Reklama

Siły zbrojne

Krajowy system antydronowy uzupełni obronę powietrzną Polski

Autor. Mariusz Błaszczak/Twitter

System antydronowy SKYcrtl produkcji polskiej firmy Advanced Protection Systems, który znalazł się na wyposażeniu polskiego wojska, można włączyć w wielowarstwową obronę powietrzną – poinformował w czwartek (tj. 20 kwietnia br.) szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

"Kompleksowy antydronowy system polskiej produkcji SKYctrl już znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Jest przystosowany do działania z wielowarstwowym systemem obrony przeciwlotniczej. Urządzenia te pozwolą uzupełnić ochronę polskiej przestrzeni powietrznej" – napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

SKYctrl to system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych produkowany przez firmę Advanced Protection Systems z Gdyni. Służy do wykrywania, śledzenia i unieszkodliwiania przy pomocy automatycznego jammera małych obiektów latających. Może być dostarczany w wersji stacjonarnej i mobilnej. Urządzenia zostały dostarczone także Ukrainie, która chwaliła ową technologię z Polski, gdyż systemy SKYctrl służą naszym wschodnim sąsiadom do ochrony wojsk ukraińskich, infrastruktury krytycznej i granic. Wykorzystuje się je także do wywalczenia przewagi w wybranych rejonach działań wojennych.

Reklama

Czytaj też

Przypomnijmy, że firma Advanced Protection Systems (APS) jest aktualnie światowym liderem w obszarze technologii systemów antydronowych, a w szczególności wyspecjalizowanych radarów 3D do zastosowania w detekcji, śledzeniu i klasyfikacji BSP. Oprócz wspomnianej Ukrainy, rozwiązania firmy APS znalazły dotychczas odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy), Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz Azji (Korea Płd., Singapur, Indie). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz infrastruktura krytyczna.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (8)

 1. Wuc Naczelny

  za to stosunek ceny do osłanianej powierzchni jest gorszy od złoconego patriota.

 2. Monkey

  Bardzo dobrze. Skoro sprawdzają się na Ukrainie i kupuje je tak wiele państw, to WP nie powinno pozostawać w tyle. Miejmy nadzieję (ah, jak ja nienawidzę tej frazy, ale w naszych realiach niestety aż zbyt często trzeba jej uzywać), że zakupiliśmy "trochę" więcej niż tylko partię testową 4-5 sztuk.

  1. Wuc Naczelny

   Nei sprawdzają się na Ukrainie. zasięg to 3km na kontener. do obrony pierwszej linii obrony potrzeba 300 kontenerów, 300 na drugą, 300 na trzecią, 300 na czwartą i tak razy 20 albowiem dopiero po 3x20=60 kilometrach w głąb kończy się zasięg lanceta.

 3. Templar

  Skoro mamy takie dobre systemy to dlaczego granica wschodnia jest bezbronna i drony z Białorusi i Ukrainy latają sobie bezkarnie w naszej przestrzeni powietrznej?

  1. Wuc Naczelny

   Bo nei mamy takich systemów.

 4. Był czas_3 dekady

  Info z 23.04 "W pobliżu wsi Zwanowka niedaleko Siewierska w obwodzie bachmuckim Rosjanie zniszczyli kolejną dostarczoną Ukrainie przez Polskę haubicę samobieżną Krab. Krab został trafiony podczas uzupełniania amunicji." Wniosek stąd taki, że nasze wojsko powinno być nasycone takimi lub podobnymi systemami... mobilnymi.

  1. Wuc Naczelny

   ALbo raczej że krab jest przestarzały i należy robić K9 wraz z wozami ładującymi K10...

 5. DRB

  a to ciekawe, nie wiedziałem, że wojsko kupiló jskies ystemy antydronowe. super.

  1. [email protected]

   Oooo czegoś nie wiedziałeś a to dziwne :) ale widać nikt nie uznał cie za zasadne o czymkolwiek powiadomić :)

  2. Seb66

   Super? A ile tego niby kupili? Jeden na testy? Dwa? Przypomnę, że np. system Loara również "znajduje się na wyposażeniu WP"! No i kupiliśmy zestawy Himars, które..... Aha, z medialnym hukiem "wyposażyliśmy tez WOT w nowoczesne Javeliny". WOT ma ich po "aż" TRZY wyrzutnie i 9 rakiet na....każde województwo, Zatem "znajduje się na wyposażeniu WP" defacto NICZEGO jeszcze nie oznacza W PRAKTYCE!!

 6. szczebelek

  Jak widać szukamy również na krajowym podwórku...

 7. Paweł P.

  Brawko PL, jeszcze laser i hard kill poproszę

 8. Był czas_3 dekady

  Bardzo, bardzo interesująca informacja. Zakładam, że został także zakupiony w wersji mobilnej do osłony wojsk w marszu.

Reklama