Reklama

Siły zbrojne

USA z budżetem obronnym na 2018 r. Nowa strategia w poniedziałek

Fot. Pfc. Jasmine Ballard / U.S. Army / Flickr.com
Fot. Pfc. Jasmine Ballard / U.S. Army / Flickr.com

We wtorek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie resortu obrony na rok 2018 - National Defense Authorization Act (NDAA) - przyznającą prawie 700 mld dol. na wydatki wojskowe. Dokument zawiera szereg istotnych zapisów dla polskiego programu obrony przeciwrakietowej. Tego samego dnia doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H. R. McMaster zapowiedział, że prezydent Trump ogłosi w poniedziałek nową strategię bezpieczeństwa.

Przyjęta przez Donalda Trumpa ustawa ma szereg zapisów istotnych dla rozbudowy potencjału obrony przeciwrakietowej w Polsce, włącznie z planem wdrażania systemu IBCS czy wytycznymi dotyczącymi nowego radaru obrony powietrznej średniego zasięgu, i możliwego wzmocnienia obrony przeciwko rakietom manewrującym. Zagadnienia te były analizowane na Defence24.pl: Polska tarcza w budżecie wojskowym USA [5 PUNKTÓW]

"Ta historyczna ustawa demonstruje nasze niezmienne zaangażowanie, wsparcie naszych mężczyzn i kobiet w mundurze - będących najwspanialszą siłą bojową w historii świata (...). Jest to ważny krok w kierunku odbudowy naszej armii i zapewnienia bezpieczeństwa naszym dzieciom" - powiedział prezydent podczas wtorkowej ceremonii podpisania ustawy budżetowej w Białym Domu.

Trump wspomniał o poniedziałkowej próbie przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku i podkreślił, że NDAA "nie mogła pojawić się w lepszym i ważniejszym momencie" dla amerykańskiego personelu wojskowego. "Historia uczy nas, że gdy możliwości obronne zostają osłabione, wzrasta agresja" - powiedział.

Kongres ma czas do 22 grudnia br. na przedstawienie poprawek do budżetu podnoszących istniejące limity na wydatki w określonych sektorach, wynikające z Budget Control Act (ograniczającego wysokość wydatków elastycznych na obronę, jak i na programy krajowe). Obecny limit na podstawowe wydatki obronne wynosi 549 mld dol., podczas gdy ustawa przyznaje na ten cel 635 mld dol.

Należy zauważyć, że przyjęcie NDAA jest tylko pierwszym krokiem do realizacji wydatków obronnych na rok 2018. Konieczne jest jeszcze uzgodnienie sposobu zniesienia tych ograniczeń, co wymaga konsensusu Republikanów i Demokratów z uwagi na zapisy ustawy i podział głosów. Następnie musi zostać przyjęty tzw. Appropriations Bill. Ustawa NDAA "autoryzuje" nakłady na dane cele (pozwala na ich zaplanowanie i realizację danych celów polityki obronnej), ale w celu rozpoczęcia faktycznego wydawania pieniędzy konieczne jest przeprowadzenie drugiej części procesu "authorization-appropriation", zgodnie z zasadami amerykańskiego systemu wydatków publicznych.

Czytaj także: Erozja globalnej dominacji USA. Raport: Armia za słaba [KOMENTARZ]

Przedstawiciele Partii Demokratycznej zapowiedzieli naciski podczas negocjacji na temat ustaw okołobudżetowych m.in. na uregulowanie sytuacji około 690 tys. nielegalnych imigrantów w zamian za poparcie wyższych kwot przeznaczonych na siły zbrojne. Trump zaapelował we wtorek do przedstawicieli obydwu partii politycznych o porozumienie w sprawie podniesienia limitu na wydatki obronne. "Myślę, że to się stanie. Potrzebujemy naszej armii, ona będzie doskonała" - powiedział prezydent.

Czytaj także: Breakup & Makeup. Tillerson o relacjach z Europą [KOMENTARZ]

Portal Washington Examiner podał wcześniej, że w ramach nowej ustawy budżetowej przewidziano zakup 90 myśliwców F-35 firmy Lockheed Martin i 14 okrętów dla marynarki wojennej, a 12,3 mld dol. ma zostać wydane na operacje związane z systemem obrony przeciwrakietowej. Budżet na przyszły rok ma zapewnić 1,8 mld dol. na szkolenie popieranych przez USA sił zbrojnych w Syrii i Iraku oraz zablokować jakiekolwiek próby przeniesienia więźniów z bazy wojskowej w Guantanamo. Portal militarny Stars & Stripes poinformował w połowie listopada br., że NDAA przeznacza 4,6 mld dol. na odstraszanie Rosji w Europie.

Tego samego dnia doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H. R. McMaster ogłosił, że w poniedziałek prezydent USA przedstawi nową strategię bezpieczeństwa. Nowa strategia ma się koncentrować na ochronie Stanów Zjednoczonych, działaniu na rzecz prosperity USA, zachowaniu "pokoju przez siłę" i poszerzaniu wpływów USA.

Zidentyfikowane mają zostać globalne zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych i ich interesów, łącznie z "działaniami wojennymi nowej generacji" prowadzonymi przez Rosję, a także programami zbrojeń Korei Północnej i Iranu. Według McMastera strategia będzie odzwierciedlała pragnienie Trumpa zaangażowania USA we współpracę z innymi krajami.

JP/PAP 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Borys

    Jako Rosjanin mam nadzieję, że większość tego pójdzie na F-35, LCS, railguna, katapulty elektryczne i podobne rozwiązania zachwalane przez Daviena!

  2. Mmmm

    700mld USD to chyba nawy rekord od 622mld USD Polska dla porównania 10mld :)

    1. tomek31

      Mają 39 razy większą gospodarkę więc co tu porównywać, dodatkowo wydają więcej bo ok. 3,5% pkb a my 2% (chociaż % nasz udział będzie rósł).

    2. YHNgj

      A Rosja 70 mld, i niby, jak z takimi środkami mają podbijać Europę, to farsa! 700 mld to jest forsa, 80 samolotów F-35 oraz 14 okrętów, mają rozmach :D

    3. Redrum

      700 mld $ w czasie pokoju. Proszę wyobrazić sobie, jaka byłaby to suma, gdyby ktoś zechciał wejść z tym państwem w stan pełnoskalowej wojny i przymusił je do zwielokrotnienia wysokości budżetu obronnego. Biada.

Reklama