i jej złoża. Mongo rossija żyje z tego co zaiwani innym i ze złóż jakie przez wieki ukradli sąsiadom. Nawet teraz kradną na UA.
Future
Mądrość Danii do pozazdroszczenia. Działają na perspektywiczną przyszłość. Fajnie że się Francja ruszyła. Ciekawe czy Niemcy po dzisiejszym spotkaniu z Tuskiem i Macrobem coś polepszą czy nadal będą minimalistyczni i wirtualni
Future
Mądrość Danii do pozazdroszczenia. Działają na perspektywiczną przyszłość. Fajnie że się Francja ruszyła. Ciekawe czy Niemcy po dzisiejszym spotkaniu z Tuskiem i Macrobem coś polepszą czy nadal będą minimalistyczni i wirtualni
Kordian80
Dania jak zawsze daje dobry przykład - brawo.
Buczacza
Brawo jak pisałem nie raz. Czym więcej ubitych onuc tym większe bezpieczeństwo Polski i Polaków..
GB
O ile dobrze pamiętam to Dania przekazała Ukrainie wszystkie swoje Caesary i chyba zamówiła kolejne we Francji. Czyżby chcieli przekazać nowe zamówienie? Bardzo mi się podoba postawa Danii.