Reklama

Wojna na Ukrainie

Laserowe Wampiry jadą na Ukrainę

Autor. L3Harris

Amerykański resort obrony zawarł kontrakt z firmą zbrojeniową L3Harris Technologies, w ramach którego wyprodukowanych ma zostać 14 systemów przeciwdronowych VAMPIRE w celu dostarczenia ich Ukrainie; wartość umowy to 40 mln dolarów - poinformował koncern w komunikacie . Zestawy te wykorzystują poczwórne wyrzutnie rakiet kierowanych laserowo i są wyposażone w głowice optoelektroniczne.

Reklama

Przenośne systemy VAMPIRE pozwolą ukraińskiej armii namierzać i zestrzeliwać wrogie drony, szczególnie te atakujące infrastrukturę cywilną, a także skuteczniej bronić się przed zagrożeniami o charakterze naziemnym. Zakres kontraktu obejmuje zainstalowanie wyrzutni na pojazdach samochodowych dostarczonych przez amerykański rząd. Cztery nowe systemy mają zostać przekazane resortowi obrony USA do czerwca, a 10 kolejnych - do końca 2023 roku - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej L3Harris Technologies.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Wspieramy strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych Ukrainę naszymi zdolnościami (produkcyjnymi). Ukraiński naród broni swojego kraju i niepodległości" - podkreślił przedstawiciel koncernu Luke Savoie.

VAMPIRE to system złożony z czteroprowadnicowej wyrzutni rakiet APKWS (powstających poprzez przebudowę niekierowanych rakiet 70 mm i kierowanych na odbity promień laserowy), głowicy optoelektronicznej L3Harris WESCAM MX-10 oraz systemu dowodzenia i kierowania. System jest lekki i może być instalowany na różnych pojazdach 4x4, a jego elementy (wyrzutnia rakiet i głowica) instalowane są na wysuwanych masztach, co zwiększa zdolności zwalczania celów powietrznych.

Zaletami rakiet APKWS są relatywnie niski koszt (szacowany na 30 tys. dolarów dla wersji APKWS II według cen na rok fiskalny 2022, podawanych przez Departament Obrony USA). Pociski przeznaczone do użycia z wyrzutni VAMPIRE mogą być zaopatrzone w zapalniki zbliżeniowe, co zwiększa zdolności zwalczania bezzałogowców. Można zakładać, że będą mogły razić wrogie drony na dystansach do 5-6 km lub nieco dalej.

Systemy VAMPIRE znalazły się w pakiecie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,98 mld dolarów, ogłoszonym przez Waszyngton w drugiej połowie sierpnia ubiegłego roku. USA oświadczyły wówczas, że obok wyrzutni VAMPIRE przekażą Kijowowi także m.in. sześć dodatkowych baterii systemu obrony powietrznej NASAMS, kierowane laserem rakiety krótkiego zasięgu oraz 245 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Zarówno VAMPIRE, jak i na system NASAMS, są kupowane przez USA u producentów, a nie dostarczane z magazynów sił zbrojnych USA.

Co ciekawe, 20 wyrzutni rakietowych kalibru 70 mm wraz z pociskami, umieszczonych na pojazdach pick-up, miało już zostać dostarczonych Ukrainie przez rząd niemiecki. Na razie nie są jednak szerzej znane ich parametry.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Orthodoks

    Wojna a Ukrainie to też niepowtarzalny poligon i okno wystawowe dla przemysłu zbrojeniowego. Szkoda że nie do końca to wykorzystujemy. Raki, Pilica, Poprady, WLKM itp. Inni coraz bardziej rozpychają się łokciami.

  2. Ma_XX

    I to jest te magiczne 4 tys rakiet zuni, pisałem to nie wierzyli

    1. mick8791

      No i bardzo dobrze, że Ci nie wierzyli, bo Zuni to pocisk powietrze - ziemia kalibru 127 mm. Opisywany w artykule system wykorzystuje zmodyfikowane rakietę kalibru 70 mm.

Reklama