Reklama

Wojna na Ukrainie

Czesi zbierają fundusze na budżetowe zestawy przeciwlotnicze dla Ukrainy

Zestaw ZPU-2 składa się z dwóch wielkokalibrowych karabinów maszynowych KPV kal. 14,5 mm. W domyśle będzie mógł on nie tylko razić cele powietrzne, ale także lądowe jak samochody ciężarowe czy lekko opancerzone pojazdy wojskowe
Fot. Dieter vogeler/Wikipedia

Czesi ponownie utworzyli zbiórkę funduszy na zakup sprzętu potrzebnego ukraińskim żołnierzom. Tym razem celem jest 15 pojazdów „Victor”, które są samobieżnymi lufowymi zestawami przeciwlotniczymi. Będą one uzbrojone w zdwojone wielkokalibrowe karabiny maszynowe KPV kal. 14,5 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zbiórka ta jest organizowana pod już znanym hasłem "prezent dla Putina", dzięki któremu udało się zebrać fundusze m.in. na czołg T-72 Avenger. Tym razem celem jest zakup 15 pojazdów opartych o samochody Toyota Land Cruiser HZJ 79 (pickup) i lufowy zestaw przeciwlotniczy ZPU-2 za sumę 3,7 mln euro. Za ich produkcję będzie odpowiadało czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army.

„Z doświadczonym operatorem zestaw ten jest bardzo skuteczny przeciwko średnim i dużym dronom, a także samolotom i śmigłowcom operującym na małych wysokościach, a także przeciwko lekko opancerzonym pojazdom, fortyfikacjom wroga i jest absolutnie niszczycielski dla siły roboczej" – mówią autorzy zbiórka pieniędzy.

Reklama

Czytaj też

Zestawy te mają zwiększyć zdolności ukraińskich żołnierzy w eliminowaniu środków napadu powietrznego, głównie dronów zważywszy na zasięg skutecznej eliminacji celów wynoszący w przypadku zestawu ZPU-2 2000 m, zatem mniej niż popularne ZU-23-2. Może on także służyć do eliminowania nisko lecących celów jak śmigłowce, lub pojazdów naziemnych. Jednostka ogniowa każdego pojazdu wynosi ponad 600 naboi. W przypadku przegrzania lufy można ją szybko wymienić na miejscu. System celowniczy obejmuje celownik przeciwlotniczy dzienny i nocny oraz celownik do bezpośredniego ognia do celów naziemnych.

Czytaj też

YouTube cover video

Komentarze (5)

 1. Powiślak

  Ciekawe jakby tak na naszym Rangerze zainstalować ten nowy wielolufowy WLKM 12,7mm z Tarnowa? Taki CIWS bliskiego zasięgu? Podpinać go do zewnętrznej głowicy OE, radaru lub wozu dowodzenia z Regą? Rangery są, WLKMów naprodukuje Tarnów, SKO Regi też sprawdzone, albo można użyć tego z Pilicy. Wszystko jest, tylko produkować i uzbrajać nasze jednostki!!

  1. wert

   nie zapomnij dopiąć przyczepkę z amo i patrz w którą stronę strzelasz bo mozesz zostać zabójcą swoich. Polska to nie piaski Syrii

  2. Powiślak

   Nie pytasz w którą stronę strzelać na wojnie będzie K2, Abrams, Rosomak, Langusta? I w nosie masz w którą stronę poleci wrogi dron czy samolot i co zniszczy? Zdurniałeś? A na wojnie - jak wzorowy kolaborant będziesz błaznować krzycząc do żołnierzy "nie strzelać do wroga bo kogoś zranicie" ?

 2. thorshammer

  Wojna staje się kosztowna i po wyczerpaniu amunicji do niemieckich czołgów Gepard konieczne jest znalezienie alternatywnego taniego zamiennika do walki z tanimi dronami. Czeska firma Excalibur Army specjalizuje się w zakupie, serwisie i sprzedaży sprzętu wojskowego i według informacji posiada na stanie wiele karabinów maszynowych ZPU-2. Dużym atutem jest wymienna lufa w warunkach polowych. Spółka macierzysta Czechoslovak Group od dawna stara się o przejęcie Fiocchi Munizioni, która jest numerem 1 z oddziałami nie tylko we Włoszech, ale także w Brytanii i Ameryce. Mają w ofercie amunicję kalibru 14,5 x 114, dzięki czemu mogą dostarczyć kompletny system. Podwozie Toyoty jest również używane, a zatem tanie. Możliwości firmy CSG można tylko pozazdrościć.

 3. Cyber Will

  Na te wolno lecące irańskie drony taki WLKM z Tarnowa byłby tańszy (od rakietowej opl) i skuteczny gdyby tymi systemami obsadzić kluczową infrastrukturę (elektrownie, wodociągi itp.)

 4. SpalicKreml

  Ukraina lepiej zna swoje potrzeby ale przypuszczam ze kilka zmodernizowanych ZU-23 z tarnowa by reprezentowalo wieksze mozliwosci.

 5. bmc3i

  Brz radaru kierowania ogniem, taki system bedzie mial 5% skuteczności.