Geopolityka
Większy zasięg rakiet balistycznych Korei Południowej
Stany Zjednoczone chcą ponownie omówić sprawę porozumienia z Koreą Południową, dotyczącego rakiet balistycznych. Pentagon oświadczył, że rozwój rakiet Seulu musi być możliwy, by zachować przewagę nad rosnącym potencjałem rakietowym Pjongjangu. Prowadzone w zakładach w Korei Południowej prace mają zwiększyć maksymalny zasięg pocisków balistycznych znajdujących się na uzbrojeniu południowokoreańskiej armii do 800 km.
Siły zbrojne Republiki Korei miały przeprowadzić próbę nowego taktycznego pocisku balistycznego o zasięgu 500 km w reakcji na serię strzelań rakietowych północnokoreańskich sił strategicznych. Jego wprowadzenie na uzbrojenie pozwoli na rażenie większości celów na terytorium KRL-D. Prowadzone są także prace nad zwiększeniem maksymalnego zasięgu pocisków balistycznych znajdujących się na uzbrojeniu południowokoreańskiej armii do 800 km. Pociski balistyczne Hyunmoo-2C o wydłużonym do 800 km zasięgu miałyby wejść do linii w 2017 roku.
W chwili obecnej południowokoreańska armia ma na wyposażeniu taktyczne pociski balistyczne Hyunmoo-1/2 (NHK-1/2) o zasięgu od 180 do 500 km zależnie od wersji oraz pociski MGM-140 ATACMS o zasięgu 165 km. Są one uzupełniane przez pociski manewrujące typu Hyunmoo-3, wprowadzone na uzbrojenie w 2006 roku. Według niepotwierdzonych informacji skuteczny zasięg najnowszych wariantów pocisków Hyunmoo-3 może wynosić nawet 1500 km. Południowokoreańskie pociski manewrujące będą docelowo mogły być odpalane nie tylko z wyrzutni lądowych, ale także z samolotów uderzeniowych F-15K, niszczycieli klasy KDX-III wyposażonych w system Aegis oraz z okrętów podwodnych.
Jak pisze Reuters, dotychczasowe działania prezydenta Donalda Trumpa na rzecz porzucenia przez Koreę Północną jej nuklearnych ambicji nie dały na razie większych rezultatów, a w ubiegłym miesiącu Pjongjang dokonał próbnych wystrzeleń dwóch pocisków balistycznych deklarowanych jako międzykontynentalne.
Obecnie istnieje limit dotyczący rozmiarów głowic oraz rakiet, jakie może posiadać Korea Południowa, i tak, jest to kwestia, którą się pilnie rozważa. Powiem państwu, że jesteśmy korzystnie nastawieni do czynienia wszystkiego, co zwiększa zdolności obronne Korei Południowej, i oczywiście nasze porozumienie sojusznicze będzie z czasem zmieniane i adaptowane.
Czytaj też: Międzykontynentalny arsenał Korei Północnej. "Realne zagrożenie" [ANALIZA]
Pentagon poinformował, że otrzymał od Korei Południowej wniosek o zrewidowanie wytycznych w sprawie rakiet i wspólnie z Departamentem Stanu pracuje nad ustaleniem najlepszego sposobu posunięcia tej kwestii naprzód.
Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w sobotę jednogłośnie nowe sankcje wobec Korei Północnej, co ma wzmocnić żądania, by porzuciła ona swój program nuklearny. W efekcie tych sankcji Pjongjang może utracić jedną trzecią wpływów z eksportu, które wynoszą obecnie 3 mld dolarów rocznie.
Czytaj też: Japońskie Siły Samoobrony zaatakują Koreę Północną?
pielgrzym
Polski rząd MON niech pozyskuje Koreańskie uzbrojenie a zwłaszcza systemy rakietowe Hyunmoo, rakiety balistyczne, manewrujące, drony uderzeniowe, okręty wojenne - fregaty, korwety, niszczyciele, miniaturowe okręty podwodne, okręty podwodne są tańsze, szybka realizacja, zaawansowane technologicznie, transfer technologii, śmigłowce szturmowe KAI LAH, samoloty KAI KF-21 Boremae włożyć wkład finansowy w ten program i budować je lub podzespoły w Polsce. Proponowane Izraelskie transfery technologii systemów rakietowych Żelazna Kopuła, antybalistyczny Arrow -3, Lynx, budowy rakiet Tamir, Lora, Barak,8,MX i innych, broni energetycznej, budowy silników rakietowych i głowic bojowych, budowy dronów uderzeniowych i innego uzbrojenia.
Polish blues
Zazdroszczę Korei Płd. armii i uzbrojenia!
Bolo71
a sytuacji geopolitycznej już nie?
ast
Hyunmoo - 3c dla Polski ech... marzenie i to jeszcze przenoszone przez okręty podwodne typu 214 tak jak to mają u siebie Koreańczycy.
Polanski
A właśnie, pociski manewrujące z Korei. Ktoś słyszał? Wystrzeliwane z pod wody. Jak maja to brać. Albo wspólnie opracować nowe.
PL
A my co mamy,Langusty o zasięgu 40 km,Polska to jednak mocarstwo.Aha kupimy Homara made in USA o zasięgu 300 km podczas gdy Izrael chce nam sprzedać rakiety o zasięgu ponad 400 km.
~jack
A nie lepiej pogadać z Koreą i zakupić licencję na rakietę manewrującą Hyunmoo-3 o zasięgu nawet 1500 km? Uzupełnić Himars o taką rakietę i Rosja się zastanowi dwa razy czy nas tykać. A prędzej uzyskamy transfer technologi z Korei niż USA czy Izraela. W ostateczności całego Homara oprzeć na ofercie z Korei.
papuga
Czy ktoś u nas rozpatruje zakup pocisków Hyunmoo - 3 zarówno jako wyposażenie nowych okrętów podwodnych jak i posadowienie ich na wrzutniach lądowych (jak na zdjęciu)? Czy jest to w ogóle realne?
olo
My kupujemy od Amerykanów Homara a w nim też będą docelowo rakiety 800+.
niki
No co ty. U nas liczą się tylko dialogi techniczne, sympozja i wstępne założenia. Czasami dochodzimy do negocjacji.