Reklama

Wojna na Ukrainie

Ciężkie haubice z Finlandii na Ukrainie

2A36 Hiacynt-B.
2A36 Hiacynt-B.
Autor. Ministry of Defense of Ukraine

Finlandia aktywnie angażuje się w pomoc wojskową przekazywaną broniącej się Ukrainie, jednak spora jej część nie jest przekazywana do mediów. Widzimy ją jednak po czasie dzięki materiałom filmowym i zdjęciowym już u odbiorcy. Jednym z systemów uzbrojenia, który został wysłany „po cichu” są holowane armatohaubice 152K89, czyli fińskie określenie na dobrze znane 2A36 Hiacynt-B.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Finlandia na stanie swoich Sił Zbrojnych posiadała zaledwie 24 egzemplarze tego holowanego systemu artyleryjskiego, które były użytkowane do wsparcia ogniem pośrednim jednostek piechoty lub w brygadach artylerii. Są to dobrze znane Ukraińcom środki artyleryjskie, które pojawiły się na wspólnych polsko-ukraińskich ćwiczeniach np. w Toruniu. Ukraina miała przed rosyjską inwazją posiadać około 180 sztuk holowanych Hiacyntów, zatem wdrożenie ich będzie bardzo szybkim procesem. 

W związku ze zwiększeniem ilości produkowanej do tego typu systemów artyleryjskich amunicji będą mogły one stale realizować swoje zadania, zastępując np. remontowane lub zniszczone odpowiedniki w kalibrze 155 mm. Obecnie Finlandia zwiększyła liczbę zamawianych samobieżnych armatohaubic K9, które zapewne pozwolą na przekazanie części lub całości holowanych fińskich Hiacyntów.

Reklama

Czytaj też

2A36 Hiacynt-B to sowiecka holowana armatohaubica kal. 152 mm opracowana w latach 70. XX wieku przez Biuro Konstrukcyjne Artylerii TsNIITochMash jako następca starzejących się haubic D-20 kal. 152 mm. W zależności od użytej amunicji może ona zwalczać cele na dystansie 29-33 km, jednak zamierzano zwiększyć ten zasięg do 40 km. Można z niej strzelać także artyleryjską amunicją naprowadzaną laserowo Krasnopol.

Z racji na swój zasięg Hiacynt-B był on często używany do ognia kontrbateryjnego. Brały one udział m.in. libańskiej wojnie domowej, wojnie iracko-irańskiej, walkach o Górski Karabach czy w obecnie trwającej wojnie na Ukrainie. Tego typu holowane armatohaubice wykorzystują dalej armie takich krajów jak m.in. Ukraina, Rosja, Armenia, Azerbejdżan, Irak, Finlandia czy Białoruś.

Czytaj też

2A36 Hiacynt-B (zdjęcie poglądowe).
2A36 Hiacynt-B (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama