Reklama

Wiadomości

Wiceszef MON Cezary Tomczyk na konferencji prasowej 19 grudnia 2023

Wiceszef MON: koniec farsy podkomisji, Macierewicz bez ochrony i służbowego auta

Podkomisja smoleńska przestała działać, zajmowane przez nią pomieszczenia i sejfy są zaplombowane; dokumenty są analizowane, a Antoniemu Macierewiczowi nie przysługuje już ochrona ani służbowy samochód – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk (KO)

Reklama

„Koniec tej kosztownej farsy, z którą mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich ośmiu lat; koniec kłamstw w imieniu państwa polskiego” – powiedział Tomczyk we wtorek na briefingu dla mediów. Dodał, że decyzja ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza o likwidacji podkomisji została wykonana, podkomisja zdała sprzęt i materiały. „Czy wszystkie – ustali specjalny zespół. Trwa analiza przekazanych materiałów, MON jest w kontakcie z władzą lotnictwa wojskowego celem ustalenia właściwych procedur przekazania dokumentacji” – powiedział wiceszef MON.

Reklama

Zaznaczył, że „wszyscy członkowie byłej podkomisji” opuścili budynek, w którym miała siedzibę, w poniedziałek ok. 21.00, a budynek został zaplombowany i zabezpieczony. Poinformował, że zaplombowane zostały też wszystkie sejfy używane przez podkomisję.

Czytaj też

„Minister obrony narodowej podjął decyzję o odstąpieniu przez Żandarmerię Wojskową od ochraniania Antoniego Macierewicza” – oświadczył Tomczyk, dodając, że zamknięta jest też „kwestia służbowego samochodu”. Przypomniał, że Macierewicz, od kiedy przestał być ministrem w styczniu 2018 r. korzystał z ochrony przyznanej mu przez szefa MON.

Reklama

Zapowiedział powołanie w najbliższych dniach zespołu, który „zbada pod względem faktycznym oraz formalnoprawnym całą działalność tej patologicznej podkomisji”.

Jak mówił, określił ją jako patologiczną, ponieważ podkomisja została „wykreowana i zbudowana po to, żeby udowodnić kłamstwo i z góry przyjętą tezę”, co „w normalnej demokracji nie miało prawa się zdarzyć”.

Czytaj też

Podkreślił, że raport powołanego w MON zespołu, który zbada działalność podkomisji, ma być jawny. „Opinii publicznej należy się prawda. Przez ostatnie osiem lat w sprawie działalności Antoniego Macierewicza i podkomisji mieliśmy setki pytań, nie mieliśmy odpowiedzi. Kilkukrotnie udało się uzyskać jakiś strzępek informacji, głównie za sprawą wolnych sądów, które przyznawały posłom prawo do informacji w tej sprawie. MON nie było skłonne w tej sprawie pomóc” – mówił wiceminister.

„Kiedy zagłębiam się w dokumenty, nie mam wątpliwości, dlaczego. Jest to naprawdę obraz szokujący” – powiedział o powodach braku dostępu do informacji.

Czytaj też

Decyzję o zakończeniu działalność podkomisji i zobowiązaniu jej członków do rozliczenia się z nieruchomości, dokumentów i sprzętu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podjął w ubiegły piątek. W poniedziałek wieczorem resort ogłosił , że decyzja o rozwiązaniu podkomisji smoleńskiej została wykonana, a jej członkowie opuścili zajmowane przez podkomisję pomieszczenia.

Czytaj też

Przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz kwestionował decyzję ministra i konieczność przekazania dokumentacji. Macierewicz zapowiadał przygotowanie zawiadomienia do prokuratury w sprawie „przestępstwa” ministra obrony narodowej.

Czytaj też

Podkomisję - kwestionującą ustalenia tzw. komisji Millera, która badała katastrofę rządowego samolotu i wykluczyła eksplozję jako przyczynę - powołał w lutym 2016 r. Macierewicz, stojący wówczas na czele MON. Gdy został odwołany z funkcji ministra w styczniu 2018 r., został jej przewodniczącym.

W katastrofie Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości katyńskie zginęło 10 kwietnia 2010 r. 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. rwd

    Anodina z radości powinna zaprosić nowego ministra na wczasy pod brzozą.

    1. didi

      Oczywiście, że podkomisja miała istnieć do śmierci ostatniego jej członka, a jeszcze lepiej by dłużej, aby miejsce w w podkomisji było dziedziczone i dzieci członków mogły w niej zasiadać. Kasa by wpływała, ochrona oraz samochody służbowe by się należały.

  2. P9

    Czyli wzorowo, bo najbardziej cieszy się Moskwa, co już odnotowano w doniesieniach prasowych i napisało kilku komentatorów tu od siebie. Raportu Anodiny przecież nikt nie uchylił, a oba polskie tak. Moim zdaniem szef MON jeszcze nie rozumie na jaką minę wizerunkową właśnie wdepnął, bo obecny stan prawny to kolejny raz oddanie śledztwa Rosji i aprobata jej dokonań. Sorry, ale z tego w Polsce mogą się cieszyć tylko ci co nie grzeszą rozumem.

  3. MiP

    I wzorowo,koniec tego cyrku 🙂

  4. user_1055444

    Nareszcie.

  5. szczebelek

    Szczególnie, że trzeba było działać szybko by podkomisja nie wysłała wniosku do MTK w stosunku do Putina podobnie uczyniono z komisją do wpływów rosyjskich. Teraz trzeba przejąć TVP by nikt nie patrzył się na ręce przy kolejnych kwiatkach.

    1. OptySceptyk

      Osiem lat eksplodowania parówek i zabrakło czasu, żeby wysłać raport :)) Serio?

  6. RAF

    Farsa, a raczej tragedia to jest wasz nie(rzad).

    1. Strażnik

      Decyzja podjęta prawidłowo i na podstawie działań powinno się oceniać rząd.

Reklama