Reklama

Wiadomości

Tarantule trafią do Wojska Polskiego

PIAP, Agencja Uzbrojenia, MBPR, robot rozpoznawczy
Bazą dla robotów MBPR będzie konstrukcja PIAP Fenix 2.0.
Autor. Łukasiewicz - PIAP

W piątek, 7 marca o godzinie 10:30 w Warszawie odbędzie się uroczyste podpisanie umowy na dostawę Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR) „Tarantula”. W wydarzeniu wezmą udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarze stanu w MON – Paweł Bejda i Cezary Tomczyk.

Kontrakt zostanie zawarty pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP). Przewiduje on dostawę 96 pojazdów w latach 2026-2027 za kwotę około 50 mln zł brutto. Umowa zakłada również opcję zwiększenia zamówienia do 130 jednostek.

Reklama

Oprócz samych pojazdów PIAP dostarczy Siłom Zbrojnym RP 10 Zestawów Obsługowo-Naprawczych (ZON), przeprowadzi testy MBPR oraz przeszkoli operatorów.

    Nowoczesna technologia dla Wojska Polskiego

    Mobilny Bezzałogowy Pojazd Rozpoznawczy „Tarantula” został zaprojektowany do prowadzenia rozpoznania w trudnych warunkach bez narażania żołnierzy. Jego główne funkcje to:

    • zbieranie i przekazywanie danych audio-wideo w czasie rzeczywistym,
    • możliwość poruszania się po zróżnicowanym terenie, w tym po schodach, krawężnikach i gruzowiskach
    • zdolność do transportu w pojazdach wojskowych i przenoszenia przez pojedynczego żołnierza.

    Dzięki nowej technologii Wojsko Polskie zyska dodatkowe wsparcie w działaniach rozpoznawczych, zwiększając bezpieczeństwo żołnierzy na polu walki.

    WIDEO: Kill switch w F-35? Podcast Defence24
    Reklama

    Komentarze (6)

    1. mroku

      Przecież to nie jest sprzęt dla wojska, po co to kupować!?!?!?!?! Sprzęt dla policji czy straży pożarnej pomalowali na zielono i to robi z niego sprzęt wojskowy?? Kolejny dramatycznie zły zakup za miliony czuję się bezpiecznie... FPV nie ma, amunicji 155 nie ma,

    2. Jaberwak

      Po tytule myślałem że nasza marynarka niespodziewanie miała dostać wzmocnienie....

    3. MC775

      Czyli kupujemy zdalnie sterowaną zabawkę z kamerką i mikrofonem za ponad 500k PLN/sztukę? Na zdjęciu to urządzenie wygląda jak całkowicie niezdatne do pracy nawet w lekkim/średnim terenie. Z całym szacunkiem, ale takie coś można kupić u Chińczyka za 5k PLN. Załóżmy, że produkcja będzie w Polsce - niech wyjdzie 20k/sztukę. Ale ponad 500k to gruba przesada za takie coś.

    4. gregoz68

      Tarantula na miarę wydarzenia i uczestników.

    5. Jerzy

      Ukraińcy za cenę jednej takiej Tarantuli zrobiliby pewnie ze 100 dronów FPV.

    6. Jerzy

      Nie chcę wyjść na malkontenta, ale 500.000 zł za pojazd mniejszy niż kosiarka do trawy, który w dodatku wygląda na tym zdjęciu jakby zawiesił się po wjeździe na patyk.

    Reklama