Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

W Donbasie znów niespokojnie. Zginęli żołnierze

fot. mil.gov.ua.
fot. mil.gov.ua.

W kilku ostrzałach ukraińskich pozycji na terenie Donbasu, zginęło trzech żołnierzy a kolejnych dziewięciu zostało rannych. Informacje o stratach podał Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Do ataków doszło w dniu 10 marca br., w sumie wspierani przez Rosję separatyści naruszyli 17 razy obowiązujące zawieszenie broni o czym w oficjalnym komunikacie poinformował Sztab Operacji Połączonych.

Wróg ostrzelał nasze pozycje moździerzami 120 mm i 82 mm zakazanymi przez porozumienia mińskie, a także systemem pocisków przeciwpancernych, granatnikami, wielokalibrowymi karabinami maszynowymi oraz bronią strzelecką”

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

Według oficjalnych informacji strona ukraińska odpowiedziała ogniem, ostrzeliwując pozycje tzw. "separatystów".

Również 10 marca tzw. "separatyści" trzykrotnie otwierali ogień w pobliżu strefy wycofania wojsk się nr 3 „Petriwskie/Bogdaniwka”. Strona ukraińska nie odpowiedziała ogniem przestrzegając zawieszenia broni.

Do ataków doszło także w pobliżu wsi Piski, gdzie trafiona pociskiem przeciwpancernym została ukraińska ciężarówka.  

„Jeden ukraiński żołnierz zginął na miejscu. Drugi żołnierz zmarł z powodu odniesionych ran a kolejnych siedmiu żołnierzy zostało rannych, jeden został hospitalizowany z powodu ciężkich obrażeń. Ponadto w wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału naszych pozycji jeden żołnierz Połączonych Sił został zabity, a drugi został ranny.”

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

Obecnie brak jest informacji, czy działania zaczepne sił separatystycznych są kontynuowane, czy też znów przestrzegane jest zawieszenie broni.

Reklama

Komentarze (2)

 1. doner

  W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (8 min) i 82 mm (8 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (45 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej (8 ostrzałów), w sumie 11 razy naruszyli warunki rozejmu, i to bez względu na szalejącego koronawirusa. Ukraińcy ostrzeliwali następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij), okolice i obrzeża Doniecka (Michaiłowka i Aleksandrowka oraz Żabiczewo i tereny serwisu „Volvo-Center” oraz dzielnicy mieszkaniowej przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje). Łącznie w wyniku tych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 125 pocisków (wobec 213- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów w miejscowości Gołmowskij przy ulicy Fiedosiejewa nr, 13 oraz Nikitowskiej nr. 7. Jak piszecie cos to piszcie prawdę.

  1. Telemach

   A twoje mądrości skąd pochodzą? Możesz ujawnić „niezależne” źródło?

  2. Rhotax

   I jak zwykle nikt ze strony Separów lub Wolontariuszy z Czeczenii nie zginął za to ucierpiały domy obywateli....Pokaż dowody na to że nikt nie zginął !!!

 2. Kapustin

  Ukraina rozważa nowe granice z Rosją Co w zamian? Ano slynna ropa, nawet po 30 usd forever Dobra propozycja?

  1. wert

   odgrodzić Donbas, zawalczyć z korupcją, nawiązać dobre stosunki w ramach Trójmorza, postawić na rozwój i Donbas sam przyjdzie na kolanach

  2. Marek1

   Ropa po 30 /barrell ?? A co to za łaska ? Światowe ceny są takie. Ale również uważam, ze Kijów powinien wyciąć ten ruski "wrzód" i oddać go Moskwie. Samo przywrócenie Donbasu do stanu z przed 2014r będzie Kreml kosztować co najmniej kilka mld. . Dopóki trwa ten konflikt Ukraina nie ma szans na wejście do UE/NATO.

  3. Obserwator

   Należałoby odgrodzić Dzikie Pola od reszty Ukrainy i przesiedlić tam pogrobowców z upa/oun. Natomiast większość Ukraińców zapewne z ulgą przyjęłaby normalizację relacji z Rosją. Inne rozwiązania z pewnością miałyby negatywny wpływ na sytuację na Ukrainie...

Reklama