Wojna na Ukrainie
Amerykańska hydra w działaniach na Ukrainie
W ostatnim czasie pojawiły się nagrania i zdjęcia przedstawiające użycie przez Ukraińców naprowadzanych laserowo pocisków APKWS kal. 70 mm, które bazują na niekierowanych rakietach z rodziny Hydra. W zeszłym roku zapowiedziano dostawę pierwszej partii tych efektorów z USA. W zamyśle APKWS miał stanowić niedrogi środek do zwalczania bezpilotowców. Jednak praktyka pokazuje, że system ten jest często stosowany w klasycznej roli ziemia-ziemia.
Ukraina ma otrzymać co najmniej 34 zestawy precyzyjnego rażenia z kierowanymi laserowo efektorami kal. 70 mm. Część z nich stanowią modułowe wyrzutnie, które wykorzystują pociski APKWS opracowane przez BAE Systems. Choć w tym kontekście APKWS jest często przedstawiany jako rozwiązanie przeciwdronowe, można z powodzeniem używać go przeciwko celom lądowym, nawet pokroju rosyjskich BMP-1/2/3 czy wozów rodziny BTR. Na ujęciach poniżej widzimy wykorzystanie takiego zestawu przeciwko nieokreślonemu obiektowi. Wyrzutnię Arnold Defense LAND-LGR4 z 4 pociskami APKWS osadzono na wielozadaniowym samochodzie terenowym typu M1152A1 z rodziny HMMWV. Nie widać na nim głowicy wraz z podświetlaczem, który odpowiada za projekcję plamki lasera służącej do naprowadzenia APKWS. Można zatem podejrzewać, że podświetlacz umieszczono bliżej celu, lub po prostu w innym miejscu.
Czytaj też
#Ukraine: A rare look at 🇺🇸US-supplied APKWS laser-guided rockets (modified Hydra 70) and their launch platform in use with the Ukrainian Army- we can see the Arnold Defense LAND-LGR4 launcher installed on a HMMWV M1152A1 chassis. pic.twitter.com/hqDbeLeTMn
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 7, 2023
W drugim przypadku mamy już materiał filmowy, na którym widać wykorzystanie wspomnianego systemu rakietowego przeciwko Rosjanom ukrytym w budynkach. Także tę wyrzutnię najpewniej osadzono na Humvee. Pojazdy te są często wykorzystywane jako baza dla improwizowanych rozwiązań podobnego przeznaczenia. Także tu APKWS stanowi środek do precyzyjnego rażenia celów naziemnych, a nie system do zwalczania bezzałogowców. Podobnie jak wtedy, gdy APKWS jest stosowany na śmigłowcach bojowych, pozwala to na oszczędzanie drogich, skomplikowanych przeciwpancernych pocisków kierowanych (jak AGM-114 Hellfire na wiropłacie lub FGM-148 na lądzie), by zachować te ostatnie na cele o wyższym poziomie ochrony, w tym czołgi podstawowe.
Czytaj też
Looks like a video of the use of Advanced Precision Kill Weapon Systems (APKWS) by 🇺🇦. APKWS has a semi-active laser guidance system and is a modified 70-mm Hydra 70 unguided missile. Judging by the landscape, it is used somewhere in the Kherson region. https://t.co/buAs7T1to7 pic.twitter.com/Int5EweXtT
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) April 27, 2023
AGR-20 APKWS to naprowadzana laserowo rakieta kal. 70 mm, którą opracowano na bazie rodziny niekierowanych pocisków Hydra 70. APKWS powstają poprzez dodanie modułu naprowadzająco-kierującego do istniejącej rakiety. Donośność APKWS zależy od prędkości i pułapu osiąganego przez nosiciela. W przypadku samolotu ów parametr wynosi 2-12 km, zaś APKWS wystrzelony ze śmigłowca doleci na odległość 1,5-5 km. Nie jest znany zasięg przy odpaleniu z pojazdu naziemnego, jednak zapewne jest on mniejszy niż w przypadku wystrzału z wyrzutni podwieszonej pod wiropłat.
#Ukraine:Photos from back in September showing the remains of a APKWS laser-guided rocket that just missed a Russian T-80BV in Kherson Oblast, proving that APKWS arrived much earlier than previously reported.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 9, 2023
The rocket seen was assembled by Letterkenny Army Depot in April 2022. pic.twitter.com/qqqBY8Vbhh
Wariant rozwojowy o nazwie AGR-20A odznacza się większą donośnością, do 15 km w przypadku wystrzelenia z samolotu. Wszystko dzięki modyfikacji przez BAE Systems laserowych modułów naprowadzania. Użytkownikami tego systemu są: USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Irak, Liban, a obecnie także Ukraina.