Reklama

Wojna na Ukrainie

Bojowe wozy rosyjskich powietrznodesantowców już na Ukrainie

Autor. Vitaly V. Kuzmin/CC BY 4.0

Na początku października informowaliśmy na naszym portalu o jadących na ukraiński front rosyjskich pojazdach Tajfun K4386 z modułem bojowym BM-30-D Spitsa. Teraz pojawiają się pierwsze materiały zdjęciowe ukazujące obecność wspomnianych wozów na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wozy te z racji na swoje uzbrojenie główne, można by kwalifikować jako bojowy wóz piechoty (bwp) pod kątem możliwości ogniowych, którymi przeważa nad wieloma rodzajami pojazdów używanych przez Ukraińców. Dodatkowo poziom ochrony takiego pojazdu np. przed skutkami eksplozji min czy improwizowanych ładunków wybuchowych jest znacznie wyższy niż np. w bojowych wozach desantu BMD-1 lub transporterach opancerzonych M113. Wysłanie ich na Ukrainę może oznaczać braki w klasycznych wozach rozpoznawczych lub bwp nowszego typu wyposażonych w armaty automatyczne. Jest to kolejny pojazd stworzony z myślą o rosyjskich wojskach powietrzno-destantowych WDW, który pojawia się na Ukrainie.

Czytaj też

Kamaz K4386 Tajfun-WDW to opancerzony pojazd patrolowy dla wojsk powietrznodesantowych. Posiada samonośne nadwozie i hydropneumatyczne zawieszenie, jest dostosowany do transportu drogą powietrzną na pokładzie klasycznych samolotów transportowych, lub desantu za pomocą specjalnych zestawów spadochronowych, takich jak platforma desantowa P-7. Nowoczesna, modułowa konstrukcja pozwala na stworzenie na jego podstawie całej rodziny pojazdów specjalistycznych. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 450 KM połączonym z dziewięciobiegową skrzynią biegów. Pojazd może poruszać się z maksymalną prędkością drogową 130 km/h a jego maksymalny zasięg wynosi 1000 km.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Dotychczas na pokazach i targach prezentowano podstawowy wariant - opancerzony pojazd patrolowy, uzbrojony w bezzałogowy system wieżowy BM-30-D z armatą automatyczną 2A42 kal. 30 mm i sprzężonym z nią czołgowym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Pojazd został po raz pierwszy zaprezentowany publiczności podczas Wojskowego Forum Technicznego, które odbyło się w czerwcu 2019 r. pod Moskwą.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama