Reklama

Wojna na Ukrainie

Bradley wsparcia ogniowego dla Ukrainy

Do tej pory US Army użytkowało M7A3 w roli wozów rozpoznania artyleryjskiego, modernizacja ich do wersji A4 zwiększy możliwości żołnierzy którzy będą ich używać.
Do tej pory US Army użytkowało M7A3 w roli wozów rozpoznania artyleryjskiego, modernizacja ich do wersji A4 zwiększy możliwości żołnierzy którzy będą ich używać.
Autor. BAE Systems

20 lutego 2023 w trakcie niezapowiedzianej wizyty w Kijowie, Prezydent USA Joseph R. Biden zapowiedział kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 460 mln USD. W ramach tego pakietu znalazły się między innymi bojowe wozy rozpoznawcze służące do naprowadzania ognia artylerii oraz lotnictwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Owym bojowym wozem rozpoznawczym jest M7 BFIST (Bradley Fire Support Team) czyli jeden z wariantów bojowego wozu piechoty M2 Bradley. M7 BFIST został opracowany w połowie lat 90. w celu zastąpienia eksploatowanych dotychczas wozów rozpoznania artyleryjskiego M981 FIST-V na bazie transportera opancerzonego M113, pojazdem o większej mobilności, przeżywalności oraz wyposażonego w uzbrojenie pozwalające na samoobronę także przed lekko opancerzonymi pojazdami przeciwnika.

Czytaj też

Pierwszy wariant czyli M7 BFIST bazuje na bojowym wozie piechoty M2A2ODS lub bojowym wozie kawalerii M3A2 i zewnętrznie nie różni się od niego w sposób umożliwiający szybką identyfikację, wóz nadal wyposażony jest w wieżę TBAT-II której główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna M242 kaliber 25 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy M240 kaliber 7,62 mm, zdemontowano natomiast wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW-2.

Reklama

W jej miejsce zainstalowano system obserwacji oraz naprowadzania ognia artylerii i lotnictwa na który składają się laserowy dalmierz i wskaźnik celu AN/TVQ-2 oraz przyrząd obserwacyjny AN/TAS-4 posiadający kanał dzienny oraz kanał termowizyjny, przyrząd ten standardowo stosowany jest w przenośnych wyrzutniach systemu TOW-2 oraz wariancie montowanym na różnego rodzaju lekkich pojazdach takich jak HMMWV. Ponadto M7 wyposażono w system nawigacji inercyjnej oraz dodatkowe środki łączności. Pojazd jest wstanie wykrywać cele na dystansie do 20 km.

Czytaj też

Nie do końca jasna jest kwestia oznaczeń wozów tej rodziny, M7 bazować ma na M2A2ODS, to jest pewne. Inne źródła podają że M7A1 ma bazować albo na przebudowanych bojowych wozach kawalerii M3A3 lub wedle niektórych źródeł na bojowych wozach piechoty M2A3. Pojawia się również oznaczenie M7A2, ale nie wiadomo nawet czy wariant ten został w ogóle wdrożony na większą skalę.

Na szerszą skalę wprowadzono dopiero wariant M7A3 bazujący na bojowym wozie piechoty M2A3 lub bojowym wozie kawalerii M3A3. W tym wariancie zastosowano nowy system kierowania ogniem na który składa się nowy celownik główny działonowego, panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy, oba wyposażone w kamery termowizyjne FLIR drugiej generacji. Do tego zasobnik z laserowym dalmierzem i wskaźnikiem celu AN/TVQ-2 oraz przyrządem obserwacyjnym AN/TAS-4 został zastąpiony nowym zintegrowanym rozwiązaniem FS3 (Fire Support Sensor System).

YouTube cover video

Pojazd korzysta także z w pełni cyfrowej architektury oraz systemów zarządzania polem walki takich jak FBCB2 (Force XXI Battle Command Brigade and Below) oraz nowszego systemu JBC-P (Joint Battle Command - Platform), systemów nawigacji satelitarnej i inercyjnej, systemu FTL (Far Target Location), dzięki czemu pojazd może bardzo precyzyjnie naprowadzać ogień artylerii i lotnictwa na wykryte cele.

Najnowszy wariant M7A4 bazuje na bojowym wozie piechoty M2A4, a więc wykorzystuje nowe podzespoły kadłuba jak silnik o mocy zwiększonej z 600 do 675 KM z nowym systemem chłodzenia oraz nową przekładnią główną zdolną do współpracy z silnikami o mocy do 800 KM oraz ulepszone przekładnie boczne, wzmocnione zawieszenie, nowe gąsienice, nowy alternator oraz system dystrybucji energii elektrycznej, pomocniczą jednostkę prądotwórczą, nowe przyrządy obserwacyjno-celownicze z kamerami termowizyjnymi FLIR trzeciej generacji, nowy system kamer obserwacyjnych dla kierowcy.

Czytaj też

Oczywiście zmodernizowano także elektronikę w ramach architektury VICTORY, w tym systemy łączności i wymiany danych, jak również system monitorowania i diagnostyki pojazdu, dodano system monitorowania i diagnostyki akumulatorów, możliwość montażu systemu zakłócania AN/VLQ-12 CREW3/Duke służący do zagłuszania systemów łączności oraz radiowych detonatorów dla improwizowanych ładunków wybuchowych jak również nowy system przeciwpożarowy AFES (Automatic Fire Extinguishing System).

Obecnie nie wiadomo jaka dokładnie wersja wozu M7 BFIST zostanie przekazana Ukrainie, ale można się spodziewać że będą to raczej nieco starsze M7A3, a nie najnowocześniejsze M7A4 które są dopiero od kilku lat dostarczane U.S. Army w ramach zawartych kontraktów wraz z bojowymi wozami piechoty M2A4. Należy także oczekiwać modyfikacji systemów łączności, (w tym zmiany elementów oraz oprogramowania objętych ścisłą tajemnicą, na odpowiedniki eksportowe).

Reklama

Komentarze (1)

  1. krajan

    Ministrze MON MB Oczekujemy barteru z USA w uzupełnieniu niedoborów sprzętu po przekazaniu Ukrainie BWP, T72, PT91, BM21, 2S1, Mig29, Mi24 z polskich zasobów wojskowych W zamian szybko oczekujemy od USA 1;1, Abrams2, Bradley, M270, Paladyn, F16/15, AH64

Reklama