Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykańska hydra w działaniach na Ukrainie

Modułowa wyrzutnia L3Harris VAMPIRE na podwoziu samochodowym. Podobne systemy można zamontować także na pojazdach innego typu, choćby klasycznych Humvee.
Fot. L3Harris Technologies

W ostatnim czasie pojawiły się nagrania i zdjęcia przedstawiające użycie przez Ukraińców naprowadzanych laserowo pocisków APKWS kal. 70 mm, które bazują na niekierowanych rakietach z rodziny Hydra. W zeszłym roku zapowiedziano dostawę pierwszej partii tych efektorów z USA. W zamyśle APKWS miał stanowić niedrogi środek do zwalczania bezpilotowców. Jednak praktyka pokazuje, że system ten jest często stosowany w klasycznej roli ziemia-ziemia.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina ma otrzymać co najmniej 34 zestawy precyzyjnego rażenia z kierowanymi laserowo efektorami kal. 70 mm. Część z nich stanowią modułowe wyrzutnie, które wykorzystują pociski APKWS opracowane przez BAE Systems. Choć w tym kontekście APKWS jest często przedstawiany jako rozwiązanie przeciwdronowe, można z powodzeniem używać go przeciwko celom lądowym, nawet pokroju rosyjskich BMP-1/2/3 czy wozów rodziny BTR. Na ujęciach poniżej widzimy wykorzystanie takiego zestawu przeciwko nieokreślonemu obiektowi. Wyrzutnię Arnold Defense LAND-LGR4 z 4 pociskami APKWS osadzono na wielozadaniowym samochodzie terenowym typu M1152A1 z rodziny HMMWV. Nie widać na nim głowicy wraz z podświetlaczem, który odpowiada za projekcję plamki lasera służącej do naprowadzenia APKWS. Można zatem podejrzewać, że podświetlacz umieszczono bliżej celu, lub po prostu w innym miejscu.

Czytaj też

W drugim przypadku mamy już materiał filmowy, na którym widać wykorzystanie wspomnianego systemu rakietowego przeciwko Rosjanom ukrytym w budynkach. Także tę wyrzutnię najpewniej osadzono na Humvee. Pojazdy te są często wykorzystywane jako baza dla improwizowanych rozwiązań podobnego przeznaczenia. Także tu APKWS stanowi środek do precyzyjnego rażenia celów naziemnych, a nie system do zwalczania bezzałogowców. Podobnie jak wtedy, gdy APKWS jest stosowany na śmigłowcach bojowych, pozwala to na oszczędzanie drogich, skomplikowanych przeciwpancernych pocisków kierowanych (jak AGM-114 Hellfire na wiropłacie lub FGM-148 na lądzie), by zachować te ostatnie na cele o wyższym poziomie ochrony, w tym czołgi podstawowe.

Czytaj też

AGR-20 APKWS to naprowadzana laserowo rakieta kal. 70 mm, którą opracowano na bazie rodziny niekierowanych pocisków Hydra 70. APKWS powstają poprzez dodanie modułu naprowadzająco-kierującego do istniejącej rakiety. Donośność APKWS zależy od prędkości i pułapu osiąganego przez nosiciela. W przypadku samolotu ów parametr wynosi 2-12 km, zaś APKWS wystrzelony ze śmigłowca doleci na odległość 1,5-5 km. Nie jest znany zasięg przy odpaleniu z pojazdu naziemnego, jednak zapewne jest on mniejszy niż w przypadku wystrzału z wyrzutni podwieszonej pod wiropłat.

Wariant rozwojowy o nazwie AGR-20A odznacza się większą donośnością, do 15 km w przypadku wystrzelenia z samolotu. Wszystko dzięki modyfikacji przez BAE Systems laserowych modułów naprowadzania. Użytkownikami tego systemu są: USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Irak, Liban, a obecnie także Ukraina.

Czytaj też

Komentarze