Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: wojenna modernizacja BWP. Nowa armata i rakiety przeciwpancerne

BMD-2. Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia/CC BY-SA 4.0

W serwisie Twitter opublikowano nagranie na którym uwieczniony został kolejny nietypowy pojazd bojowy używany przez Ukraińców. Po pobieżnej obserwacji można wnioskować, że jest to połączenie podwozia bojowego wozu piechoty BMP-1 oraz wieży bojowego wozu desantu BMD-2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińcy od początku rosyjskiej inwazji próbują tworzyć różnego rodzaju improwizowane typy pojazdów czy uzbrojenia. Wiele z takich wynalazków nasuwa skojarzenia z Bliskim Wschodem, gdzie np. samochody typu pick-up stawały się wszelkiej maści samobieżnymi stanowiskami ogniowymi lub transportery opancerzone zamieniały się w wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych. Tym razem opisywana hybryda powstała z połączenia wieży z bojowego wozu desantu BMD-2 oraz podwozia BMP-1 lub wozu rozpoznania artyleryjskiego PRP-3/4 powstałego na bazie wspomnianego bojowego wozu piechoty.

Połączenie to jest jednak jak najbardziej sensowne, ponieważ system wieżowy BMD-2 posiada znacznie lepsze uzbrojenie w postaci armaty automatycznej 2A42 kal. 30 mm, względem BMP-1, którego uzbrojenie główne to przestarzała armata 2A28 Grom, której celność prowadzonego ognia i jego zasięg jego obecnie jest wysoce niewystarczający jak na bojowy wóz piechoty. Co więcej, dedykowanym przeciwpancernym pociskiem kierowanym dla BMP-1 jest 9M14M Malutka, będąca rozwiązaniem nawet bardziej archaicznym od uzbrojenia głównego BMP-1, a na BMD-2 rolę ppk pełni nowocześniejszy system Konkurs. Takie połączenie ma też sens, jeżeli podwoziem bazowym był artyleryjski wóz rozpoznawczy PRP-3/4, którego jedyne uzbrojenie to karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm.

Reklama

Czytaj też

Z drugiej strony, kadłub BMD-2 zapewnia gorszą ochronę załogi względem BMP-1, który w przypadku przedniego pancerza zapewnia, chociaż odporność np. na amunicję kal. 12,7 mm wykorzystywaną w karabinach przeciwsprzętowych, gdzie BMD-2 jest bez większych problemów niszczony przez przeciwpancerną amunicję karabinową z odpowiedniej odległości. Pokazuje to zatem chęć zmniejszenia wad obu pojazdów poprzez ich połączenie i wykorzystanie zalet obu maszyn. Dodatkowo tego typu hybrydy pozwalają na wykorzystanie np. wież ze zniszczonych BMD-2 lub kadłubów pojazdów bazujących na BMP-1, które w swojej pierwotnej roli już nie mogą spełnić swojej funkcji. Wieża BMD-2 była zresztą rozważana do użycia w szerokiej modernizacji BMP-1, bo jest wystarczająco lekka by nie zakłócać charakterystyk trakcyjnych pojazdu i nie zaburzać jego pływalności.

Czytaj też

Artyleryjski wóz rozpoznania PRP-3.
Autor. ShinePhantom/Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

  1. rED

    Roshedo nie ogarniaż że to nie jest moderka tylko potrzeba chwili? Przecież tego powstanie kilka sztuk góra.

  2. Roshedo

    Dopiero teraz taka modernizacja jest wdrażana? A to u nas albo w CSRS czy w ZSRR w latach 70-tych i 80- tych XXw. nie można było tak BWP -1 zmodernizować? Byłby z BWP-1 większy pożytek, a tak to od połowy lat 70-tych BWP-1 to wyłącznie stalowa trumna dla wiezionych żołnierzy...

Reklama