Wielka Brytania: Dwieście milionów funtów na nowe “boomersy”

13 lutego 2016, 13:03
fot. BAE Systems

Brytyjskie ministerstwo brony zdecydowało się na wyłożenie 201 milionów funtów na przyśpieszenie prac projektowych nad nowej generacji, atomowym okrętem podwodnym z rakietami balistycznymi, który zastąpi obecnie wykorzystywane jednostki tej klasy - typu Vanguard.

Przyznane środki finansowe mają pozwolić koncernowi BAE Systems na opracowanie projektu okrętu podwodnego, w tym na wyszczególnienie jego pokładowych urządzeń i systemów (włącznie ze zbudowaniem ich prototypów) oraz opracowanie procesów produkcyjnych.

Nowa jednostka ma być z założenia najtrudniej wykrywalnym okrętem podwodnym na świecie. Ma być to również okręt najbezpieczniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie spośród, tych które były budowane w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy uzasadniając wykładanie tak dużych środków finansowych podkreślają, że nowy program zabezpieczy na wiele lat pracę dla około 2500 wysoko wykwalifikowanych pracowników w zakładach BAE Systems, Babcock, Rolls-Royce oraz dla dużej liczby robotników u potencjalnych dostawców, w tym małych i średnich przedsiębiorstw.

Najważniejsze jest jednak utrzymanie systemu nuklearnego odstraszania, który nadal stanowi podstawę systemu bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii. Dlatego w planach brytyjskiego rządu przewidziano na budowę nowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi ponad 3,3 miliarda funtów. Ich wprowadzenie do służby ma nastąpić na początku lat trzydziestych XXI wieku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Krzysiu
sobota, 13 lutego 2016, 14:45

E tam - my wydaliśmy 200 mln na węgiel...

Slee
sobota, 13 lutego 2016, 18:51

Boomery, nie boomersy :P

Tweets Defence24