Reklama

Wojna na Ukrainie

50 tys. wagnerowców na Ukrainie?

Rosyjski snajper
Rosyjski snajper
Autor. mil.ru

Najemnicza Grupa Wagnera ma na Ukrainie do 50 tys. ludzi i stała się kluczowym elementem rosyjskiej kampanii, a jej rejestracja jako podmiotu prawnego prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków jej właściciela - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że 27 grudnia 2022 r. rosyjski rejestr państwowy wykazał, iż paramilitarna Grupa Wagnera formalnie zarejestrowała się jako podmiot prawny. Grupa zadeklarowała swoją podstawową działalność jako "doradztwo w zakresie zarządzania" i nie wspomniała o usługach bojowych.

Czytaj też

YouTube cover video

Wskazano, że nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu podmiot "CzWK Centrum Wagnera" będzie wykorzystywany do administrowania paramilitarną działalnością Wagnera i przypomniano, że prywatne firmy wojskowe pozostają w Rosji nielegalne, pomimo przedłużającej się dyskusji na temat reformy prawa, zaś właściciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie częściowo finansował organizację poprzez zawyżone kontrakty rządowe przyznane jego innym firmom.

Reklama

Czytaj też

"Rejestracja jest kontynuacją niezwykle szybkiego rozwoju profilu publicznego tej tradycyjnie nieprzejrzystej grupy. Prigożyn przyznał się do założenia Wagnera dopiero we wrześniu 2022 roku; w październiku 2022 roku otworzył lśniącą siedzibę główną w Petersburgu. Wagner prawie na pewno dowodzi teraz do 50 tys. bojowników na Ukrainie i stał się kluczowym elementem kampanii ukraińskiej. Rejestracja prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków komercyjnych Prigożyna i dalszą legitymizację coraz bardziej widocznej organizacji" - oceniono.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Avengers

  Najwieksza firma najemna w dziejach swiata byla Kampania Wschodnio Indyjska - prtwana firma zalozna przez Imperium Brytyjskie do zarzadzania Indiami (obecnie Pakistan + Bangladesz+ Indie) tzw "Perla w koronie" - dzis to nie do uwierzenia ale to byla firma wojskowo- urzednicza ktora zarzadzala terenem prawie wielkosci Europy. W czasach nowozytynych Blacowters - w samym Iraku zatrudnial ok 100 tys najmenikow.

 2. Madderdin

  Po wojnie będzie miał pieniążki żeby kupić klub na wyspach. Liverpool ,United i jeszcze coś by się znalazło

 3. Sorien

  ISW- w tamtym tygodniu "daleko do rychłego okrążenia Bahmutu " - wieści z dziś na południe od bahmutu ruskie są już 10km na zachód od miasta powoli kierują się w stronę Konstantynówi w drodze na Kramatorsk - taktyka II WŚ taktycznie już okrążyli bahmut mają kontrolę ogniowa nad dwoma głównymi drogami pozostały dwie mniejsze . W tym tygodniu jak tak dalej pójdzie będzie po Bahmucie ... Dziwne bo przecież mobilizacja miała obniżyć jakoś ruskiej armi 🤔🤦🤦🤦

  1. Wania

   No jest jak w czasie II wojny światowej. Nacierające tysiące sowietów i ginący przy tym setki żołnierzy każdego dnia. Życie ludzkie w końcu w Rosji nie jest warte funta kłaków. To wagnerowcy nacierają jak szara masa i ginie ich po 800 dziennie. Koalicja w czasie całej pustynnej burzy straciła ok 300 żołnierzy. I szybko opanowała Irak. Rosja już 120 tysięcy. A to już jest ponad dwa razy tyle co w Afganistanie przez 10 lat. Więc z tą taktyką z czasów II wojny światowej racja. Nawet generały wyglądają tak samo. Tak jak Żukow czy Rokossowski wysyłają żołnierzy na pewną śmierć bez żadnej taktyki. Jak mawiali oni ludzi u nich mnogo.

  2. Monkey

   @Sorien: Kiedy Rosjanie przeprowadzali inwazję, jakość wyszkolenia często była nie najgorsza. Ale nie było ani jakości logistyki, ani ilości, we wszystkich aspektach. Przygotowywali się na aneksję, a mają pełnowymiarową wojnę. Dlatego, starym zwyczajem postawili na ilość. Zadziałało, chociaż z trudem i przy pomocy Zachodu podczas II wojny światowej. Działało także w wojnach z Rzeczpospolitą, Turcją, Szwecją czy z Napoleonem. Warto o tym pamiętać.

  3. bc

   Sorienie znów kolejną ofensywę z telegramów ogłaszasz że ci się nie nudzi. Popatrz czasem na ukształtowanie terenu to może ci się rozjasni kto tu ma kontrolę i nad czym, moskale zobaczą Kramatorsk jak akwarelista Londyn. Ukraińcy samego zmechu mają 3... Brygad, "lekkiej" piechoty ze dwa razy tyle, zachód właśnie wrzucił trzeci bieg i idzie sprzęt wystarczający minimum do wystawienia kolejnego Korpusu rezerwowego.

Reklama