Więcej Boxerów dla Bundeswehry. Podpisano kontrakt

19 grudnia 2015, 10:31
Boxer Holandia
Holenderski transporter opancerzony Boxer. Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Spółka Artec podpisała kontrakt na dostawę 131 transporterów Boxer dla niemieckiej armii. Jest to realizacja decyzji o podwyższeniu docelowej liczby pojazdów tego typu w Bundeswehrze, podjętej w świetle kryzysu na Ukrainie.

Reklama

Spółka Artec podpisała kontrakt z organizacją OCCAR, utworzoną w celu koordynowania europejskich projektów współpracy obronnej na dostawę 131 kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Wszystkie pojazdy są przeznaczone na uzbrojenie sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Boxery będą dostarczone w wariancie transportera piechoty i wejdą na uzbrojenie batalionów zmotoryzowanych wojsk lądowych Bundeswehry. Omawiane zamówienie na uzyskanie pełnego wyposażenia jednostek niemieckiej armii w transportery tego typu. Dostawy odbędą się w latach 2016-2020. Pojazdy będą dostarczone w nowej konfiguracji i mają charakteryzować się zwiększonym stopniem ochrony wnętrza w stosunku do poprzedniej wersji.

Decyzja o zamówieniu dodatkowych transporterów Boxer została podjęta w świetle kryzysu na Ukrainie i zwiększonego zagrożenia terrorystycznego jeszcze w ubiegłym roku. Niemcy zrezygnowali bowiem z systemu „dynamicznego zarządzania sprzętem”, który zakładał niepełne ukompletowanie jednostek w wyposażenie. W założeniu miał on przyczynić się do ograniczenia kosztów, ale w praktyce spowodował znaczne obniżenie gotowości bojowej niemieckich wojsk lądowych. Zamówienie stało się możliwe dzięki zwiększeniu wydatków obronnych.

Transportery Boxer znajdujące się na uzbrojeniu Bundeswehry dysponują na razie zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi, z karabinami maszynowymi kalibru 7,62 mm, 12,7 mm, lub granatnikami 40 mm. Niemiecka armia otrzymała wcześniej ofertę dozbrojenia pojazdów tego typu, w wieże z armatami 30 mm i wyrzutnie ppk. Boxery wyposażone w armaty 30 mm i pociskami Spike zostaną zakupione przez Litwę.

Transportery tego typu są produkowane i rozwijane przez spółkę Artec, powstałą jako joint venture KMW (obecnie będącego częścią holdingu KANT), Rheinmetall MAN Military Vehicles i Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland. Wraz z omawianym zamówieniem liczba zakontraktowanych Boxerów wzrosła do 603 (403 dla Niemiec, 200 dla Holandii). Kolejne 88 pojazdów będzie zakupionych przez Litwę, ale umowa nie została jeszcze podpisana.

Czytaj więcej: Niemieckie transportery Boxer dla Litwy. Uzbrojone w Spike

 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Swizak
sobota, 19 grudnia 2015, 14:06

Czy to jest odpowiednik KTO Rosomak ??

Boruta
niedziela, 20 grudnia 2015, 20:30

Zależy co rozumiesz przez odpowiednik. I to i to KTO, tylko niemiecki jest z wyższej ligi.

ito
niedziela, 20 grudnia 2015, 10:14

Wersji bazowej. W konfiguracji z działkiem Rosomak jest BWPem. Boxer był projektowany na inny teren, wg innych założeń i dla innego odbiorcy. No i kilkanaście lat później- stąd oba wozy bardzo się różnią.

Astor
sobota, 19 grudnia 2015, 22:09

Tak

malkontent
sobota, 19 grudnia 2015, 21:30

Niezupełnie. Jest cięższy, nie pływa i ma wymienny moduł ładunkowy.

Wojciech
sobota, 19 grudnia 2015, 21:01

Tak tylko o wiele lepiej opancerzony ale uzbrojenie ma obecnie słabsze od Rosomaka, Niemcy pewnie zastąpią te karabiny maszynowe armatkami 35 mm plus Spike.

koksu
sobota, 19 grudnia 2015, 20:35

Tak. Tylko że ich jest pod każdym względem lepszy.

Kafir
sobota, 19 grudnia 2015, 19:16

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Holendrzy i Niemcy używają tych wozów jedynie jako transporterów piechoty, jedyne uzbrojenie to automatyczny granatnik lub WKM, na uwagę zasługuje szybkie i sprawne wprowadzenie różnych wersji specjalistycznych. Role BOJOWYCH wozów piechoty pełnią odpowiednio CV90 i Mardery. Litwini będą pierwszym użytkownikiem tak silnie uzbrojonych Boxerów. U nas z braku odpowiedniej platformy gąsienicowej MON się nie potrafi zdecydować czym nasz rosomak ma być. I ile ma docelowo kosztować, bo osobiście mam spore wątpliwości czy każdy posiadany przez nas KTO musi mieć wyrzutnie ppk na wieży, system hunter killer itd.

Fancik
sobota, 19 grudnia 2015, 18:33

Nie do końca- to typowy ciężki TO, podczas gdy nasze Rosomaki to raczej BWP- Boxery są cięższe od Rosomaków i maja znacznie słabsze uzbrojenie.

KroX
sobota, 19 grudnia 2015, 18:04

I tak i nie, ponieważ ta wersja boxera nie pływa i ma gorsze uzbrojenie natomiast pancerz i możliwości trakcyjne na lądzie są podobne. Trzeba też wspomnieć, że boxer jest sporo mniejszy od rośka

yghh
niedziela, 20 grudnia 2015, 11:52

Polska się wywija z rąk ?? bo już więcej wozów ?? ;)

Wojciech
sobota, 19 grudnia 2015, 20:57

Mam nadzieję że u nas na stanie będzie 2000 Rosomaków ze Spikami wtedy ruSSkie tanki nam nie groźne. Pytanie na wieży będą dwie kasety po jednym Spike czy po zużyciu na stanie we wnętrzu Rosomaka są jeszcze dodatkowe 2 - 4 pociski do załadowania do kaset ?

Plush
poniedziałek, 4 stycznia 2016, 14:36

tak i na Rosomaku może oprzesz jeszcze OPL w programie Wisła;) Myśl! Rosomak to KTO a my potrzebujemy BWP z prawdziwego zdarzenia Opancerzonego nie pływającego!

chorązy
wtorek, 22 grudnia 2015, 14:15

Szanowny " Wojciechu" To jest forum militarne. Daruj sobie sssyczenie , to nie "omlet" Poza tym każde "tanki" są groźne. Piszesz o 2 000 Rosomakach (dwa tysiące) . Wskaż potrzebę posiadania, źródło finansowania a także taktykę użycia "Rosomaka" przy zwalczaniu czołgów, wskaż źródło finansowania zakupów "Spike" dla "tych" Rosomaków.

Boruta
niedziela, 20 grudnia 2015, 20:28

KTO przeciw czołgom? I co jeszcze? Może śmigłowce przeciw myśliwcom?

Vvv
niedziela, 20 grudnia 2015, 13:07

Po co ci 2000 papierowych transporterów ktore nie moga walczyć w pierwszej linii? Najwet najlepsze ppk sa bezwartościowe bez obrony przeciwlotniczej i dobrej artylerii.

observer
sobota, 19 grudnia 2015, 20:23

Zachodni sprzęt jest niedozbrojony... KTO uzbrojone w WKM? Bez żartów. Rozumiem że wg. założenia taktycznego ten KTO ma nie wchodzić w kontakt z wrogiem, ale praktyka się śmieje z założeń. Nasz Rosomak czy czeskie Pandury są kompletowane z dużo większą wyobraźnią w uzbrojenie. Przypomina mi się zakup przez Hiszpanow smigliwcow Tiger bez działek, bo zgodnie z założeniem nie będą im potrzebne. Niestety realianpola walki nie słuchają się założeń naiwnych sztabowcow.

gosc
niedziela, 20 grudnia 2015, 23:36

Niemcy nie chca draznic Rosji. ;) W razie czego to beda witac ruskich zolnierzy tak jak witali na dworcach islamskich imigrantow. Kwiatami i pieniedzmi.

panzerfaust39
niedziela, 20 grudnia 2015, 11:00

Jest wersja z 30 mm działkiem ale Bundeswehra jej nie weźmie bo tak uzbrojony Boxer jest za mało humanitarny dla wroga Niemcy też mają wersje Tigera bez działka bo naoglądali się zdjęć z Iraku/Afganistanu jak amerykańce walą z AH-64 czy innej Kobry do ludziów na ziemi więc zrezygnowano z tego uzbrojenia aby pokusa dla pilotów nie była zbyt duża

Kafir
niedziela, 20 grudnia 2015, 09:42

Myślę że Puma i Marder są dozbrojone wystarczająco. Idąc Twoim tokiem myślenia warto byłoby od następcy honkera wymagać bushmastera na dachu. Jako opcji minimum rzecz jasna.

NATOwnik
niedziela, 20 grudnia 2015, 00:56

Nastepny mistrz forum jak Krox! Kazdy zamawia to co chce a czeskie i polskie KTO to "robia" za pseudo-BWP tylko dlatego, ze oba kraje nie posiadaja prawdziwych, gasiennicowych BWP. O wszelakich trumienkach sprzed 50 lat (jak np. BWP-1) zapomnijmy od razu, gdyz nie nadaja sie na pole walki w XXI wieku. Tiger bez dzialka to jest niemiecki a nie hiszpanski! Realia pola walki pokazaly, ze sa sytuacje, w ktorych dzialko moze byc przydatne, ale i tyle samo sytuacji, w ktorych lepsze sa podwieszane pody z roznym rodzajem uzbrojenia, wiec pozostaw dla siebie swoje teorie. Pomijam fakt, ze niemiecki Tiger to PAH(PanzerAbwehrHubschrauber) czyli wersja do niszczenia czolgow przeciwnika a w takim wypadku to uzywa sie rakiet a nie dzialka, ktore jest zbednym balastem w takowej wersji helikoptera!

Tweets Defence24