Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina kupi brazylijskie transportery opancerzone?

Autor. IDV

Jak informuje serwis Technodefensa, rząd Ukrainy pod koniec kwietnia miał wysłać zapytanie do ministerstwa obrony Brazylii dotyczące możliwości zakupu tamtejszych transporterów opancerzonych Guarani 6x6. Dotychczas nie otrzymano informacji zwrotnej

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Brazylijskie transportery miałyby zostać zakupione w wariancie wozu ewakuacji medycznej, które trafiłyby do ukraińskiej Państwowej Służby ds. Nadzwyczajnych zajmującej się obecnie takimi zadaniami jak gaszenie pożarów, ewakuacja cywili oraz rannych z terenów zagrożonych ostrzałem. Sama informacja jest bardzo dziwna, zważywszy nie tylko na skalę zamówienia jak i kraj, do którego wysłano zapytanie. Obecnie Brazylia zachowuje dystans od kwestii pomocy militarnej dla Ukrainy z racji chęci utrzymania dobrych relacji z Rosją.

Czytaj też

Obecnie Brazylia ma zamiar zredukować zamówienie na Guarani 6x6 przeznaczone dla swojej armii z ogólnie zamówionych 1500 pojazdów w kilku wariantach do "zaledwie" 900 sztuk. Spowodowane ma to być brakiem dostatecznych środków na inne programy zbrojeniowe jak np. zakup kołowego wozu wsparcia ogniowego Centauro 2. Oznaczałoby to znaczne spowolnienie produkcji pozostałych 300 wozów które jeszcze nie zostały dostarczone brazylijskiej armii. Kontrakt podpisany z Ukrainą oznaczałby olbrzymie zamówienie dla brazylijskiej zbrojeniówki która dzięki temu mogłaby pozostawić produkcję Guarani na dotychczasowym poziomie. Pytanie jak długo trwałyby dostawy tych wozów i kto za nie zapłaci z racji na potencjalnie znaczną liczbę zamawianych przez Ukrainę pojazdów.

Reklama

Czytaj też

Guarani 6 × 6 to brazylijski kołowy transporter opancerzony opracowany i produkowany przez koncern Iveco Defence Vehicles w kooperacji z brazylijskim przemysłem zbrojeniowym na podstawie KTO Iveco SuperAV. Jego załoga składa się z dwóch osób (kierowcy i operatora uzbrojenia) i może przewozić do dziewięciu żołnierzy desantu. Napęd w postaci silnika wysokoprężnego Iveco Cursor 9 o mocy 383 KM z automatyczną skrzynią biegów zapewnia przy masie bazowej ok. 16,7 tony maksymalną prędkość do 110 km/h i maksymalny zasięg 600 km. Dodatkowo pojazd dysponuje także zdolnością do samodzielnego pływania z prędkością do 10 km/h, oraz przerzutu drogą powietrzną w wojskowych samolotach transportowych takich jak C-130 Hercules czy KC-390. Wóz występuje w wielu różnych wariantach, które mogą być dostosowane do wymagań zamawiającego.

Czytaj też

Autor. IDV
Reklama

Komentarze (4)

 1. zegrz69

  Zakup 450 transporterów może decydowanie "skrócić" dystans między Brazylią a Ukrainą. A Brazylia dysponuje np. amunicją do Gepardów....

 2. DІM

  Brazylia - wspaniały kraj, w którym w 2015 dokonano tyle samo morderstw co we wszystkich państwach północnej półkuli, z Australią (sic!) włącznie.

  1. Laik

   Faktem jest, że jest tam bardzo dużo morderst, ale może byś sprawdził statystki zanim zaczniesz pisać bzdury..

 3. szczebelek

  Brazylia nie chce dać za darmo to chcą kupić za dolary i euro, bo przecież gospodarka Ukrainy i wpływy z podatków są jak lewa sprzedaż zboża technicznego przez oligarchów.

 4. PPPM

  Domniemam, że jakby Polska nie wyrywała się z darowiznami, to darowany sprzęt trafiłby na Ukrainę ale jako zakupiony. Wilk syty, owca cała, a tak wszyscy nas dymają, ze szczególnym uwzględnieniem proniemieckiego sąsiada ze wschodu

Reklama