Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykańska hydra w działaniach na Ukrainie

Modułowa wyrzutnia L3Harris VAMPIRE na podwoziu samochodowym. Podobne systemy można zamontować także na pojazdach innego typu, choćby klasycznych Humvee.
Modułowa wyrzutnia L3Harris VAMPIRE na podwoziu samochodowym. Podobne systemy można zamontować także na pojazdach innego typu, choćby klasycznych Humvee.
Autor. L3Harris Technologies

W ostatnim czasie pojawiły się nagrania i zdjęcia przedstawiające użycie przez Ukraińców naprowadzanych laserowo pocisków APKWS kal. 70 mm, które bazują na niekierowanych rakietach z rodziny Hydra. W zeszłym roku zapowiedziano dostawę pierwszej partii tych efektorów z USA. W zamyśle APKWS miał stanowić niedrogi środek do zwalczania bezpilotowców. Jednak praktyka pokazuje, że system ten jest często stosowany w klasycznej roli ziemia-ziemia.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Ukraina ma otrzymać co najmniej 34 zestawy precyzyjnego rażenia z kierowanymi laserowo efektorami kal. 70 mm. Część z nich stanowią modułowe wyrzutnie, które wykorzystują pociski APKWS opracowane przez BAE Systems. Choć w tym kontekście APKWS jest często przedstawiany jako rozwiązanie przeciwdronowe, można z powodzeniem używać go przeciwko celom lądowym, nawet pokroju rosyjskich BMP-1/2/3 czy wozów rodziny BTR. Na ujęciach poniżej widzimy wykorzystanie takiego zestawu przeciwko nieokreślonemu obiektowi. Wyrzutnię Arnold Defense LAND-LGR4 z 4 pociskami APKWS osadzono na wielozadaniowym samochodzie terenowym typu M1152A1 z rodziny HMMWV. Nie widać na nim głowicy wraz z podświetlaczem, który odpowiada za projekcję plamki lasera służącej do naprowadzenia APKWS. Można zatem podejrzewać, że podświetlacz umieszczono bliżej celu, lub po prostu w innym miejscu.

Czytaj też

W drugim przypadku mamy już materiał filmowy, na którym widać wykorzystanie wspomnianego systemu rakietowego przeciwko Rosjanom ukrytym w budynkach. Także tę wyrzutnię najpewniej osadzono na Humvee. Pojazdy te są często wykorzystywane jako baza dla improwizowanych rozwiązań podobnego przeznaczenia. Także tu APKWS stanowi środek do precyzyjnego rażenia celów naziemnych, a nie system do zwalczania bezzałogowców. Podobnie jak wtedy, gdy APKWS jest stosowany na śmigłowcach bojowych, pozwala to na oszczędzanie drogich, skomplikowanych przeciwpancernych pocisków kierowanych (jak AGM-114 Hellfire na wiropłacie lub FGM-148 na lądzie), by zachować te ostatnie na cele o wyższym poziomie ochrony, w tym czołgi podstawowe.

Reklama

Czytaj też

AGR-20 APKWS to naprowadzana laserowo rakieta kal. 70 mm, którą opracowano na bazie rodziny niekierowanych pocisków Hydra 70. APKWS powstają poprzez dodanie modułu naprowadzająco-kierującego do istniejącej rakiety. Donośność APKWS zależy od prędkości i pułapu osiąganego przez nosiciela. W przypadku samolotu ów parametr wynosi 2-12 km, zaś APKWS wystrzelony ze śmigłowca doleci na odległość 1,5-5 km. Nie jest znany zasięg przy odpaleniu z pojazdu naziemnego, jednak zapewne jest on mniejszy niż w przypadku wystrzału z wyrzutni podwieszonej pod wiropłat.

Wariant rozwojowy o nazwie AGR-20A odznacza się większą donośnością, do 15 km w przypadku wystrzelenia z samolotu. Wszystko dzięki modyfikacji przez BAE Systems laserowych modułów naprowadzania. Użytkownikami tego systemu są: USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Irak, Liban, a obecnie także Ukraina.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama