Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie transportery Boxer dla Litwy. Uzbrojone w Spike

Władze Litwy zdecydowały o pozyskaniu kołowych transporterów opancerzonych Boxer produkcji niemieckiej. Pojazdy zostaną uzbrojone w armaty 30 mm i wyrzutnie ppk Spike.

Jak donosi Delfi, litewskie władze zdecydowały się na wybór niemieckich transporterów opancerzonych Boxer w ramach postępowania na kołowy bojowy wóz piechoty nowej generacji. Zakupionych zostanie łącznie 88 transporterów, w tym cztery wozy w wariancie dowodzenia, a koszt ma wynieść 400 mln euro.

Litewskie Boxery mają zostać wyposażonymi w izraelskie bezzałogowe systemy wieżowe z armatami 30 mm, karabiny maszynowe oraz wyrzutnie ppk Spike. Będą więc najciężej uzbrojonymi pojazdami tego typu na świecie. Transportery używane przez Bundeswehrę i armię holenderską dysponują bowiem tylko zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi z karabinami maszynowymi 7,62 mm, 12,7 mm lub granatnikami 40 mm. Niemiecka armia otrzymała jednak od przemysłu propozycję cięższego uzbrojenia KTO Boxer, w tym właśnie w armaty 30 mm i ppk Spike.

Transportery Boxer należące do Bundeswehry uczestniczyły w tym roku w ćwiczeniach organizowanych w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO na Litwie. Pojazdy należały do brygady niemiecko-francuskiej. Inny pododdział tej jednostki uczestniczył w szkoleniu Saber Strike 2015 w Polsce.

Pozyskanie Boxerów to już kolejny zakup uzbrojenia przez Wilno w Niemczech. Wcześniej bowiem zdecydowano o wprowadzeniu do sił zbrojnych haubic samobieżnych PzH 2000, z nadwyżek Bundeswehry. Zakup kołowych bojowych wozów piechoty jest realizowany w ramach programu modernizacji armii, w celu zastąpienia przestarzałych, amerykańskich transporterów gąsienicowych M113. Odbędzie się za pośrednictwem organizacji OCCAR, będą prowadzone negocjacje z producentem.

Litwini zdecydowali wcześniej o zwiększeniu wydatków obronnych na 2016 rok o 35% w stosunku do roku bieżącego, co ma umożliwić osiągnięcie wskaźnika udziału wydatków obronnych w PKB na poziomie 1,48%. Dodatkowe fundusze będą najprawdopodobniej przeznaczone również na transportery. Wilno prowadzi już np. zakupy polskich zestawów przeciwlotniczych Grom.

W postępowaniu na zakup kołowych bojowych wozów piechoty dla Litwy uczestniczyły także, oprócz propozycji składanych przez producentów, dwie oferty międzyrządowe: polska z KTO Rosomak i amerykańska z pojazdami typu Stryker. Omawiany przetarg ma na celu wprowadzenie pojazdów klasy BWP do armii Litwy pierwszy raz w historii niepodległego państwa – wcześniej dysponowano jedynie transporterami gąsienicowymi M113.

 

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (24)

  1. Claude Kowalski

    Widziałem jakiś angielski film chyba na Discovery z cyklu w rodzaju nowoczesna broń świata, wybierając po jednym tylko egzemplarzu w każdej z kategorii i w kategorii transporterów opancerzonych wybrano polskiego rosomaka chwaląc jego zalety

    1. zLoad

      Czy programy Discovery moga byc wykorzystywane do wywierania wplywu na zakup okreslonego sprzetu ? Program jest amerykanski. Czy amerykanie moga wywierac wplyw na okreslone kraje poprzez te dokumenty na zakup broni o GORSZYCH PARAMETRACH? Swiat slabszy - nasza armia silniejsza. Tak mysla mocarstwa. To nie jest zle. To jest normalne.

    2. Asdf

      A u nich zawodowi to do której pracują.

  2. marcinr

    Litwa nie kupi od Polskii zbyt wiele sprzętu wojskowego bo ma polski kamień w sercu - sprawa z Polakami na Litwie. Śmieszą mnie wasze dyskusje na temat parametrów, kosztów itp.

    1. dk

      oczywiście !

    2. Dropik

      Sam bym os nas nie kupil bo boxer jest o niebo lepszy. Szkoda , ze Lotwa i Estonia nie doloczyly sie do wspolnego zamowienia. Jakby jeszcze dolozyli zamowienie na 3x50 leo to mieliby w sumie prawie jedna solidna dywizje

  3. ito

    Wyposażenie dla dwóch ogryzionych batalionów. Niebogato. Wersja nie używana przez nikogo (nawet nie testowana) łącznie z krajem producenta. Odważnie.

    1. Krzysiek

      Ich pieniądze kupili to co chcieli wygląda że zdecydowali się kupować ciężkie uzbrojenie dla wojsk lądowych w Niemczech i tyle.

  4. artek

    Mądrze się zbroją, mobilne i może walczyć z czołgami

    1. zLoad

      O ile zadziala.

    2. zLoad

      Walczyc mozna , tylko po co. Nam jest potrzebny sprzet do ZWALCZANIA czolgow. Chyba tracisz z oczu cel. Zapominasz po co kraje sie zbroja.

  5. rasta

    Ciekawi mnie jak Litwini argumentowali kwesttie dostarczenia dodattkowego sprzetu z Niemiec w przypadku konfliktu z Rosja... wydawaloby sie ze rozumieja ze jedyny kraj ktory jako pierwszy moze im pomoc z amunicja i sprzetem to Polska wraz z USA... powinni miec pojazdy od nas lub ze Stanow... To staje sie dziwne...

    1. zLoad

      Wraz z budowaniem elektrowni przez Niemcy na Krymie?

    2. Boruta

      A jakim to sprzętem i amunicją może im Polska pomóc?

  6. zLoad

    Ciekawe jak by sobie poradzily te boxery lub rosomaki podczas operacji "Pustynna burza". Albo na Ukrainie.

  7. zLoad

    Zaproektowanie "Rosomaka" w technologii modulowej , oznacza ze latwo mozna by podlaczac do neigo moduly nawodne, umozliwiajace calej maszyni pokonywanie przeszkod wodnych. My wszystko musimy tak planowac. Czy polski przemysl zbrojeniowy jest tego swiadom? Im lepiej bedzie zaplanowane podwozie i cala konstrukcja tym wiekszej ilosci zadana bedzie taki sprzet mogl podolac. To odnosnie komentarzy o plywalnosci lub nie czegokolwiek.

    1. zLoad

      Podam przyklad. Panstwo z nami graniczace Konopia jest zagrozone, prosi nas o wsparcie. Plan jest ze nasze rosomaki musza dotrzec 200 km w glab tego kraju, na drodze musza pokonac duza rzeke. I teraz wsrod naszych 300 rosomakwo musi byc jedna lub dwie maszyna zawierajace modul inzynieryjny (ktory na polu bitwy bedzie mogl zmieniac konfiguracje tych wozow- i innych maszyn !). Wiec docieraja do tej rzeki ,zabezpieczaja teren. Lotnictwo z duzej wysokosci zrzuca moduly nawodne, ktore zostaja wymienione w tych rosomakach. Maszyny albo same dzieki nim pokonuja przeszkode albo tworza most po ktorym przemieszcza sie cale wojsko. Po przeprawie modulu nawodne zostaja ponownie wymienione na batalistyczne lub transportowe. To nie sa loty kosmiczne. Technika sprawdzona miliard razy w programowaniu komputerowym. Banalna do zaprojektowania. Zwieksza mozliwosci maszyn , zmniejsza koszt utrzymania i konserwacji. Ale to sie zaczyna od najmniejszych klockow. Czolg z wieza bezzalogowa ktory produkujemy moze byc doskonalym przykladem. Domyslam sie, ze ta wymienna wieza moze zostac wymieniona na przeciwlotnicza lub radar.

  8. muffi

    a ile tego będą mieć z 10 sztuk ?

    1. Jerry

      Czytamy że zrozumieniem.88 sztuk

    2. babaj

      92 Boxerow

  9. no

    To nie sentyment do niemieckiego. Wybrali coś co w pełni funkcjonuje i może od razu wejść do użytku. Mądry wybór.

    1. zLoad

      Kupowanie niemieckiego sprzetu wojskowego nie jest dobrym pomyslem. Na wlasny ich nie stac. Jesli kogos trzeba poswiecic podczas obrony to chyba lepiej nie wlasnych obywateli prawda?

    2. kuba

      A gdzie funkcjonuje Boxer z taką wieżą ? Nigdzie.

  10. były_kanonier

    Bez zdziwienia. Litwa po 1410 roku jest proniemiecka i pozostaje w stanie wojny z Polską.

    1. wojo

      Obecna Litwa to tylko nazwa nie mająca z tamtą nic wspólnego.Litwa z czasów 1410 roku to obecnie Białoruś i część Ukrainy.

  11. Einshorn

    Nie jest to zaskoczeniem, znaczy za pewne jest bo czytając pewne komentarze stawiano że na 100% będzie to Stryker albo na 100% będzie to Rosomak mimo tego że Litwa wszelkimi znakami na niebie i ziemi powtarzała że Boxer. Teraz z naszego punktu widzenia dojdzie do ciekawej sytuacji, nie podano co prawda kiedy mają zostać dostarczone pierwsze wozy ale jeżeli będzie to szybciej niż pojawi się w linii Rosomak z SPIKE to będzie spory blamaż. A i by najwyraźniej wedle obowiązującej tu tradycji muszę dodać... nie pływa!

    1. zLoad

      Blamaz nie blamaz, wlasne zeby budowac wlasne sily zbrojne tak zeby zapewnialy bezpieczenstwo krajowi przez w perspektywie dlugoterminowej. Chwilowe porazki nic nie znacza. Rosja cala swoja strategie opiera na wizerunku. Dokad to doprowadzilo ten kraj widac na kazdym kroku. Doszli do etapu niszczenia zywnosci na ktora ich nie stac, na granicy.

  12. Rg

    Ten przykład pokazuje, że z naszym system zakupów jest coś nie tak. Na najprostsze rzeczy postępowanie trwa 3-5 lat. Na miniguny dla śmigłowców i bezpilotowce obserwacyjne (pilna potrzeba operacyjna) trwało tak długo, że skończyła się wojna. Od początku zawieruchy na Ukrainie minął rok i co zakupiliśmy dla armii? A Litwini, Estończycy proszę - ppk, boxery, gromy, używane Carl-Gustaw, PzH 2000. U nas trwa dialog na granatniki. Gadajcie tak dalej, to niedługo będziecie gadać po rusku.

    1. luk9921

      Dokładnie a podałeś tylko najmniejsze przykłady co się dzieje jak na horyzoncie pojawia się grubsza kasa?. Okręty podwodne? proszę bardzo grupa oficerów MW robi co tylko może by wybrano jednostki niemieckie. F-16? proszę bardzo w ramach offsetu dostaliśmy: lakiernie dla samolotów! usa zobowiązały się(na papierze!) do zakupu 100 samolotów bryza brzmi pięknie? nic z tego zakupili chyba 10szt po czym stwierdzili ze kupowanie dalszych jest niemożliwe! a media oczywiście milczą. Wisła? proszę bardzo amerykanie składają piękną ofertę a gdy nasza delegacja pojawiła się w waszyngtonie na stole wylądowało coś zupełnie innego!. BSL? proszę bardzo polski generał (za opłatą oczywiście) wysłał do izraelskiego ministra obrony list w którym wskazywał firmę która jego zdaniem powinna wygrać! sytuacje ukrócił dopiero... izraelski rząd który stwierdził ze łapsy i chwyty stosowane przez ich firmy zagrażają dobrym stosunkom z Polską.

    2. zLoad

      Czesc planu Rosji zapewne bylo oslabienie polskiej gospodarki (i wplywow politycznych ktore sa jej wynikiem) ,zebysmy wydali jak najwiecej pieniedzy na sprzet zamiast na inwestycje. Nie udalo sie ? No przykro :) Dzieci sa inwestycja czy nie? Jak myslisz? Polskie dzieci.

  13. taki jeden

    Bardzo dobry i mądry wybór, zwłaszcza uzbrojenie. No i mają gdzieś pływalność. Wolą doby pancerz i lepszą ochronę żołnierzy, bardzo słusznie.

    1. zLoad

      No i jak go straca, zrobia wsrod obywateli zrzute na drugi taki he he

  14. GUMIŚ

    Wybór BOXERA przez wojsko litewskie to wielka porażka ROSOMAKA! Nasza zbrojeniówka nie potrafi sprzedać sąsiedniemu krajowi dobrych, niedrogich produktów. Litwini kupili prawdopodobnie używane ale za to zmodernizowane BOXERY. Mimo niewygórowanej ceny zakupu ryzykują bardzo wysokie koszty remontów i modernizacji jak to zazwyczaj bywa z produktami niemieckimi. Nie wiem kiedy doczekamy się ROSOMAKÓW z zainstalowanymi wyrzutniami SPIKE , ale przykład przetargu litewskiego powinien dać do myślenia naszym decydentom z rządu. Bes uzbrojenia przeciwpancernego nigdy nie sprzedamy żadnego KTO za granicę!!!

    1. zLoad

      Rosomak jest polski od A do Z czy na licencji?

  15. hrabia Potocki

    Odnoszę dość mocne wrażenie, że MON litewski pracuje znacznie sprawniej niż nasz i to nie jest pierwszy tego typu przypadek. Zbrojenia litewskie, zwłaszcza po kryzysie na Ukrainie wyraźnie przyspieszyły, a co znacznie ważniejsze, zajmują się nimi sensowni jacyś ludzie, którzy potrafią odróżnić scyzoryk od guzika. To zupełne przeciwieństwo naszych "speców", gdzie regularnie powtarzają się totalne wtopy i to w skutek zwyczajnego braku kompetencji. No, ale za to wszyscy fajnie szczerzą ząbki na zdjęciach. Dobre chociaż to.

    1. zLoad

      Roznica potencjalow. Latwiej rozpedzic malucha niz lokomotywe. Kiedy nasz przemysl ruszy pelna para nie bedzie takiej sily ktora to zatrzyma. Litweski MON wyda pieniadze litewskiego podatnika na sprzet ktory nic mu nie da. Moga tym patrolowac sobie granice. W tych czasach licza sie kraje ktore twardo stapaja po ziemi. Ktore sa pewne tego co maja. Planowanie obrony wlasnego terytorium w oparciu o sprzet zakupiony za granica mija sie z celem i jest marnotrawieniem srodkow.

  16. gosc

    To juz nawet Litwini maja mocniejsze transportery niz Polska, ktora juz 10 lat nie potrafi zintegrowac Spike z naszymi rosomakami i nie wiadomo czy im sie to w ogole uda. U nas nic sie nie udaje.

    1. kuba

      Nie, nie mają. Chcą mieć. Po drugie - skąd info, że my od 10 lat nie potrafimy zintegrować Spike'a z Rosomakiem ? Wojsko nie miało pieniędzy albo wydawało je w A-stanie to i tematu nie było. Wojsko wróciło z A-stanu to temat integracji się pojawił bo są pieniądze. Prócz tego - gdy my kupowaliśmy Rosomaka Boxera po prostu nie było, w tamtym czasie to AMV Patria byłą ciężkim KTO.

    2. carter

      Masz racje nic się w naszym kraju nie udaje, a Ty jesteś tego najlepszym przykładem. Co do partii czyli naszego rosomaka to proponuje wpisać na YouTube 10 najlepszych KTO na świecie, pewnie co niektórzy fachowcy. będą zaskoczeni

  17. żetoniik

    informuje nasze -nie nasze..."ROSOMAKI" ....nie są żadną rewelacją ..to ..pojazdy z średniej półki ...koszt full wypasionego Rosomaka do Boxera wynosi 1:1,57 .......czyli można kupić 1,5 Rosomaka za 1 Boxera ...mówię tu o opcji full czyli 30mmm działko ,spikej ,2x7,62mm karabiny...

    1. zac

      Skąd takie info ? Liczby podane przez Kolegę są bzdurne. Goły Rosomak z ostatniego zamówienia SZRP wychodzi około 1,2 mln Euro (bez wieży) Boxer z ostatniego (planowanego) zamówienia Bundeswehry kosztuje 3,25 mln Euro. Cena dla Litwy - 4,55 mln (sensowna, bo musi zawierać koszty rozwojowe dla nowej wieży). Gdzie tu Kolega widzi stosunek 1-1,5 ? Raczej 1-2,2-2,5.

  18. zLoad

    Teraz pytanie. Czy ten sprzet moze stanowic zagrozenie dla Polski? Nie wiemy co robi. Jaki moze miec wplyw na nasza armie? Jesli zostanie zniszczony w ciagu krotkiego czasu, jak moga to zrozumiec niemcy? Jakie ruchy podjac? Jakie informacje uzyskac dzieki tym maszynom? Jakich informacji zrodlem moga byc w czasie ich sluzby w litewskiej armii?

  19. jan nowak

    Oczywiscie ze wybrali najlepszy, to nie Polska.

    1. Mark43

      Bez urazy, ale wydaje mi się że lekko błądzisz Kolego. Litwini teraz przepłacą 30-40%. Chcieli z nami negocjować warunki. Liczył się serwis, lokalne dostawy i wspólne szkolenie. Czyli to co udało nam się zaoferować w ramach umowy na Grom-y. A naszego Rośka nie wzięli, bo się przestraszyli radykałów w naszym rządzie. Gdyby do końca roku Polska kontynuowała negocjacje to byśmy ich przyciągnęli tanim kredytem. Ale nowi "włatcy" zerwali negocjacje bo trzeba było dać atrakcyjny kredyt braciom Litwinom w ramach programu RESAP. Tymczasem my teraz ciułamy grosz do grosza na 500 zł na drugie i tragedie dziecko w rodzinie.

  20. Pre

    Pewnie Litwini mają sentyment do niemieckiego uzbrojenia. W końcu w czasie II WŚ trochę się go naużywali. A że od Polaków nie kupili by nawet wody będąc na pustyni to chyba nie nowość.

    1. Einshorn

      No patrz a Gromy kupili jakoś, twoja teoria pustynna się... posypała. Kupili najlepszy jaki był.

  21. Jakub

    Kolejny raz nasi nic nie umieją sprzedać. Litwini kupili wersję która nie istnieje fizycznie i nie wiadomo jak to będzie działać. Niemcy to mają "bajere". Dziwny ten naród litewski ;)

    1. NATOwnik

      Co nie istnieje? Na jakim swiecie zyjesz kolego? Oczywiscie, ze istnieja gotowe Boxery z wiezami 30 mm - i to trzema typami wiez!

    2. Einshorn

      Bo wybrali dobrze opancerzony i nowoczesny pojazd? Jeżeli to jest dziwne zachowanie Litwinów to jak nazwać pierwotnie zakup pojazdu który obecnie nosi nazwę Rosomak który istniał tylko pod postacią grafiki komputerowej?

    3. Tomcat

      Niemcy to maja wiedzę i doświadczenie wiedz mogą sprzedać coś co jeszcze nie istnieje. Zazdroszczę bo to super pojazd my spikow nie doczekamy sie w tej dekadzie, ani obrony PL, ani innych ważnych tematów.

  22. Gottard

    Ale Boxery nie pływają bo mają za gruby pancerz., nie spełniają zatem wymagań. Na co im to? Jak oni tym będą uciekać za Wisłę i Odrę? Kompletnie się nie znają na wojowaniu. Armia żeby była lepsza, musi być nie tylko mała i dobrze opłacana, ale także lekka i mobilna, każdy Koziej czy Polko to potwierdzi

  23. kris

    Pewnie nie pływa :)

  24. raff

    Jak się ma cena w porównaniu do Rosomaka?

Reklama