Reklama

Wojna na Ukrainie

Finlandia: wszystkie saperskie Leopardy dla Ukrainy

Fiński Leopard 2R.
Fot. Ministerstwo Obrony Finlandii/Twitter

Fińskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu Ukrainie kolejnych 3 czołgów saperskich Leopard 2R, zwiększając ogólną liczbę przekazanych tego typu maszyn do 6 egzemplarzy. Oznacza to oddanie wszystkich maszyn, jakie posiadała fińska armia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Wspomniane czołgi saperskie wejdą w skład 14. już pakietu fińskiej pomocy wojskowej, w którym oprócz nich znajdzie się m.in. różnego typu amunicja. Jest to znaczne powiększenie wkładu Finlandii w międzynarodową koalicję, która jako cel postawiła sobie dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 w kilku wersjach. Oznacza to także zwiększenie zaplecza pojazdów specjalistycznych, jakie otrzyma ukraińska armia. Wcześniej np. Kanada poinformowała o wysłaniu wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3, który znacznie lepiej będzie mógł wspierać Leopardy 2 niż jego poprzednik Bergepanzer 2.

"Dla Ukrainy wszelka pomoc materialna jest niezbędna do obrony kraju. Będziemy kontynuować nasze zdecydowane wysiłki, aby wesprzeć Ukrainę w odparciu brutalnej inwazji Rosji" – mówi minister obrony Antti Kaikkonen.

Czytaj też

Leopard 2R to czołg saperski opracowany przez firmę Patria na potrzeby fińskiej armii i powstały na bazie Leoparda 2A4. Załogę stanowi 3 żołnierzy, którzy są znacznie lepiej chronieni przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych niż bazowy Leopard 2A4. Poza dodaniem wewnętrznej warstwy przeciwodłamkowej wszystkie siedzenia załogi są przymocowane do dachu, co dodatkowo zwiększa ochronę. Jednostka napędowa jest tożsama z czołgiem bazowym i jest nią silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm określany lokalnie mianem 12.7 ITKK 96.

Finlandia w 2002 roku zakupiła od Niemiec ponad 120 zmagazynowanych czołgów Leopard 2A4, z których tylko 100 miało pełnić swoją pierwotną funkcję. Kilkanaście zostało przeznaczonych na źródło części zamiennych, a 12 miało stać się bazą pod wersje specjalistyczne. Były to mosty samobieżne/czołgowe Leopard 2L oraz czołgi saperskie Leopard 2R, których powstało po sześć egzemplarzy. Kilka Leopardów przebudowano też na zestawy przeciwlotnicze Marksman, pierwotnie osadzone na podwoziu T-55.

Czytaj też

Komentarze (4)

 1. pomz

  Nie rozumiesz. Finlandia to bogaty kraj. Zwalczają ruskich trolow oraz są tak bogaci, że żaden Fin nie zostanie kupiony za tych parę nędznych rubli. Też mi przedstawicielem ruskiej narracji wojny zalatujesz...

  1. DariuszKa

   W Finlandii przedewszystkim maja dobrze dzialajacy kontrwywiad.. Tam gdy ruska agentura wychyli łeb na forum to wychodzi w kajdankach. Gdyby w Finlandii pojawiła sie taka np Konfederacja to bardzo szybko usiadła by na ławie oskarzonych pod zarzutem zdrady i dzialnosci na szkodę Finlandii. Niegościnna to dla ruskiej agentury ziemia. U nas macior zdekonspirował kontrwywiad wiec opłacane przez Rosję trolle mogą bezkarnie siac kłamstwem po forach a miłujacy Putina konfiarze bryluja na tik-toku. Oni już dawno powinnio siedziec w kiciu, albo wracać pociagiem do Moskwy.

  2. wert

   [email protected] tyPOwo kacapska maskirowko AM pognał z WP różańszczyznę której zadaniem było rozbrojenie ściany wschodniej i oddanie POŁOWY Polski w okupację. Rzekomo aby ją odbijać "cudownymi" manewrami znad Odry. Dobrze że UKR takich "srategii" nie brali na poważnie. Zamiast szefów wywiadu- matrosów z Aurory oddających kacapskiemu wywiadowi, do łatwej inwigilacji, tereny nad Zegrzyńskim mamy DZIŚ PATRIOTÓW. To nie konfa robiła reset z kacapami nad 96 trumnami, to nie dennikarzy konfy płaszczyli się przed kacapskim pRezydentem wielbiąc ich "reforamtorskie" działania. Żenujące POstogłowie i przekazy dnia zamiast istoty szarej

 2. Chinol

  W sumie z puntu widnzia Rosji - to gdyby atkowac NATO (co nie wierze ze kiedkowik nastapi) to teraz jest najlepszy moment- gdyz cala amunicja i sposro uzbronija poszly na Ukrainie. Chyba nigdy nie bedzie takiego rozbrojenia NATo jak teraz. Oczyiwscie nie wierze ze Rosjanie planuja isc na Partz.

  1. Rusmongol

   No tak. Bo siła nato to posowieckie teciaki i haubice 155 mm.

  2. kskiba19

   Lotnictwo, marynarka, wojska rakietowe. Czegoś by brakowało żeby to zastopować w przedbiegach?

  3. Darek S.

   Putin sobie w brodę pluje, bo gdyby zaatakował Polskę to w 3 dni by zajął 75% jej powierzchni, Niemcy by nawet hełmów nie zdążyli nam dostarczyć. Ukraina nie przyszłaby nam z pomocą tak samo jak my jej nie przyszliśmy. Po opanowaniu i utrzymani Polski, Ukraina sama by im się poddała. USA, nie użyły by broni jądrowej przeciwko Rosji w odwecie za utratę Polski.

 3. pomz

  Coś się szykuje :)

 4. Anty 50 C-cali

  Jak nic koniec marca zbliża się - jak i koniec skróconego 5-cio tygodniowego szkolenia na Leo 2a6 ( z wzmocnionym spodem - przeciw minom, tudziesz "wydojone" z Niemiec - termin Fachowy z Forum). No rozumiem, w kulturze Finlandii wódka osadzona mocno - ale Czy nie dość Tego ROZDAWNICTWA?! Wszystkie "sapery" oddali Ukrainie....??! Czy u nich nie ma takiego Forum, gdzie by pomyje wylewano np. o pseudo fińskim rządzie.