Siły zbrojne

US Army testuje zmodernizowane Bradley'e

Fot. US Army
Fot. US Army

Jak poinformowała amerykańska armia, rozpoczęły się wojskowe badania i testy pierwszych zmodernizowanych egzemplarzy bojowych wozów piechoty M2A4 i M2A7. Program modernizacji Bradleyów jest realizowany równolegle do programu pozyskania ich następcy o nazwie Optionally-Manned Fighting Vehicle (OMFV).

Próby te prowadzą żołnierze 1 batalionu 12 Pułku Kawalerii wchodzącego w skład 3 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego "Grey Wolf" 1 Dywizji Kawalerii "First Team", który stacjonuje na co dzień w Fort Hood w Teksasie. W ciągu ostatnich kilku dni wszechstronnie sprawdzali zmodernizowane wozy podczas serii ćwiczeń i szkoleń. Wszystkie oceny i wnioski wyciągnięte w wyniku tych badań i testów poligonowych mają posłużyć do dalszego udoskonalenia modernizowanych Bradleyów.

W czerwcu 2018 roku US Army podpisało główną umowę z BAE Systems na modernizację 473 bojowych wozów piechoty M2A3/M7A3 Bradley do standardu M2A4/M7A4 Bradley za kwotę 348 mln USD. Kontrakt miał zostać zrealizowany do czerwca 2019 roku. W październiku 2019 roku został zawarty kolejny kontrakt na modernizację kolejnych 168 bojowych wozów piechoty M2A3 Bradley do standardu M2A4 Bradley o wartości 269 mln USD. Najnowsza umowa z czerwca br. obejmuje z kolei modernizację następnych 159 egzemplarzy Bradleyów za kwotę prawie 267 mln USD. Wszystkie zakontraktowane dotąd modernizacje tych wozów mają zostać zakończone do 31 marca 2023 roku, co pozwoli na wprowadzenie do służby liniowej łącznie 800 zmodernizowanych bojowych wozów piechoty M2A4/M7A4 Bradley w ciągu trzech najbliższych lat.

Program modernizacji bojowych wozów piechoty M2 Bradley jest jednym z najważniejszych programów modernizacji technicznej armii amerykańskiej. Mimo że obecnie używana dotąd wersja M2A3 Bradley nadal spełnia wymagania współczesnego pola walki, to modernizacja tych wozów do standardu M2A4 ma na celu stałe podtrzymywanie tego poziomu. Znaczna część kwoty przeznaczonej na ich modernizację pochodzi z funduszu European Deterrence Initiative, który ma za zadanie wsparcie pododdziałów U.S. Army w Europie.

W najnowszej, zmodernizowanej wersji M2A4/M2A7 Bradley główny nacisk położono na zwiększenie świadomości sytuacyjnej poprzez montaż nowych systemów optoelektronicznych i przyrządów obserwacyjnych poszczególnych członków załogi. Jak również zwiększenie mobilności i dzielności terenowej, poprzez modernizację układu napędowego i zwiększenie mocy silnika oraz montażu pomocniczej jednostki napędowej (APU). Zauważalne jest również zwiększenie ogólnych zdolności bojowych wozu poprzez instalacje udoskonalonego, zintegrowanego systemu zarządzania polem walki Force XXI Battle Command Bridge and Below (FBCB2).

Reklamaimage

Komentarze