Kierując się uniwersalnymi wartościami pokoju, stabilności i dobrobytu, które leżą u podstaw naszej polityki zagranicznej, Polska nie chce być uznawana za „konsumenta bezpieczeństwa”. Chcemy być postrzegani jako wiarygodny partner gwarantujący bezpieczeństwo.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski

Szef polskiej dyplomacji zauważył, że Polska jako jeden z członków-założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych już od 1953 roku angażowała się w operacje pokojowe ONZ. Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska zawsze była zaangażowana w niesienie pomocy potrzebującym i przywracanie pokoju. Dotychczas ponad 70 tys. polskich „Błękitnych Hełmów” służyło w różnych misjach ONZ: od Haiti, przez Bliski Wschód, po Bałkany. - Czynimy starania, aby zwiększyć nasz udział w operacjach ONZ - zapowiedział szef MSZ.

Debacie przewodniczyła minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström, a wzięli w niej udział także m.in. ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Etiopii, Kazachstanu, Łotwy, Holandii oraz wiceministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Francji, Japonii i Wielkiej Brytanii.

W drugim dniu pobytu w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji na zaproszenie minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström i Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa wziął także udział w spotkaniu w gronie ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych. - Wierzymy, że Rada Bezpieczeństwa ma do odegrania kluczową rolę w zapobieganiu konfliktom i utrzymywania pokoju. Jesteśmy pod wrażeniem pracy i wkładu Rady Bezpieczeństwa i każdego z krajów w utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa - mówił szef polskiej dyplomacji.

Polska w RB ONZ
Fot. MSZ/Twitter

Jak zaznacza MSZ, w trakcie dwudniowego pobytu minister Waszczykowski otrzymał sygnały na temat poparcia polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedział również, że w najbliższych miesiącach Polska będzie dalej aktywnie prowadzić kampanię promocyjną i przekonywać, że zależy jej na międzynarodowym pokoju i bezpieczeństwie.

W ramach wizyty w Nowym Jorku szef MSZ odbył także spotkanie z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i byłym Sekretarzem Stanu USA Henrym Kissingerem, a ponadto rozmawiał z generałem Michaelem Flynnem, nominowanym na doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Rozmowy dotyczyły kierunków polityki USA w okresie prezydentury Donalda Trumpa oraz najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Spotkanie służyło także zaprezentowaniu polskiej wizji relacji transatlantyckich.

- Jestem zadowolony - podsumował rozmowy minister. - Amerykanie traktują nas jako wiarygodnego sojusznika i zapewniają, że wywiążą się z postanowień szczytu NATO. Moi rozmówcy mają świadomość problemów w Europie. Potwierdzili, że próba poprawienia stosunków z Rosją nie może odbywać się kosztem państw Unii Europejskiej i NATO, w tym kosztem Polski - zapewnił minister Waszczykowski.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. obywatel

    Myślę,że udział naszych żołnierzy w misjach ONZ powinien być najpierw przedyskutowany w Polsce, w tym w sejmie oraz z prezydentem, z akceptem społecznym. Waszczykowski podejmuje zobowiązania bez uprawnienia.