Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bombowce B-1B będą atakowały okręty

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Koncern Lockheed Martin poinformował o kolejnym teście, tym razem dwóch seryjnych rakiet przeciwokrętowych LRASM (Long Range Anti-Ship Missiles), które zostały zrzucone z samolotu bombowego B-1B. Próby przeprowadzone na morskim poligonie Point Mugu w Kalifornii zakończyły się sukcesem tym większym, że obie rakiety LRSAM zrzucone prawie jednocześnie z samolotu B-1B namierzyły i trafiły dwa różne cele nawodne.

Próby przeprowadzone na morskim poligonie Point Mugu w Kalifornii zakończyły się sukcesem tym większym, że obie rakiety LRSAM zrzucone prawie jednocześnie z samolotu B-1B namierzyły i trafiły dwa różne cele nawodne.

Według koncernu Lockheed Martin świadczy to o gotowości technicznej tego systemu uzbrojenia do wprowadzenia go zarówno na statki powietrzne, jak i na okręty. Na początku tego roku przeprowadzono bowiem pierwszą, udaną próbę pocisku LRASM odpalonego z naziemnego kontenera, a w sierpniu br. pierwszą próbę z seryjną rakietą tego typu, zrzuconą z bombowca B-1B.

Na razie ujawniono, że zgodnie z planem system LRSAM ma być gotowy operacyjnie: na bombowcach amerykańskich sił powietrznych  B-1B w 2018 r. i na samolotach wielozadaniowych amerykańskiej marynarki wojennej F/A-18E/F w 2019 r.

AGM-158C LRASM to rakieta przeciwokrętowa opracowana na bazie rakiet „powietrze-ziemia” AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standref Missile – Extendent Range). Zaletą tego uzbrojenia jest zasięg (do 600 km), głowica bojowa (do 450 kg) oraz „sieciocentryczny” sposób naprowadzania (nosiciel LRSAM nie musi widzieć celu ataku, który jest wskazywany przez inną platformę).

Duże znaczenie ma również fakt, że do produkcji pocisków LRSAM wykorzystuje się tą samą linię produkcyjną, na której składa się rakiety JASSM i JASSM-ER. Automatycznie wpłynie to na koszty tego uzbrojenia, które przy seryjnej produkcji mogą zostać znacznie zmniejszone. Szacuje się, że ich cena może spaść nawet poniżej 700 000 dolarów za sztukę.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (10)

  1. Batory pod Pskowem

    Też mi wielkie wydarzenie rosja to już ma od 2 woj.św.

    1. AK

      Taa, jeszcze caryca Katarzyna im to wprowadziła...

    2. ktos

      Juz przed IIWS mieli tylk onei uzywali bo nie chcieli sie chwalic.

  2. sssssss

    Brakuje też zdolności jednoczesnego uderzenia w cel pocisków poruszających się różnymi torami. To już jest standart w rosyjskich systemach co można zobaczyć na nagraniach z trafień celów ćwiczebnych a co bardzo utrudnia obronę atakowanego okrętu.

    1. stop_sssssss

      Stabdardcw rosykskich… kolejnyvhejt… już P700 Granit posiada od lat 80 ubiegłego wieku tę właściwość

  3. LL

    Jedna ma kosztować 700k $a to jest bardzo podobna rakieta do JASSM, ktoś przypomni ile nasze JASSM kosztowały?

    1. xawer

      Same pociski czy cały system(symulatory, szkolenie, dostosowanie[upgrade] F-16, części zamienne, pociski testowe itp)? Wszystkie usługi i "szpeje" zazwyczaj kosztują więcej niż mała partia pocisków. W kosztach tworzenia, testach i rozwoju nie partycypowaliśmy. 700 tys $ to dla armii USA, nie dla nas:-)

  4. Pipek

    Coś dla naszych F16 do pilnowania naszej części Bałtyku.

  5. Rain

    Dywizjony NSM mogą rozstrzelać wszystko co się zbliży do Wybrzeża. I też mogą im wskazywać cele sojusznicy a nawet Bryza.

  6. Luke

    Taka jedna jednostka 12 samolotuw b1b by sie Polsce przydalo na special missions.

  7. Marek1

    Brakuje jednej ważnej informacji - jaką prędkość może osiągać LRSAM. Bo jeśli to nadal wartości poddźwiękowe(a na to wygląda), to spory minus ...

    1. xawer

      Twoje rozumowane jest nielogiczne. AGM-158B JASSM-ER ma właściwości stealth, które przy prędkości naddźwiękowej praktycznie znikają:-) Po co psuć efekt, który wielkim kosztem osiągnięto?

    2. ivo

      myślisz, że +100km/h cokolwiek by zmieniło? Francuski Exocet to pocisk poddźwiękowy a Brytyjczycy długo byli w szoku gdy, trafione nim HMS Shefielld i transportowiec Atlantic Conveyor poszły na dno, a HMS Glamorgan został poważnie uszkodzony. co ciekawe oba okręty które zatonęły trafione zostały pociskami które nie eksplodowały!!!

    3. gh

      "Brakuje jednej ważnej informacji - jaką prędkość może osiągać LRSAM. Bo jeśli to nadal wartości poddźwiękowe(a na to wygląda), to spory minus ..." Szybkość poddżwiękowa tych pocisków nie jest żadną tajemnicą od lat. Dziwi to pytanie w takim miejscu. Radziłbym się zastanowić, dlaczego US navy trenująca z pociskami osiągającymi kilka Mach, uważa że LRASM w wersji poddżwiękowej jest grożniejszym celem, jak szybsze pociski. Przypominam też, że us NAvy ma na wyposażeniu także wielozadaniowe SM6 o prędkości ponad 3 Mach, ktore także spełniają funkcję ofensywną i moga atakować okręty wroga.

  8. Jasio co wie

    No to mamy samolocik który jedną salwą będzie zmiatał całe obce armady ..Polska wraz z sjusznikami powinna uruchomić program budowy okretów dwóch stref podwodnej i nadwodnej i w zależnosci od działań operacyjnych czy zagrożeń być pod lub nad powierzchnią tylko to może sprawić że będziemy skuteczni

  9. halny

    Czyli amerykanie wzięli się do roboty bo im nie tylko Rosja i Chiny uciekły ale też i Indie.

  10. Ślązak

    US Navy nie ma nowoczesnych rakiet woda-woda cały zachód ma zaległości to bardzo potrzebny system

Reklama