Reklama

Wojna na Ukrainie

Fundusze na czołg dla Ukrainy zdobyte

Fot. Fot. Radek Vršecký/ CC BY-SA 4.0

Organizatorzy kampanii „Prezent dla Putina” poinformowali o zebraniu środków w wysokości 1,22 mln euro na zakup czołgu T-72 Avenger, który ma zostać przekazany na Ukrainę, by pomóc w walce z rosyjską inwazją. Cała akcja jest wspierana przez ambasady Czech i Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Organizatorzy kampanii konsultowali projekt z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawę i późniejszy transport z ministerstwem obrony Czech. Projekt "Prezent dla Putina" został zainicjowany na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za pozyskane pieniądze ministerstwo obrony w Pradze kupuje materiały wojskowe od czeskich producentów zgodnie z zapotrzebowaniem armii ukraińskiej. Za dostawę czołgu na Ukrainę odpowiedzialna będzie ambasada Czech.

Czytaj też

T-72 Avenger najpewniej będzie modernizacją czołgu T-72M1, polegającą na znacznym podniesieniu jego wartości bojowej poprzez m.in. zwiększenie poziomu ochrony załogi poprzez dodanie elementów pancerza reaktywnego. Czołg otrzyma nowoczesne przyrządy celownicze i pasywną noktowizję. Wóz otrzyma także nowoczesne systemy łączności i lokalizacji. Najpewniej standard reprezentowany przez wersję Avenger będzie pod pewnymi kwestiami zbliżony do T-72M4CZ, używanego w liczbie 30 egzemplarzy przez czeskich pancerniaków.

Reklama

Czytaj też

Będzie to już kolejne wojskowe wsparcie dla Ukrainy od Czechów. Do tej pory wojsko ukraińskie otrzymało od nich czołgi T-72M1, bojowe wozy piechoty BMP-1, samobieżne armatohaubice 2S1 Goździk i Dana, wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej RM-70/85 oraz śmigłowce szturmowe Mi-24.

RM-70
Fot. EXCALIBUR ARMY

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    To już wiemy za co te 300 mln dolarów oraz 116 M1A1 SA dostaliśmy, bo cena pojedynczego teciaka bez modernizacji nie jest zbyt duża.

  2. Bren2

    Tak, mogę potwierdzić, że ambasada Ukrainy w Czechach podpisała dziś aneks do umowy z CSG (największą czeską firmą zbrojeniową) na dostawę kolejnego czołgu tego typu. To znaczy poza zakresem już zamówionych. Minister obrony Jana Černochová wzięła również udział w uroczystości podpisania aneksu do umowy. Czołg, podobnie jak pozostałe czołgi z tej dostawy, jest już dostępny i po uzyskaniu licencji eksportowej zostanie przewieziony na Ukrainę (co zajmuje czeskim władzom maksymalnie 48 godzin). W sumie obywatele Czech przekazali już ambasadzie Ukrainy ponad 1,4 mld koron na zakup broni.