Reklama

Siły zbrojne

WAT szkoli kadry do programu Wisła

Fot. Sebastian Jurek/WAT
Fot. Sebastian Jurek/WAT

Podchorążowie oraz oficerowie i podoficerowie, szkoleni w Wojskowej Akademii Technicznej na potrzeby programu Wisła, będą wpierać działania 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. List intencyjny w tej sprawie podpisali płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT i gen. bryg. Kazimierz Dyński, dowódca 3. WBR OP.

„Program Wisła jest programem o szczególnym znaczeniu dla Sił Zbrojnych RP i na wiele lat określi kształt polskiej obrony powietrznej. To nie tylko honor, ale i zaszczytny obowiązek wspierać tych, którzy stoją na straży polskiego nieba. Mam nadzieję, że podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Wojskową Akademią Techniczna a 3. Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej umocni naszą współpracę oraz scementuje dobre relacje, które od lat wspólnie budujemy i rozwijamy. Dziękujemy i dołożymy wszelkich starań, aby nasza dalsza współpraca była wzorowa” – powiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT.

Gen. bryg. Kazimierz Dyński, dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej OP, podkreślił że Wojskowa Akademia Techniczna dysponuje wielkim potencjałem intelektualnym. Jak podkreśla Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT, uczelnia kształci wysokiej klasy specjalistów, którzy wykazują się bardzo dużą wiedzą merytoryczną. 3. Warszawska Brygada Rakietowa OP od lat jest beneficjentem dorobku intelektualnego WAT. 

List intencyjny został podpisany w obecności przedstawiciela Zespołu Programu Wisła ppłk. Przemysława Jaworskiego. Głównym celem porozumienia jest nawiązanie współpracy w zakresie kształcenia podchorążych na kierunkach, którymi bezpośrednio zainteresowane są wojska obrony przeciwlotniczej oraz wsparcie przez WAT procesu szkolenia kadr podoficerskich i oficerskich w ramach kursów doskonalących i studiów podyplomowych.

„Współpraca ma na celu profesjonalne i wieloaspektowe przygotowanie kadr technicznych, oficerskich i podoficerskich, na potrzeby obecnie eksploatowanych, bądź wdrażanych zestawów rakietowych obrony powietrznej, a także tych przewidzianych do wprowadzenia do uzbrojenia w przyszłości” – mówi dr hab. inż. Stanisław Kachel, prof. WAT, dziekan Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT.

Wojskowa Akademia Techniczna od kilku lat zaangażowana jest w proces wdrażania systemu obrony powietrznej Wisła. W ubiegłym roku resort obrony narodowej, na mocy zawartego z władzami WAT porozumienia, przekazał naszej uczelni interaktywne oprogramowanie treningowe systemu Patriot (Patriot Multiechelon Trainer – PMET).

W związku z tym, że jednym z wymogów wdrażania do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła jest konieczność wyszkolenia osób odpowiedzialnych za obsługę pozyskiwanego sprzętu wojskowego, na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT zostały wprowadzone nowe specjalności adresowane dla systemu. Są to: eksploatacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu i radioelektronika przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu.

Równolegle do działań związanych z kształceniem specjalistów do obsługi systemu Wisła, Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa podjął starania o rozbudowę infrastruktury laboratoryjnej przeznaczonej dla zestawów rakietowych obrony powietrznej nowej generacji. Otwarcie laboratorium zaplanowano na czerwiec 2021 r.

Reklama
Reklama

Komentarze