Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Ukraina: wojenna modernizacja BWP. Nowa armata i rakiety przeciwpancerne

BMD-2. Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia/CC BY-SA 4.0

W serwisie Twitter opublikowano nagranie na którym uwieczniony został kolejny nietypowy pojazd bojowy używany przez Ukraińców. Po pobieżnej obserwacji można wnioskować, że jest to połączenie podwozia bojowego wozu piechoty BMP-1 oraz wieży bojowego wozu desantu BMD-2.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Ukraińcy od początku rosyjskiej inwazji próbują tworzyć różnego rodzaju improwizowane typy pojazdów czy uzbrojenia. Wiele z takich wynalazków nasuwa skojarzenia z Bliskim Wschodem, gdzie np. samochody typu pick-up stawały się wszelkiej maści samobieżnymi stanowiskami ogniowymi lub transportery opancerzone zamieniały się w wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych. Tym razem opisywana hybryda powstała z połączenia wieży z bojowego wozu desantu BMD-2 oraz podwozia BMP-1 lub wozu rozpoznania artyleryjskiego PRP-3/4 powstałego na bazie wspomnianego bojowego wozu piechoty.

Połączenie to jest jednak jak najbardziej sensowne, ponieważ system wieżowy BMD-2 posiada znacznie lepsze uzbrojenie w postaci armaty automatycznej 2A42 kal. 30 mm, względem BMP-1, którego uzbrojenie główne to przestarzała armata 2A28 Grom, której celność prowadzonego ognia i jego zasięg jego obecnie jest wysoce niewystarczający jak na bojowy wóz piechoty. Co więcej, dedykowanym przeciwpancernym pociskiem kierowanym dla BMP-1 jest 9M14M Malutka, będąca rozwiązaniem nawet bardziej archaicznym od uzbrojenia głównego BMP-1, a na BMD-2 rolę ppk pełni nowocześniejszy system Konkurs. Takie połączenie ma też sens, jeżeli podwoziem bazowym był artyleryjski wóz rozpoznawczy PRP-3/4, którego jedyne uzbrojenie to karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm.

Czytaj też

Z drugiej strony, kadłub BMD-2 zapewnia gorszą ochronę załogi względem BMP-1, który w przypadku przedniego pancerza zapewnia, chociaż odporność np. na amunicję kal. 12,7 mm wykorzystywaną w karabinach przeciwsprzętowych, gdzie BMD-2 jest bez większych problemów niszczony przez przeciwpancerną amunicję karabinową z odpowiedniej odległości. Pokazuje to zatem chęć zmniejszenia wad obu pojazdów poprzez ich połączenie i wykorzystanie zalet obu maszyn. Dodatkowo tego typu hybrydy pozwalają na wykorzystanie np. wież ze zniszczonych BMD-2 lub kadłubów pojazdów bazujących na BMP-1, które w swojej pierwotnej roli już nie mogą spełnić swojej funkcji. Wieża BMD-2 była zresztą rozważana do użycia w szerokiej modernizacji BMP-1, bo jest wystarczająco lekka by nie zakłócać charakterystyk trakcyjnych pojazdu i nie zaburzać jego pływalności.

Czytaj też

Artyleryjski wóz rozpoznania PRP-3.
Fot. ShinePhantom/Wikipedia

Komentarze (2)

  1. rED

    Roshedo nie ogarniaż że to nie jest moderka tylko potrzeba chwili? Przecież tego powstanie kilka sztuk góra.

  2. Roshedo

    Dopiero teraz taka modernizacja jest wdrażana? A to u nas albo w CSRS czy w ZSRR w latach 70-tych i 80- tych XXw. nie można było tak BWP -1 zmodernizować? Byłby z BWP-1 większy pożytek, a tak to od połowy lat 70-tych BWP-1 to wyłącznie stalowa trumna dla wiezionych żołnierzy...