Reklama

Wojna na Ukrainie

Brytyjczycy kupują polski system antydronowy dla Ukrainy

Ładowanie spaletyzowanego systemu SKYctrl SKID
Ładowanie spaletyzowanego systemu SKYctrl SKID
Autor. APS

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zakupiło dla Ukrainy system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych opracowany wspólnie przez polską firmę APS (Advanced Protection Systems) oraz brytyjską MSI Defence Systems.

Reklama

Brytyjski resort obrony ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, warty ponad 100 mln funtów. Ponad połowa z tych środków, bo 70 mln funtów pochodzi z ustanowionego w 2022 roku we współpracy z Danią Międzynarodowego Funduszu dla Ukrainy (International Fund for Ukraine). Jego częścią jest system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Terrahawk Paladin, który został zamówiony od brytyjskiej spółki MSI Defence Systems.

Reklama
Zamontowany na standardowej palecie kompleks SKYctrl SKID, wykorzystujący do neutralizacji dronów jammery (soft-kill) oraz armatę MK44 Bushmaster kalibru 30 mm (hard-kill
Zamontowany na standardowej palecie kompleks SKYctrl SKID, wykorzystujący do neutralizacji dronów jammery (soft-kill) oraz armatę MK44 Bushmaster kalibru 30 mm (hard-kill
Autor. M.Dura
Reklama

MSI Defence Systems jest jednak partnerem polskiej APS (Advanced Protection Systems), a system został opracowany wspólnie przez obie firmy. Bardzo podobnie skonfigurowany system nazwany SKYCtrl SKID był prezentowany przez APS na tegorocznych targach MSPO. Na jednej, standardowej platformie dostosowanej do przewozu samochodem ciężarowym integruje on dostarczony przez APS moduł wykrywania dronów, z radarami FIELDctrl 3D MIMO z antenami ścianowymi 3D, specjalnie przygotowanymi do wykrywania bardzo małych obiektów i środki optoelektroniczne, system przeciwdziałania elektronicznego oraz efektor kinetyczny, czyli współpracującą z sensorami armatę Mk 44 Bushmaster II. Ta pozwoli na zwalczanie celów powietrznych (drony, śmigłowce) na dystansach prawdopodobnie do 2-3 km.

Całość jest zarządzana przez system dowodzenia CyView C2, opracowany przez firmę APS. Co ciekawe, brytyjska firma MSI Defence Systems podkreśla, że może on służyć także do zwalczania małych jednostek nawodnych.

Czytaj też

System będzie zapewne używany do zwalczania różnego rodzaju bezzałogowców, takich jak Shahed czy Lancet, stanowiących coraz większe zagrożenie zarówno dla ukraińskich żołnierzy, jak i różnych obiektów na tyłach. Inne rozwiązania firmy Advanced Protection Systems, służące do wykrywania i niekinetycznego zwalczania dronów (system SKYCtrl) są już z powodzeniem używane na Ukrainie. To rozwiązanie jest też o tyle ciekawe, że jego efektorem kinetycznym jest armata Bushmaster II, a więc uzbrojenie które – w różnych wersjach – stosowane jest na transporterach Rosomak i przyszłych BWP Borsuk. Z kolei jeden z wariantów systemu SKYCtrl jest już używany przez Wojsko Polskie, także do osłony systemu Patriot broniącego Warszawy.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (19)

  1. Wojtek

    Co w temacie Loary i Oerlikona A 35 ?

    1. Był czas_3 dekady

      To samo co w sprawie SONY czyli nic :-(

    2. Kris774

      Faza koncepcyjno rozwojowa etap następny powtórzony..... Czyli nic.

    3. MaroNegro

      @Był czas_3 dekady po tej wiadomosci uwazam ze sona nie jest potrzebna

  2. MaroNegro

    No to wiadomosc!!!! Moze warto przemyslec jeszcze raz nasza sone!

  3. Stefan1

    Armata Mk44, zamontowana w nowych wieżach bezzałogowych, może służyć do obrony powietrznej, jeśli będzie działać łączność w sieci dowodzenia. Głowice na ZSSW30 przechwycą cel, jeśli automatycznie podane będą wstępne nań namiary. Oznacza to, że konieczne jest nasycenie wojsk lądowych sensorami umożliwiającymi wykrycie mini i mikrośrodków napadu powietrznego. Jeśli na opisanym w artykule systemie zastosowaną przedmiotową armatę, to znaczy, że używana w niej amunicja jest zdolna do zwalcznia niewielkich obiektów. Jaka jest to amunicja? W artykule nie podano, ale możemy się domyślać.

    1. Seb66

      Brednie. ZSSW30 nie ma takich możliwości! Ma za niski kat podniesienia, nie ma amunicji ABM ani skutecznego SKO. Beton w MON o czymś takim nawet nie pomyślał, choć powinien. Wieża nie ma dość szybkich napedow choć powinna. A oprogramowanie SKO powinno być zdolne do współpracy z takimi systemami kierowania ogniem plot jak Rega, czy oczywistej współpracy np. z radarem i SKO Pilicy czy Poprada. Ale do tego potrzeba MYŚLENIA o dzisiejszym polu walki a nie betonu z okresu II Wojny.

    2. Davien3

      @Seb do 30x173mm amunicja rozcalana jest a ze nie my ja produkujemy to akurat mało ważne, zawsze mozna ja kupić Co do reszty to BWP nie maja zwalczać dronów czy pocisków manewrujacych wiec kat podniesienia działka w ZSSW-30 jest wystarczajacy To samo dotyczy współpracy z systemami OPL jest zwyczajnie zbędna a jedynie komplikuje konstrukcje wieży i jej elektroniki.

    3. MaroNegro

      Zssw-30 ma rekordowo wysoki kat podniesienia, wiec nie ma problemu. Rege to mozesz sobie instalowac w muzeum. Sko ma topaza wiec troche inna bajka. Wystarczy zintegrowac z ibcsem i moze wreszcie ktos pomysli zeby oprocz spikow dodac pioruny po drugiej stronie wiezy.

  4. Cyber Will

    Wszystkie obiekty KLUCZOWEJ infrastruktury w Polsce powinny być chronione przez SkyCTRL albo WLKM z Tarnowa posadowione na specjalnych masztach z platformą, .

    1. anton1

      Z tym WKM em nie przesadzaj . Nawet po trafieniu ten pocisk gdzieś musi spaść, mając dużą energię. Oby nie na głowę ludziom. I w tym przypadku amunicja AHED na przewagę.

    2. Maro12

      Ale jak widzisz, SKyCTRl ma oczy, ale nie strzela, Dlatego tutaj Brytyjczycy doposażają radar SkyCtrl w działko.

  5. Put-in-puta

    A ja tak myślę, mogę się mylić, że do dronów lepszy byłby mniejszy kaliber niż 30 mm. Przemawiają za tym dwa ważne czynniki: cena pocisku oraz jego masa wpływająca na ilość jednostek amunicji w zestawie. Czy pół całą lub 0,3 cala( 12,7 i 7,62mm) nie wystarczy?

    1. Davien3

      30mm może miec juz amunicje programowalna czyli zużywasz znacznie mniej pocisków niż bez niej.

    2. Vixa

      Chodzi o rodzaj amunicji (rozcalana). Wtedy wszystkie twoje argumenty się zgadzają...

  6. Ar Tur

    Piszecie, ze "polski" system antydronowy. A ani slowa o tym, gdzie jest produkowany. Wychodze z zalozenia, ze w Wielkiej Brytanii. Pozostaje pytanie, ile z tego bedzie miala polska firma? Mniej niz 50%? Bo jak tak, to jaki on "polski"?

  7. morsu

    zabawne - co ekspert to…. inne zdanie ;) bo to.., Polska właśnie

  8. Seb66

    A nasz MON n a d a l stawia zaciekly OPÓR przed zakupem systemów antydronowych. Ani nie kupuje Noteci 35mm do której już 2 lata temu przetestowano NASZĄ, polską, amunicję ABM. Ani 12,7mm obrotowego WLKM z Tarnowa, tego sieciocentrycznego sterowanego komputerem. Ani ŻADNEGO niekinetycznego środka walki. Czy to przypadek, że MON od lat NICZEGO w tym zakresie NIE kupuje? Ktos ma jakiś cel w tym by tego typu środków NIE było w WP?

    1. Darek S.

      Ruskie szpiony w MON nie śpią. Zawsze znajdą jakiś powód, dla którego najbardziej niebezpieczne dla Rosji środki bojowe nie są przez MON kupowane, cała para idzie w rzeczy marnujące dużo kasy i mało groźnie dla Rosji.

  9. Dudley

    Tytuł sugeruje zakup systemu polskiej produkcji, tekst artykułu opisuje natomiast zakup uzbrojenia brytyjskiej produkcji z polskim wkładem. Czy autor ma rozdwojenie jaźni? Gdyby brytyjski resort obrony podpisał kontrakt z APS który byłby integratorem całości, ale tak nie jest.

  10. Juzz

    Po co nam system z armatą 30mm skoro w kraju mamy armatę 35mm z licencją i zasięgiem do 5km? A za chwilę będziemy mieli zdolności do amunicji rozcalanej. Co daje jeden strzał, jeden dron. Poniał!

    1. Paweł P.

      Myśle, że docelowo zestawy będą w różnych kalibrach. Z racji, że jest tego dużo., sporo i różne są możliwości. Jeśli cel będzie można zdjąć, 4-7 środkami ogniowymi, w rym różnej maści rakiet. To chyba lepiej. Te "karabinowe" to jest ostatnia szansa. Albo pierwsza.

  11. Szczupak

    Niestety. Tytuł wprowadza w błąd. Ten system należy do Brytyjczyków i tam jest montowany. Partnerstwo nic nie znaczy. Ani kompetencji, ani produkcji i żadnej wizji na jego produkcję w Polsce nie ma. Przynajmniej na tą chwilę. Niestety w Polsce nie wspiera się firm zbrojeniowych bez większościowego udziału państwa a to droga do nikąd.

    1. Mireq

      Wszystkie elementy takiego systemu produkowane są przez polskie firmy, W razie zainteresowania wojska możliwe jest wyprodukowanie takiego (lub lepszego) zestawu przez polskie firmy.

    2. Chyżwar

      @Mireq Dokładnie. Ta rybka pływa w niewłaściwym stawie. SKYctrl stanowiący najistotniejszy element omawianego systemu jest wyrobem polskiej spółki APS, która posiada do niego pełne prawa intelektualne.

    3. Paweł P.

      @Mireq, dokładnie! "Klient nasz panny".

  12. eee

    A nie lepiej dodac optyke, flir, dalmierz laserowy, Jesli lasera nie mozna, I paczke tanich pociskow naprowadzanych w wiazce lasera, I Jakis piorunow, Calosc zintegrowana I pracujaca w trybie auto. Czyli automatyczny wartownik.

    1. kukurydza

      Czytaj ze zrozumieniem. FLIR z dalmierzem w zestawie jest. Lasery 100kW ma tylko USA i Izrael, i tworzą problem z zasilaniem. Żadna rakieta SAL nie będzie tańsza aniżeli amunicja do armaty automatycznej. Jeśli uważasz inaczej, to nie komciuj w internetach, tylko śmiało załóż firmę i wyłóż kasę na proponowane przez siebie rozwiązanie.

    2. Juzz

      eee, brałeś kalkulator i liczyłeś koszt/efekt?

  13. szczebelek

    Przy naszych potrzebach zakup kilku setek byłby odpowiedni zarówno dla Pilicy jako jej część (cztery na jedną baterię ) jak i działające samodzielnie, ale wpięte w IBCS chroniące inne cele.

    1. Takijeden

      Polska będzie wprowadzać własny system antydronowy SKYCtrl.

  14. Weneda 1977

    Czy ktoś wie czy te systemy są wprowadzane do naszej armii?

    1. Davien3

      Nie Paladinów nie ma jest jedynie uzywany moduł antydronowy do osłony Patriotów w Warszawie.

    2. Chyżwar

      @Davien3 W temacie dronów, choć mało o tym słychać pośród wojskowych ostatnio sporo się dzieje. Przypuszczam więc, że niebawem takie systemy zaczną trafiać do WP. Oczywiście pod warunkiem, że w rządzie nie pojawi się spec od gadania, że "nie ma pieniędzy". W przeszłości mieliśmy już takich. Dziś co prawda wrzeszczą, że troszczą się o bezpieczeństwo. Ale ze względu na wcześniejsze wątpliwe "dokonania" jakoś im nie wierzę.

    3. M.M

      Nie w takim zestawie. Ale zagłuszarki i owszem, a armata na Borsukach. Tak, jak to zresztą podano w samym artykule

  15. Chyżwar

    Ktoś wymyślił miecz. Ktoś inny wymyślił tarczę. Dobrze, że polska firma wymyśliła porządną tarczę.

    1. Davien3

      Chyzwar razem z Brytyjczykami bo nasz jest tam tylko moduł antydronowy. Ale i tak spory sukces.

    2. Popolupo

      Tego nie wiesz czy porządna. O tym sie przekonamy...

    3. Chyżwar

      @Popolupo Już się przekonaliśmy. SKYCtrl przeszedł chrzest bojowy na Ukrainie i uchodzi tam za jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) system antydronowy jaki oni mają. Bushmaster II z amunicją programowalną jest do niego doskonałym dodatkiem, który bez wątpienia zwiększy skuteczność systemu.

  16. Ma_XX

    idzie także dużo MIM-72 Chaparral - i duża ilość sidewinderów do nich

  17. eee

    Az side prosi o armate 57 mm, 47 mm I zapalnik zblizeniowy I szrapnele lub czasowy, czy radiowy, Zasieg wtedy pow 10 km i chmura odlamkow tez solidna. A jakby armata plot. jeszcze wieksza?

  18. wsw13

    To bardzo dobre dla Polski , Anglii i Ukrainy .Brawo.

  19. Paweł P.

    Brawo!

Reklama