Reklama

Wiadomości

Zawiadomienie o przestępstwie za przekazanie myśliwców Ukrainie

Autor. Ozbrojené sily SR

Ministerstwo obrony Słowacji zapowiedziało złożenie w piątek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z przekazaniem Ukrainie przez rząd Eduarda Hegera w marcu 2023 r. myśliwców MiG-29 i części systemu obrony powietrznej Kub.

W zawiadomieniu mowa jest o sabotażu, nadużyciu władzy przez funkcjonariusza publicznego i niedopełnienia obowiązków.

Wskazany jest gabinet Hegera i wymieniony ówczesny minister obrony Jaroslav Nad`. Zdaniem obecnego kierownictwa resortu decyzja rządu Hegera była niekonstytucyjna i naruszała umowy dotyczące wykorzystywania sprzętu.

Wiceminister obrony Igor Melicher stwierdził na konferencji prasowej w piątek, że nie było i nie ma oficjalnej analizy prawnej dotyczącej możliwości przekazania 13 myśliwców i części systemu Kub Ukrainie. Jego zdaniem materiały przedstawione przez byłego ministra nie spełniały kryterium oficjalnego dokumentu resortu.

Po otrzymaniu formalnej prośby od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rząd Hegera przekazał myśliwce Ukrainie, tłumacząc, że ochronę słowackiego nieba zapewnią myśliwce z Czech i Polski. Później do tej misji przyłączyło się lotnictwo Węgier. Zakładano także zwrot kosztów operacji z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

Ówczesna opozycja, partia Kierunek–Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SD), która obecnie kontroluje ministerstwo obrony, twierdziła, że decyzja Hegera jest niekonstytucyjna, ponieważ jego gabinet był tymczasowy i jedynie miał administrować sprawami kraju.

Były minister powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taka samą decyzję, ponieważ MIG-29 ratują one życie Ukraińców, a Słowacja ma otrzymać zwrot kosztów z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Reo

  No prawdą jest że to co zrobili wtedy Słowacy zbyt mądre nie było.

 2. sprawiedliwy

  Amerykanie prznajmij publicznie glosuja co przekazac. W Polsce zadnego glsowania. Wsztsko po kotnie. Moze czas sie tym zajac.

  1. szczebelek

   Wmawiać opinii publicznej, że jest się za Ukrainą, a z drugiej ścigać poprzednie władze za wysyłanie sprzętu do tego państwa. Przypomnę, że gdyby demokraci mieli większość w obu izbach nie byłoby żadnych przerw w pomocy od USA. Załóżmy, że ZP przyjmuje ustawę w sejmie ,o którymś pakiecie senat wstrzymuje się z decyzją przez 30 dni i głosuje przeciwko po czym ustawa wraca do sejmu i ten odrzuca sprzeciw senatu. W międzyczasie w telewizji każdy pakiet jest komentowany jako zdrada stanu i pomoc ruskim. 🤣🤣🤣 Przypomnę, że rząd jest ręką wykonawczą większości .

  2. Davien3

   @szczebelek Niestety w Polsce ZP wstrzymała wszelka pomoc dla Ukrainy poza ta za którą Ukraina zapłaciła. ( Słowa Morawieckiego)

  3. bmc3i

   W Ameryce nie głosuja co przekazać, tylko o jakiej wartości.

 3. Jabłuszko

  Oby Słowacja nie była nigdy w sytuacji że będzie musiała pilnie prosić o broń do obrony kraju.

  1. młodygrzyb

   To Słowacja nie jest w NATO? A ukraina jest?

  2. Davien3

   młodygrzyb a co to ma do rzeczy??

  3. bmc3i

   W NATO nie ma wspólnej broni.

 4. młodygrzyb

  Davienek jak zwykle nie rozumie tego co czyta.

 5. Tani2

  Oddali wszystko co mieli.....ciężko to nazwać. W sumie na dzisiaj nie mają nic opròcz obiecanek.

  1. kapusta

   i dzięki temu nie mają Okrów przy granicy, bo ci masowo giną na wschodzie Ukrainy. tym właśnie patriotyzm różni się od populizmu - skutecznością

  2. młodygrzyb

   kapusta jak widać inni maja inne zdanie na pewne tematy niż ty. Ich prawo.

 6. gnagon

  no cóż demokratycznie te przekazanie broni się nie odbyło

  1. Romaner

   To co twoim zdaniem referendum mieli zrobić? Rozumiesz znacznie tego słowa?

 7. Rusmongol

  Nic nowego. Widać jak gniecie rossyjska dzicz i ich przedstawicieli to że nie mogą sobie swobodnie kraść i mordować na Ukrainie.

Reklama