Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie transportery rozpoznawcze wreszcie na Ukrainie

M1117 (zdjęcie poglądowe).
M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Fox Thérier/Flickr

W serwisie X pojawiło się najpewniej pierwsze nagranie przedstawiające pojazdy rozpoznawcze M1117 wykorzystywane przez armię ukraińską. Ukrainie miano przekazać łącznie 250 tego typu pojazdów.

Pierwsze nagranie sugerujące trwające dostawy wspomnianych pojazdów na Ukrainę pojawiło się jeszcze w grudniu 2022 roku, kiedy to zostały zauważone podczas transportu koleją z rumuńskiego portu w Konstancy. Jak widzieliśmy wtedy na materiale filmowym, większość z nich nosiła kamuflaż przystosowujący pojazdy do działań w Europie, zaś część była w malowaniu typowo pustynnym. Teraz pojawiło się nagranie przedstawiające używanie ich już na terenie Ukrainy, zatem po blisko 1,5 roku od pierwszego filmu z ich potencjalnego transportu. Rodzi to wiele pytań, związanych z tym, czy na pewno wtedy pojazdy te były przeznaczone dla Ukrainy, czy też dla innego kraju w Europie. Możliwe, że konieczna była ich naprawa, ponieważ stan wielu pojazdów z USA jakie miały zostać przekazane Ukrainie, a pochodziły ze składnic sprzętu np. na Bliskim Wschodzie, wymagało mniejszych lub większych remontów.

Reklama

Możliwe, że tak późna dostawa była podyktowana oprócz remontów także koniecznością przeszkolenia załóg. Chociaż jak wynika z wielu poszlak w mediach, przekazanie M1117 miało zacząć się właśnie od tego roku (mimo ogłoszenia ich przekazania jeszcze w listopadzie 2022). Wracając do powyższych nagrań, widzimy użytkowanie pojazdów w dwóch malowaniach (takich samych jak na filmie z ich przewozu w Rumunii) przez ukraińskie załogi. Na M1117 w malowaniu piaskowym widoczne są m.in. przy wizjerach ślady rdzy, co może sugerować ich przyspieszone przekazanie przed wykonaniem odpowiednich prac. Niezależnie jednak od malowania pozwolą one na znacznie bezpieczniejsze prowadzenie zadań np. patrolowych przez ukraińskich żołnierzy, którzy często przemieszczają się lekko opancerzonymi pojazdami jak BRDM-2 czy wielozadaniowymi Humvee.

Czytaj też

M1117 Guardian został zaprojektowany przez amerykańską spółkę Textron Systems jako wersja rozwojowa samochodów pancernych V-100 i V-150 w latach 90. Stanowił odpowiedź na potrzeby amerykańskiej żandarmerii wojskowej dotyczące opancerzonego pojazdu patrolowego. Ogromną popularność w US Army i US Marine Corps przyniosły mu konflikty w Iraku i Afganistanie w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym okresie amerykańscy żołnierze pilnie potrzebowali dużej liczby wozów tego typu, co poskutkowało ich dużymi dostawami. Armia amerykańska zakupiła ponad 2000 egzemplarzy tego pojazdu.

Reklama

Jego główne uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego kal. 40 mm Mk. 19 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm M2HB. Uzbrojenie znajduje się w obrotowej wieży, takiej samej, jaką zastosowano na pływających transporterach AAVP-7A1. Uzupełnienie stanowi uniwersalny karabin maszynowy M240H kal. 7,62 mm. Za napęd pojazdu odpowiada silnik wysokoprężny Cummins 6CTA8.3 o mocy 260 KM, pozwalając na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 101 km/h przy masie własnej wynoszącej blisko 13,5 tony. Obecnie M1117 używane są przez kraje takie jak Afganistan, Bułgaria, Kanada, USA, Kolumbia, Ukraina, Grecja, Irak i Kosowo.

Czytaj też

Bułgarski M1117 (zdjęcie poglądowe).
Bułgarski M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. KGG1951/ Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Tani2

    Jest filmik ze zniszczenia pierwszego. Czyli jest na froncie.

  2. Stefan1

    Uzbrojenie ma ciekawe. Spora siła ognia jak na wóz rozpoznawczy.

  3. Pucin:)

    To już dużo lepsza jest zaprezentowana w 2018 - Arms and Security 2018 w Kijowie - przez Ukroboronprom (UA) odnowiona wersja BRDM - pojazd rozpoznawczy Mangusta (ang. Mongoose),

  4. M.M

    Ten pojazd ma jedną niekwestionowaną przewagę nad Bobrem. Wygląd.

  5. Furlong

    Zabawnie to wyglada na tle naszego Bobra

Reklama