Reklama

Wiadomości

USA nie wezmą udziału w izraelskim kontrataku na Iran

Prezydent Joe Biden decyduje się na prowadzenie kampanii poprzez TikToka.
Prezydent Joe Biden decyduje się na prowadzenie kampanii poprzez TikToka.
Autor. President Biden/X

Prezydent USA Joe Biden powiedział izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że USA nie wezmą udziału w ewentualnym izraelskim kontrataku na Iran - ujawniły w niedzielę amerykańskie osobistości oficjalne, na które powołuje się Reuter.

„Uważamy, że Izrael ma swobodę działania w dziedzinie własnej ochrony i obrony, w Syrii, czy gdziekolwiek. To jest nasze stałe stanowisko i takie pozostaje, ale nie przewidujemy naszego udziału w tego rodzaju działaniach” - powiedział anonimowy przedstawiciel administracji USA.

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa John Kirby oświadczył z kolei w niedzielnym programie telewizji ABC „This Week”, że Stany Zjednoczone będą nadal pomagać Izraelowi w dziedzinie obrony, ale nie chcą angażować się w wojnę z Iranem.

Kirby potwierdził, że USA mają „Zelazne zobowiązanie” obrony Izraela i udzielania mu pomocy w tej dziedzinie. Dodał jednak: „Jak prezydent mówił wielokrotnie, nie dążymy do wojny z Iranem, nie chcemy eskalacji napięć w regionie, nie chcemy szerszego konfliktu”.

Reklama

Reuter zauważa, że Biden mówiąc o swojej rozmowie telefonicznej z Netanjahu, już po ataku Iranu, nie ujawnił czy poruszany był temat ewentualnej odpowiedzi Izraela na ten atak ani potencjalnego udziału w nim Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    Wczoraj jeden z emerytowanych generałów stwierdził, że nie będzie izraelskiego odwetu... Heh

  2. GB

    USA starają się tonować sytuację, ale jak zachowa się Izrael?

Reklama