Wojna na Ukrainie
Czeski Wampir z nową kabiną na Ukrainie
Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet RM-70 są na Ukrainie świetnie znane ,mają jednak już a swoje lata i nie zapewniają swej załodze najwyższych parametrów taktyczno-technicznych . W celu zmiany tego stanu powstał jego wariant wyrzutni oparty o podwozie Tatry T815-7T3RC1 z nową opancerzoną kabiną określaną jako Puma.
Identyczne podwozia wraz z kabinami, które są efektem współpracy czeskiego Excalibur Army oraz izraelskiego Plasana trafiają jako bazy dla zmodernizowanych wieloprowadnicowych ukraińskich wyrzutni rakiet kal. 220 mm, czyli BM-27 Buriewij. Poprawiają one ochronę załogi pojazdu oraz jego zdolności operacyjne np. dzięki nowoczesnemu wyposażeniu kabiny. Nie jest wiadome, czy w przypadku tego unowocześnionego RM-70 mówimy o modernizacji podwozia bazowego czy jego całkowitej zamianie na nowy. Niemniej jednak oznacza to wdrożenie nowej wersji tego już dość leciwego systemu rakietowego, która to może zainteresować w przyszłości klientów eksportowych.
Czytaj też
#Ukraine/#Russia 🇺🇦🇷🇺:
— 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍 (@praisethesteph) April 7, 2023
Video of the new 🇺🇦#Ukrainian 122mm RM-70 #Vampire 4D MLRS with new Puma cab. These MLRS with this cab are supplied by 🇨🇿#Czech @excaliburarmycz.
I first spotted this model a few weeks ago.
According to my intel, Ukraine should receive much more of these. pic.twitter.com/3kEVLN8yQK
RM-70 to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet kalibru 122 mm, będąca ulepszoną wersją radzieckiego systemu BM-21 Grad. Została oparta o podwozie samochodu ciężarowego Tatra 813 co znacząco zwiększyło przestrzeń za kabiną załogi. Dzięki temu zwiększyła się ładowność pojazdu, przez co możliwe stało się przewożenie dodatkowych 40 rakiet. Zasięg ich rażenia (20 km) nie uległ zmianie względem radzieckiego odpowiednika. Można go jednak zwiększyć, stosując pociski rakietowe o większym zasięgu (np do poziomu 40 km w przypadku pocisków Feniks, których używa m.in. Wojsko Polskie. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny T3-930-51 o mocy 265 KM, który pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 85 km/h. RM-70/85 jest dalej używany przez wiele armii świata m.in. Polskę, Grecję, Kambodżę, Gruzję, Słowację czy Zimbabwe.