Reklama

Bundestag za przekazaniem Ukrainie systemów broni dalekiego zasięgu, ale niekoniecznie taurusów

Autor. www.mbda-systems.com

Bundestag wezwał rząd kanclerza Olafa Scholza do przekazania Ukrainie „dodatkowo niezbędnych systemów broni dalekiego zasięgu” do walki obronnej z Rosją. Wniosek został przyjęty w czwartek głosami SPD, Zielonych i FDP.

Reklama

To,o które systemy broni dalekiego zasięgu idzie, jest jednak różnie interpretowane przez partie tworzących rząd (SPD, Zielonych i FDP), zauważa portal dziennika „Handelsblatt”.

Reklama

Dla wielu polityków Zielonych i FDP oznacza to pociski manewrujące Taurus o zasięgu 500 kilometrów. Z kolei wiceprzewodnicząca frakcji SPD Gabriela Heinrich powiedziała w Bundestagu, że sformułowanie „nie musi” oznaczać Taurusów. „To kwestia interpretacji (…). Faktem jest, że w tym momencie nie narysowaliśmy czerwonej linii”.

Również w czwartek, Bundestag odrzucił wniosek złożony przez opozycyjną frakcję CDU/CSU o natychmiastowe przekazanie przez Niemcy Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.

Reklama
    Reklama

    Rząd w Kijowie oficjalnie poprosił Niemcy o pociski manewrujące Taurus w maju 2023 roku. W październiku kanclerz oświadczył, że Niemcy nie będą na razie dostarczać Taurusów. Powodem tego jest obawa, że pociski mogłyby uderzyć w terytorium Rosji, a Rosja uznałaby to za bezpośredni atak z udziałem Niemiec.

    Reklama
    Źródło:PAP
    WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
    Reklama

    Komentarze (2)

    1. Rusmongol

      Wystarczy że zaczną do UA przekazywać tysiace pocisków do mlrs z glowica kasetową, które oczekują w Niemczech na utylizację.

      1. Davien3

        Rusmongol pociski o zasiegu 35km ?? to juz Ukraina ma własne lepsze od tych staroci.

      2. DDR

        To nie jest humanitarna broń i dlatego muszą ją utylizować :))

      3. skition

        Do Davien..Nigdy nie wyprodukują w wystarczającej ilości. Zawsze będzie za mało.

    2. Franek Dolas

      "Nie narysowaliśmy czerwonej linii" czy można traktować poważnie Niemców a zwłaszcza ich lewacko liberalnych polityków po takich wypowiedziach.

    Reklama