Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie wozy opancerzone w drodze na Ukrainę

M1117 (zdjęcie poglądowe).
M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Sgt. 1st Class Roy Henry/ Wikipedia

Na początku listopada USA zadeklarowało przekazanie w ramach pomocy Ukrainie m.in. 250 kołowych opancerzonych pojazdów rozpoznawczych M1117, co zapewniłoby Ukraińcom znacznie większy poziom ochrony podczas przemieszczania się względem np. SUV-ów czy gorzej opancerzonych BRDM-2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy zostały zauważone podczas transportu koleją z rumuńskiego portu w Konstancy. Jak widzimy na materiale filmowym, większość z nich ma na sobie kamuflaż przystosowujący pojazdy do działań w Europie, zaś część jest w malowaniu typowo pustynnym.Niezależnie od malowania pozwolą one na znacznie bezpieczniejsze prowadzenie zadań np. patrolowych przez ukraińskich żołnierzy, którzy często przemieszczają się samochodami cywilnymi lub lekko opancerzonymi pojazdami wojskowymi jak BRDM-2 czy wielozadaniowe Humvee.

Czytaj też

M1117 Guardian został zaprojektowany przez amerykańską spółkę Textron Systems jako wersja rozwojowa samochodów pancernych V-100 i V-150 w latach 90. Stanowił odpowiedź na potrzeby amerykańskiej żandarmerii wojskowej dotyczące opancerzonego pojazdu patrolowego. Ogromną popularność w U.S. Army i U.S. Marine Corps przyniosła mu konflikty w Iraku i Afganistanie w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym okresie amerykańscy żołnierze pilnie potrzebowali dużej liczby wozów tego typu, co poskutkowało dostarczeniem ich w ogromnej liczbie. Armia amerykańska zakupiła ponad 2000 egzemplarzy tego pojazdu.

Reklama

Czytaj też

Jego główne uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego kal. 40 mm Mk. 19 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm M2HB.Uzbrojenie znajduje się w obrotowej wieży, takiej samej, jaką zastosowano na pływających transporterach AAVP-7A1.

Bułgarski M1117 (zdjęcie poglądowe).
Bułgarski M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. KGG1951/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

 1. Filemon19

  Podsumowując bardzo fajny wózek 4x4 z pancernym podwoziem Prawdziwy Hit to wieżyczka z mk 19 Automatyczny granatnik Całość tańsza niż 665 Tys pln za łazika 4x4 z przyczepką dla polskiej brygady aero

 2. DIM1

  Mam tu duuuuuuuuuuuuuże wątpliwości. Oglądając trochę filmików z Ukrainy i tak zauważałem pewną beztroskę o maskowanie "cywilnych" aut, przez ukraińskie grupy specjalistów (żołnierzy - specjalistów, wcześniej z cywila, np. tych mistrzów od dronów). Teraz wystarczy przesadzić ich, z tymi nawykami, na takie amerykańskie zdecydowanie rozróżnialne kształtem pancerki... a natychmiast wykrywane będą i identyfikowane prawidłowo jako najpilniejsze cele, przez rosyjskie drony. Myślę, że pokutują tu stare nawyki, teraz juz muzealne/zabójcze.

  1. Hk

   Tak, rosyjskie drony 24/7 patrolują i wysadzają wszystko, co tylko może być ukraińskim rozpoznaniem na całej szerokości i głębokości frontu, ba - i to są "najpilniejsze cele", samochody opancerzone. Myślę, że lepiej zajmij się czym innym, jeżeli takie wnioski wyciągasz oglądając urywkowe filmiki z tej wojny, bo strach pytać jakie jeszcze spostrzeżenia już wymyśliłeś i dalej wymyślisz xD

  2. DIM1

   @Hk. Wystarczająco dobrego drona kupić można za kilka tysięcy euro. Plus komputerowa analiza obrazu - ta nie przegapi niczego, jeśli nie zostało specjalnie zdeformowane. "Hk" to akurat jak Hikvision, ale technikiem Hikvision to ty nie jesteś. Nie pisałbyś wtedy takich...

Reklama