Reklama

Wojna na Ukrainie

Bitwa o południową Awdijiwkę. Krytyczna faza walk [ANALIZA]

wojna ukraina rosja
Autor. Oleg Palchyk/Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

W drugiej połowie stycznia trwała nieustanna presja na całym perymetrze obrony Awdijiwki, przy czym punkt ciężkości sił rosyjskich przesunął się z obu flank: północnej pod Stepowem i południowej pod Opytnem na wschodnie i południowe rejony miasta.

Reklama

W styczniu, po zmianie kierunków natarcia, główne zagrożenie objawiło się na wschodnim pasie obrony Awdijiwki, gdzie siły agresora (m.in. 15, 30 BZ i 114 BZ) nacierały na południowy-wschód od zakładów koksochemicznych z zamiarem ich obejścia i przebicia się ze wschodu do centralnej części miasta, gdzie rozlokowana jest m.in. ukraińska pozycja „Brewno”, blokująca przeciwnikowi wyjście na linie komunikacyjne, którymi zaopatrywany jest garnizon miasta. Druga kluczowa pozycja, czyli „Zenit”, to rejon umocniony na południu, teren byłej jednostki przeciwlotniczej, który po utracie rejonu „Carska Ochota”, blokuje przeciwnikowi kierunek natarcia z Opytnego na dzielnicę „9 kwartał”.

Reklama

Uderzenie na kierunku południowym Awdijiwki wykonują m.in. siły 1 BZ z 1 KA oraz 55 BZ 41 A wsparte jednostkami brygady „Weterany” (część brygady bije się pod Bachmutem) wraz z innymi jednostkami Ochotniczego Korpusu Szturmowego (DSzK) oraz innymi jednostkami wsparcia.

Czytaj też

Po udanej „podziemnej operacji desantowej”, czyli jak się mówi nieoficjalnie tzw. „operacji rura” – o której więcej niżej – rosyjskie grupy szturmowe, m.in. z brygady „Weterany”, około 19-20 stycznia weszły na ulice Kołosową, Lermontowa i Soborną. Jednakże w wyniku kontrataków ukraińskich udało się pozycje nieco stabilizować i zapobiec zwinięciu całego południowego pasa obrony. W momencie zakończenia kwerendy materiałów do artykułu drogi T-05-05, którą zaopatrywana jest mocno przeskrzydlona pozycja „Zenit”, nie udało się Rosjanom przeciąć. Nacierające grupy szturmowe nie atakowały na lewej flance pozycji „Zenit”, ale idąc na północ i północny-zachód, atakując ulicami Soborną, Sprtywną i Czernyszewskiego starały się wgryźć w „9 kwartał”.

Reklama

Warto wspomnieć, że nacierający w rejonie Awdijiwki mają ogromne rezerwy, które pozwalają na kontynuowanie codziennych ataków i rotowanie części jednostek mimo ponoszonych strat. Przykładowo, w drugiej połowie stycznia do walki weszły oddziały z 80 i 239 pułków czołgów 90 DPanc, 1140 i 1487 pułków Wojsk Terytorialnych, 87 Pułku Strzelców Mobilizowanej Rezerwy itd. Pułki i bataliony wojsk terytorialnych i mobilizowanej rezerwy, w praktyce jednostki piechoty, podporządkowane są operacyjnie dowództwom poszczególnych brygad, co pozwala uzupełniać straty i utrzymywać zdolność bojową oraz wywierać nieustanną presję na pozycje ukraińskie mimo ponoszonych w natarciach ogromnych stratach w ludziach i sprzęcie.

W internecie można natknąć się na ukraińskie szacunki z lutego, że stosunek strat w Awdijiwce wynosi obecnie jeden do dwunastu (1:12) na korzyść ukraińską. Do tego typu statystyk należy podchodzić z rezerwą, tym bardziej, że pozycje ukraińskie nie tylko są pod zmasowanym ogniem artylerii, ale są też codziennie, w zasadzie bezkarnie, bombardowane bombami szybującymi z modułem UMPK.

Obronę samej Awdijiwki i zakładów koksowniczych wciąż organizuje dowództwo 110 BZ rozmieszczone w samym mieście. Północne obrzeża miasta broniła 47 BZ, a zachodnie 53 BZmot, wzmocnione wydzielonymi oddziałami sił specjalnych, np. pododdziałem 8 Pułku Specjalnego Przeznaczenia, operującego m.in. dronami w nocy. Warto wspomnieć, że w systemie obrony ważną rolę pełnią rzecz jasna rozmaite bezpilotowce, w tym FPV. Są zatem operatorzy z brygadowej kompanii dronów uderzeniowych tzw. RUBpAK (РУБпАК/РУБАК), ale też BUAR-110 (БУАР-110), czyli brygadowej baterii kierowania i artyleryjskiego rozpoznania, która w warunkach ukraińskich jest de facto pododdziałem amunicji krążącej lub dronów bombowych (tzw. skidów) oraz elementem rozpoznania i naprowadzania dla artylerii i dronów uderzeniowych.

Czytaj też

„Drony – to jedna z naszych najsilniejszych stron” – czytamy na stronie BUAR-110, gdzie 18 stycznia wzywa się do zbiórki na nowe aparaty latające (najczęściej BUAR-y wykorzystują drony DJI Mavic różnych modyfikacji). Dlatego kluczowym dla obrony miasta jest więc nie tylko podciąganie rezerw, ale też nieustanne wsparcie dronami przez wolontariuszy (np. 16 stycznia na kierunek awdijiwski, czyli do 110 BZ, wolontariusze dostarczyli 150 bezpilotowców FPV).

Taktykę współdziałania obu pododdziałów dobrze określa wpis na stronie jednostki dronów uderzeniowych „Khorne Group”, również walczącej w rejonie Awdijiwki: „BUAR wykrywa. Rubak niszczy”.

Pod ogniem artylerii i lotnictwa rosyjskie grupy szturmowe, raz małymi grupami piechoty, innym razem kolumną pancerną, codziennie atakowały ukraińskie pozycje na całym perymetrze obrony. W dniach 19-20 stycznia stało się jasne, że siły agresora uzyskały włamanie w pozycje ukraińskie na południowych obrzeżach Awdijiwki, w rejonie restauracji „Carska Ochota”. W kolejnych dniach rosyjskie grupy szturmowe podeszły do dzielnicy „9 kwartał” z dziewięciopiętrowymi blokami dającymi wgląd w dalsze pozycje ukraińskie. Walki toczyły się na kilku ulicach miasta, zagrożona obejściem została kluczowa pozycja obrony w tym rejonie – „Zenit”. Upadek pozycji „Zenit” otworzy przeciwnikowi południowo-zachodnią flankę Awdijiwki, z kierunku Opytnego.

Przełomem w nowej fazie walk o Awdijiwkę, w południowej części miasta, było nagłe załamanie się obrony w umocnionym rejonie zwanym potocznie „Carską Ochotą”, od znajdującego się w tym rejonie kompleksu restauracyjnego przy ulicy Sobornej. Zajęcie umocnionego rejonu „Carska Ochota”, atakowanego bezkutecznie od kilku tygodni, było możliwe dzięki odnalezieniu i wykorzystaniu dużej, podziemnej, nieużywanej i częściowo zalanej lodowatą wodą i szlamem rury odpływowej z koksowni. Kolektor, czy też jak chcą inni sztolnia upadowa, o średnicy ok. 80 cm i długości jakoby do 2 km, prowadzi z dzielnicy przemysłowej, tzw. Promzony, wprost na tyły pozycji ukraińskich w rejonie kompleksu „Carska Ochota”. Źródła rosyjskie nazywają tą operację unikatową, starannie zaplanowaną i niezwykle ryzykowną.

Rosyjska haubica Msta-S na poligonie.
Rosyjska haubica Msta-S na poligonie.
Autor. mil.ru

Plan wykorzystania podziemnej rury opracowała najpewniej atakujaca w tym rejonie brygada „Weterany”, która miała za zadanie wspierać realizację tej operacji specjalnej na powierzchni. Niezidentyfikowany bliżej oddział specjalny miał, pod osłoną toczących się walk, skrycie przedostać na ukraińskie tyły i doprowadzić do załamania obrony w południowej części miasta.

W ciągu wielu dni, czy nawet tygodni, rura została osuszona i udrożniona. Prace prowadzono ręcznie, całodobowo, w lodowatej wodzie i z zachowaniem ciszy. Żeby zachować element zaskoczenia do samego końca głośne prace na ukraińskich tyłach prowadzono pod przykryciem ognia moździerzowego i artyleryjskiego.

Pierwsza próba przeniknięcia na ukraińskie tyły okazała się nieudana, bowiem w rurze zabrakło powietrzna, a żołnierze tracili przytomność. Należało wykonać dodatkowe wentylacyjne odwierty, a potem ponownie odprowadzić wodę.

Wreszcie, po przygotowaniu rury do przejścia ochotników, prawdopodpobnie 17 stycznia grupa bojowa o liczebności ok. 150 żołnierzy z pododziału specjalnego przeznaczenia przedostała się skrycie rurą na tyły pozycji ukraińskich. Zaskoczenie jakoby było zupełne. Oddział wyszedł wprost na tyły pozycji ukraińskich w rejonie „Carskiej Ochoty” przyczyniając się do załamania w tym rejonie obrony. Źródła rosyjskie wspominają o likwidacji dozorów i punktów obserwacyjnych, a następnie wzięcie szturmem głównych pozycji obrony, co miało skutkować wzięciem do niewoli „znacznej części sił przeciwnika”. Jednakże nie potwierdza to żaden z materiałów wideo. Trudno przypuszczać, że nie uwiecznionoby na filmie, chociażby z drona, wzięcia większej liczby jeńców w tak kluczowym miejscu walk na całym froncie. Tym niemniej krytyczna syuacja taktyczna rzeczywiście doprowadziła do załamania obrony w rejonie „Carskiej Ochoty” i wejściu pierwszych grup szturmowych brygady „Weterany” na południowe ulice miasta.

Myśliwiec wielozadaniowy Su-35 i bombowiec taktyczny Su-34. Te maszyny mogą być używane w atakach na Ukrainę
Myśliwiec wielozadaniowy Su-35 i bombowiec taktyczny Su-34. Te maszyny mogą być używane w atakach na Ukrainę
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Upadek pozycji „Carska Ochota” umożliwił przeniknięcie do następnej dzielnicy Awdijiwki, ale dalsze postępy i załamanie się całego systemu obrony miasta zatrzymały ukraińskie kontrataki. Do walk ulicznych wprowadzono nie tylko grupy piechoty, ale i czołgi z 116 BZ. W ciągu kilku kolejnych dni kontrataki nie przyczyniły się do odbicia utraconych pozycji, jednakże zatrzymano rosyjskie grupy szturmowe w terenie zabudowanym na południu miasta, nie dając im wejść do dzielnicy „9 kwartał”, z dużymi wieżowcami. Tym samym nie doszło do załamania z końcem stycznia południowego pasa obrony, jednakże stały nacisk na całym perymetrze obrony z dnia na dzień pogarszał położenie 110 BZ w mieście.

Wspominaliśmy wyżej, że wraz z nowym etapem walk o Awdijiwkę skokowo wzrosła liczba nalotów lotnictwa taktycznego z bombami z UMPK. Tylko 24 stycznia odnotowano aż 80 uderzeń powietrznych. Według niektórych źródeł ukraińskich z 1 na 2 stycznia na miasto miało spaść ok. 600 bomb.

Sytuacja obony staje się krytyczna, co przyznają nieoficjalnie źródła ukraińskie. Widać podobieństwo do walk o Bachmut, gdzie „przeciągnięto” zbyt długo obronę miasta. Jurij Butusow z Censor.net od dawna wskazuje na trudną sytuacje w Awdijiwce, gdzie heroicznie broni się 110 BZ, której oddziały frontowe wymagają rotacji lub choćby krótkiego odpoczynku.

W odróżnieniu od wyczerpanych sił ukraińskich jednostki agresora są potężne, wciąż rotowane, ze świeżymi rezerwami pozwalającymi nieustannie atakować, szukając słabych punktów w obronie. Butusow szacuje, że pod Awdijiwką są obecne siły z sześciu brygad (1, 15, 21, 74, 114 zmechanizowanych, 155 piechoty morskiej), 7 pułków (1453, 1454, 1487 piechoty, 6, 10, 80, 90 pancernych) oraz kilku jednostek specjalnego przeznaczenia (m.in. z 3 i 26 brygad Specnazu). Nie są to rzecz jasna wszystkie siły, bowiem w zestawieniu brakuje chociażby brygady „Weterany”, której część bije się pod Awdijiwką – jej grupa taktyczna zajęła tzw. promzonę i stanowi teraz awangardę ataku z południa.

Żołnierz rosyjskiej piechoty morskiej na ćwiczeniach.
Żołnierz rosyjskiej piechoty morskiej na ćwiczeniach.
Autor. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Samodzielna Szturmowo-Dywersyjna Brygada „Weterany” (Отдельная Диверсионная Штурмовая Бригада „Ветераны”) jest szczególnie bliska prezydentowi Putinowi, bowiem ochotnicy noszą na szewronach „portret głównodowodzącego Rosji”. 2 lutego, w czasie telewizyjnej wypowiedzi o walkach pod Awdijiwką, prezydent Putin wspomniał wprost o brygadzie „Weterany”, która miała przerwać obronę miasta i umocnić się na jego południowych obrzeżach. Nagłaśnianie znaczenia na froncie ochotników, takich jak z brygady „Weterany”, ma na celu tworzyć obraz powszechnego poparcia dla tzw. „operacji specjalnej” oraz – co oczywiste – dla samego prezydenta Putina.

4 lutego część ukraińskich źródeł, w tym Jurij Butusow, określała sytuację jako krytyczną, z walkami toczącymi się już w samym mieście. Butusow wspominał o wyczerpaniu się zdolności bojowych 110 BZ, która bez rotacji walczy nieprzerwanie od miesięcy i koniecznych z tego powodu wzmocnieniach (rezerwach), codziennych, zmasowanych bombardowaniach lotniczych, brakach w amunicji, wyczerpaniu psychofizycznym ludzi, których nie można wycofać na tyły, swoistym polowaniu na operatorów dronów (ostrzał artylerii i lotnictwa przyciąga byle antena na budynku), niewielkich partiach dronów FPV dostarczanych do jednostek pod Awdijiwką w stosunku do potrzeb itd. Walki o Awdijiwkę weszły w krytyczną fazę, a siły agresora chcą zająć miasto bez względu na koszty…

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. Saymon

    Południowa czesci Awdiejewki jest juz odcięta od koksowni. Rosjanie zajeli ostatnią drogę zaopatrzenia dla wojsk ukrainskich. Cała 110 brygada jest w taktycznym okrążeniu. Debelecevo 2. jest już faktem.

  2. user_1050711

    O Polakach, w II połowie roku 1944, też nikt nie odważał się napisać oficjalnie, że zostali przez sojuszników porzuceni. Na pastwę najeźdźców dwóch.

    1. Saymon

      Z tym ze ukraina nie ma sojuszników tylko sponsorow. Z kim ukraina ma podpisany oficjalny sojusz ?

  3. Tani2

    Ja do zdjęcia z samolotami Su-52s nr burtowy 52 pochodzi z partii 4 ech maszyn tego typu numery burtowe 50 do53 czerwone przekazanych w listopadzie 2016. Partia ta była przeznaczona dla Biesowca ale po drodze zmieniono decyzję i wróciły do Komsomolska do pułku obrony tej fabryki. Później cała czwørka zaliczyła Syrię gdzie nr 53 został uszkodzony przez drona. Samolot ten naprawiono na miejscu i wrócił do Rosji o własnych siłach. Ale po powrocie został skreślony z rejestru wojska i przekazany na uczelnię jako pomoc naukowa.I był to pierwszy Su-35s skreślony z rejestru WKS. Godłem własnym tej jednostki jest namalowana flaga rosji na sterze kierunku usterzenia pionowego dokładnie jak na tej fotce. Su-35 jest to oznaczenie producenta samolotu w wersji eksportowej. Ma on osłabioną wytrzymałość środkowej części kadłuba .Su-35 to chińskie i z tzw kontraktu egipskiego

    1. Tani2

      Teraz Su-34 myślę że pochodzi z Pułku z Dalekiego Wschodu .Jednostka ta zaczęła otrzymywać ten typ w 2016r. Sądząc po malowaniu samolot rocznik 2017-18. Gdyby był z Woroneża miał by po lewej stronie kadłuba godło jednostki. Tak jak jest napisane w artykule jest możliwe że biorą udział jak i to jest możliwe że zostały stracone.

    2. Tani2

      Dopiszę ciekawostkę,piloci Su-34 są łatwo rozpoznawalni bo nie mają charakterystycznych klinòw na środki higieny. Samolot ten ma chemiczne wc zaraz za fotelami załogi. I o ile się orientuję jest jedyny tego rodzaju w swojej grupie. I na koniec odległość dostawy z fabryki do jednostki to tylko 3400km. Samoloty te są produkowane w Noworosyjsku ,uratowała je wojna. Gdyby nie ona w 2020 miano zakończyć produkcję tego samolotu czyli przenieść do Irkutska gdzie robią Su-30 i Jaka 131. Okazało się że to głòwny wòł roboczy WKS.

    3. Tani2

      Nowosybirsk Zakłady im Czkałowa to trzecie pod wzgl wielkości miasto w Rosji Przepraszam

  4. Kapitan Nemo

    Artykuł na medal.

  5. Zbyszek

    Ataki dronów na czołgi nie koniecznie zakończone powodzeniem. Widać moment uderzenia, ale nie pokazują co się z celem dzieje później. Raczej gdyby płonął pokazano by to…

    1. Vixa

      Oczywiście, że nie. Wiele celów jest atakowane kilka-kilkunastokrotnie, to normalne. Często wystarczy na tyle dupnąć, żeby załoga uciekła😆 potem wiadomo...

  6. bezreklam

    Pan Gawęda jedna z osob co podnosi poziom tego forum napewno

  7. Tani2

    Co łączy sowietòw z tzw obrońcami Awdiejewki. Brak wychodnego. Milicje DNR czy ŁNR nie znają słowa rotacja. 6 m-cy na froncie to reguła. Więc czego płaczą? Trafiła kosa na kamień.

  8. Anty 50 C-cali

    Jeden Bradley, "dawniej lekki bwp - " za nim staruch rodem z wojny w Vietnamie. Druga rocznica "powstania Styczniowego", woli walki przeciw Caratowi. A gdzie ...bmp-y?? Celowo nie o bwp - bo jakisz to BWP-1 może pełnić tę rolę, skoro w Syrii robiły za " szachid samobójcze". Od startu ponad 13 zim wstecz

    1. Tani2

      bwp=bmp Bojowy wóz piechoty w ruskim bojewaja maszina piechoty Staruch z wietnamu to m-113 pieszczotliwie zwany trumienka w Izraelu a grobik na ukr

    2. Anty 50 C-cali

      a z BMP-2 to zwyczajowo Bystro Mknie Przedna blacha, po eksplozji, taki poskręcany strzęp. Leci lepiej jak słynne już latające wieże T-ciaków. Dlatego Ukr bloggersi wrzucili ciekawy film. Z telefonu Ruskiego. Zostawił w T-ciaku, jak się wpieprzył na minę. Wybuchu Niet, bo telefon ocalał i Ukr wleźli do "straty niet - bezpowrotnej". Oto T- jechał na za... mtl-b. Na "taxi", pod daszkiem przeciwdronowym upakowana ciasno wycieczka.! Jak w Vietnamie, NA!.

    3. Tani2

      Anty z dzisiejszego neta filmik z drona Bradley atakuje sowietòw wpada na minę dwòch ucieka w otwarte wrota wpada ruski dron i po ptokach Bradley jest dobry ale.....

  9. Msta

    Wydaje się, że los miasta jest przesądzony ;(

  10. Pancyr76

    Jak skomentujecie artykuł który ukazał się w najnowszym Raporcie?

    1. Anty 50 C-cali

      że tak jak na filmikach, wygląda "manewrowa obrona czasowo odbijanych terenów" Tak do 2050

  11. Jur

    Świetnie napisany tekst.

Reklama