USA nie chcą być żandarmem świata

4 września 2021, 08:25
5285308337_977946b213_c
Fot. Michael Watkins/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Podsumowując komentarze ekspertów na temat wycofania sił USA z Afganistanu i pragmatycznego porozumienia z talibami francuskie i amerykańskie media piszą, że "Ameryka nie chce już być żandarmem świata". Think tanki w USA rekomendują skoncentrowanie się na Chinach.

Prezydent Barack Obama sygnalizował pośrednio, a jego następcy, Donald Trump i Joe Biden, wyrazili to jasno - Ameryka nie chce już prowadzić wojen, ani zagranicznych interwencji wojskowych mających przebudować inne kraje - ocenia w sobotę AFP.

Administracji USA "Nie chodzi tylko o Afganistan. Chodzi o to, by zakończyć epokę interwencji militarnych" - uznał profesor Marquette Law School Charles Franklin.'

Ekspert think tanku Atlantic Council Benjamin Haddad powiedział, że decyzja o zakończeniu operacji w Afganistanie to "wymowne odrzucenie internacjonalizmu" w polityce zagranicznej Waszyngtonu.

Owszem, hasłem Bidena jest "America is back" - Ameryka wróciła - ale jego administracja uważa, że musi "sobie wyznaczać cele jasne i realistyczne, a nie cele nieosiągalne" - pisze francuska agencja.

Wprawdzie Biden, w odróżnieniu od Trumpa, stawia w polityce zagranicznej na sojusze i współpracę z partnerami, ale de facto obecny prezydent dokończył to, co rozpoczął jego poprzednik, czyli zakończył walkę z talibami - kontynuuje AFP.

"Stany Zjednoczone zawsze wahały się między izolowaniem się od grzechów świata, a wolą rozpowszechniania korzyści swego modelu (politycznego). Od 1945 roku postanowili być obrońcami demokracji, a następnie jej misjonarzami. A teraz wracają do domu" - ocenił były ambasador Francji w Waszyngtonie Gerard Araud.

Jednostronna decyzja USA o wycofaniu się z Afganistanu wstrząsnęła atlantyckimi partnerami Ameryki. "Wygląda na to, że są sfrustrowani", choć nie wiadomo jak bardzo ich zaufanie zostało podważone - uważa profesor waszyngtońskiego American University i ekspertka ds. terroryzmu Tricia Bacon.

Inni komentatorzy zwracają uwagę, że wraca chłodny pragmatyzm: w czwartek dowódca Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley powiedział, że "możliwe jest", iż siły zbrojne USA będą koordynować z talibami operacje wymierzone w Państwo Islamskie (IS) i inne ugrupowania terrorystyczne w Afganistanie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powtórzył w piątek, że USA nadal komunikują się z talibami "w sprawach, które są ważne".

Magazyn "Foreign Policy" komentuje nowy kierunek polityki zagranicznej USA w tekście pod znamiennym tytułem "Ameryka nie jest już wyjątkowa".

"Stany Zjednoczone nie mogą już uważać się za przywódcę wolnego świata, jeśli porzucają strategicznych sojuszników i bezbronnych cywilów" - głosi lead artykułu.

Reklama
Reklama

"FP" krytycznie ocenia politykę zagraniczną trzech prezydentów - Obamy, Trumpa i Bidena - którzy odeszli od neokonserwatywnych aspiracji, jakie dominowały w Waszyngtonie po 11 września i rozpoczęciu "wojny z terroryzmem".

"Wśród polityków Bliskiego Wschodu panuje teraz przekonanie, że USA nie są zainteresowane podtrzymywaniem stabilności za granicą, o ile nic nie szkodzi jej wąsko definiowanym interesom narodowym" - pisze "FT".

Prestiżowy magazyn "Foreign Affairs" zwraca jednak uwagę, że dobiegła końca epoka, gdy amerykańska polityka, w tym zagraniczna, była determinowana przez wojnę z terroryzmem podjętą po ataku na World Trade Center. Przyszła pora na zmianę priorytetów.

Prezydent George W. Bush nazwał ją konfrontacją o porównywalnym znaczeniu jak walka z faszyzmem i terroryzmem. Ale przyszła pora na zmianę priorytetów - przypomina "FA".

Główne kierunki polityki zagranicznej Waszyngtonu muszę się teraz zmienić i USA powinny się skoncentrować na konfrontacji z komunistycznymi Chinami - podkreśla magazyn.

"W odróżnieniu od Al-Kaidy Chiny są (...) wystarczająco potężne, by przemeblować świat tak, by odpowiadał ich interesom". Bilans sił musi się zmienić, a "wsparcie wojskowe Ameryki powinno być ograniczone do pomagania krajom respektującym prawa człowieka" - konkluduje "Foreign Affairs".

Biden dał jasno do zrozumienia, że wycofania amerykańskiego kontyngentu z Afganistanu jest konieczne, by uwolnić militarne zasoby, które muszą zostać przeszkolone pod kątem konfrontacji z Chinami.

W kwietniu, gdy premier Japonii Yoshihide Suga został pierwszym zagranicznym przywódcą, z jakim spotkał się Biden, media w USA uznały, że tak jak wycofanie wojsk z Afganistanu jest to sygnał, iż USA koncentrują się na rywalizacji z Pekinem i zmieniają priorytety polityki zagranicznej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 109
Reklama
Andrettoni
poniedziałek, 27 września 2021, 00:39

Dawno pisałem, że USA przestały być Hegemonem - nie w wyniku jakiejś porażki czy osłabienia, ale w wyniku niechęci społeczeństwa USA do ciągłego ponoszenia strat wojennych. Pozycja Hegemona dostarcza wielu korzyści gospodarczych i politycznych, ale jednocześnie jest to odpowiedzialność i znaczny koszt społeczny. W USA zawsze były tendencje izolacjonistyczne, ale przywódcy tego kraju umiejętnie motywowali społeczeństwo do wyrzeczeń. Problem polega na tym, że trwa to już za długo, a okupacja Iraku i Afganistanu trwały zbyt długo i w zasadzie była niczym nie uzasadniona. Podjęto wojnę z dwoma krajami i skrzywdzono wielu niewinnych ludzi by ukarać nielicznych terrorystów. Na wielkiej wojnie zyskują tylko koncerny zbrojeniowe, a cenę płacą zwykli ludzie. Na dodatek wyprowadzając produkcję do Chin amerykańskie koncerny odebrały pracę Amerykanom. Koncerny mają wielkie pieniądze i wpływy i stać je na lobbowanie polityków. Obywatele mają zasiłki zamiast pracy i niebezpieczną służbę w armii. Wiecznie jakieś zagrożenie - jak nie komuniści to Talibowie. Jak nie ZSRR to Korea Północna i tak przez blisko 100 lat. Oczywiście była spora przerwa między Pierwszą i Drugą Wojną Światową, ale w tej przerwie dostali Wielki Kryzys. I tak od problemu do problemu... Społeczeństwo USA i tak długo wytrzymało

Chyżwar
poniedziałek, 6 września 2021, 09:40

Po 45 roku nie było obrony demokracji tylko dbanie o własny interes. Amerykanie robili co robili, bo inaczej świat zostałby opanowany przez komuchów łącznie z USA. Dopiero później nie wiedzieć czemu zaczęło im odbijać na punkcie szerzenia demokratycznych wartości. Ze szkodą dla siebie.

kaczkodan
piątek, 17 września 2021, 13:01

Nic im nie odbijało, to był demontaż sytemu kolonialnego w którym metropolie miały zobowiązania do "swoich" terytoriów (administracja, infrastruktura) i zastąpienie systemem wzorowanym na republikach bananowych w którym bezwzględnie wykorzystuje się biedne państwa przy pomocy lokalnych skorumpowanych elit politycznych. Znacznie bardziej opłacalnym.

Mikroszkop
wtorek, 7 września 2021, 14:42

Ameryka nic nie robi "ze szkodą dla siebie". Z "szerzenia demokracji" były realne korzyści. Teraz mają poważnego rywala który ich ogrywa na ich własnym boisku.

F
niedziela, 5 września 2021, 22:27

Zastąpią ich Chiny z porozumieniem z Rosją.

Asd
niedziela, 5 września 2021, 19:41

Kraje europejskie mają całkiem spore armie więc nikt nie musi ich bronić

Sternik
niedziela, 5 września 2021, 20:56

W 1914 też miały całkiem spore armie i 1939 a jednak ktoś musiał przyjść i pozamiatać.

F
poniedziałek, 22 listopada 2021, 21:47

No i ruscy posprzątali

banzoku
sobota, 25 września 2021, 19:35

Pierwsza i druga WS to byl konflikt glownie miedzy panstwami europejskimi. Asd ma zapewne na mysli ze sprzymierzone armie europejskie maja wystarczajacy potencja by sie bronic przed wrogiem zewnetrznym np. USA:>.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 5 września 2021, 21:53

I w ten sposób USA o kilkadziesiąt lat opóźniła budowę Unii Europejskiej... :D

Wawiak
poniedziałek, 6 września 2021, 11:59

Polacy akurat na 1914 nie narzekają. Dzięki temu, pomimo tego, co było w latach 1939 - 1989, mogą żyć w wolnej Polsce, a nie pod rosyjskim zaborem.

kaczkodan
poniedziałek, 13 września 2021, 20:34

Polska została przeorana frontami, przed I Wojną Światową byliśmy stosunkowo zamożnym krajem w zaborach rosyjskim i pruskim (bieda była uniwersalną cechą tamtych czasów, relatywnie nie odstawaliśmy). PKB spadło do kilkunastu procent przedwojennego. Dopiero przed następną wojną odrobiliśmy straty. Najlepszą opcją był pokój, a potem zjednoczenie pod berłem Rosji jako autonomiczna prowincja (Rosja do lat 30 prześcignęłaby gospodarczo USA).

AMF
wtorek, 14 września 2021, 05:05

No nie do końca Śląsk był dla prusaków czymś pomiędzy Kresami a Syberią (bieda tubylców, nieliczne nowe fortuny tylko przybyszów) o tym, że stanowił eldorado tylko dla przybyszów z wschodu świadczy choćby to, że mimo industrializacji emigrowano stamtąd na zachód. Zaś w zaborze rosyjskim owszem inicjatywa gospodarcza była ale mocno kulał transport oficjalnie hamowany z strategicznych względów bycia przedpolem. Rosja nikogo by nie prześcieła, po wybuchu wojny karabiny kupowali nawet od Japonii tak się rozwijali przemysłowo, no chyba że masz na myśli gospodarstwa rolne.

kaczkodan
piątek, 17 września 2021, 12:53

Czasy były biedne. Emigrowano ze znacznie bogatszych krajów niż Polska. Dopiero po drugiej wojnie światowej doszło do bogacenia się społeczeństw które wyeliminowało nędzę. Polakom żyłoby się lepiej bez wojen światowych. Mielibyśmy dzisiaj jakąś unię gospodarczą między Niemcami i Austro-Węgrami a Rosja byłaby najbogatszym krajem świata.

inż.
piątek, 10 września 2021, 17:27

A wiesz, że granice III zaboru rosyjskiego nie obejmowały nawet 10 km2 dzisiejszej Polski (Polski etnicznej tj. "piastowskiej"). Jak z historii miałeś dwóję lub jedynkę to nie wypowiadaj się na tematy zaborów.

kaczkodan
poniedziałek, 13 września 2021, 20:35

To Warszawa nie ma nawet 10 km2 czy nie jest etniczna?

AMF
wtorek, 14 września 2021, 05:11

Kreml się przeprosił z jewrami więc warszawa jest etnicznie niepiastowska ;-) PS: a i oczywiście zburzenie soboru to fałszowanie historii przez sanacyjnych faszystuf.

>JA<
poniedziałek, 6 września 2021, 09:38

Sprostowanie; USA stworzyło Unię Europejską. Początek to połączenie Francji i Niemiec w wspólnocie Węgla i Stali. Wymierzone działania przeciwko Sowietom. Inna sprawa to że USA osłabło i się cofają teraz za ocean. Jeszcze zobaczymy wiele podobnych sytuacji jak Afganistan. Apogeum przypadnie na interwencję Tajwańską. Tajwan zostanie podzielony przez oba mocarstwa.

Chyżwar
poniedziałek, 6 września 2021, 09:34

I tu masz rację. Na przykład w ówczesnej Francji była całkiem spora grupa ludzi, którzy uważali, że wspólną Europę powinien zbudować Adolf Hitler.

Trzcinq
poniedziałek, 6 września 2021, 06:16

Szkoda ze nie zatrzymali tego procesu na zawsze

easyrider
niedziela, 5 września 2021, 12:02

Chcieć to może by i chcieli ale ideologiczna wojenka domowa coraz bardziej to uniemożliwia. Ku uciesze Moskwy i Pekinu.

Stiven
niedziela, 5 września 2021, 10:38

Nigdy nie były żandarmem. Wszystkie konflikty rozpętały lub się wmieszały dla własnych korzyści.

Wawiak
poniedziałek, 6 września 2021, 12:02

Ta, jasne. Zwłaszcza Korea i Wietnam. O inspirowanych przez sowietów konfliktach w Afryce i Ameryce Południowej to już nawet nie chce mi się pisać.

Roman
niedziela, 5 września 2021, 02:20

Śmieszne są głosy,żeÙSA nie stać na wojowanie. Na 1 lotniskowiec wydali prawie tyle co Polską na całą armię.atych lotniskowców nowej serii ma być 10. Pytam się po co one mają być? Pytam się także o prognozę Georga Friedmana na XXI wiek.

biskup
niedziela, 5 września 2021, 11:57

Wydają na zbrojenia zbyt dużo. Potem często aktualizują plany ograniczając zamówienia. Przykłady. Samolot F--22 Raptor ,planowano 648 wykonano ok 190 egzemplarzy. Niszczyciele Zumwalt planowano 32 skończyło się na 3 jednostkach. Prawdopodobnie w innych planowanych zamówieniach jest podobnie. Może ktoś wie, to uzupełni te informacje. A to tylko zakupy sprzętu. Eksploatacja jest znacznie droższa bo trwa kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ( B52).Ne stać ich na wojowanie. Pomału to do nich dociera.

banzoku
sobota, 25 września 2021, 19:44

Planowano 160 B-2 zbudowali az 21. F-35 mialo byc ponad 1700 dla samych USA, a juz sie powaznie gada w kongresie o ograniczeniu do 1000. Obecnie mowi sie ze beda chcieli zbudowac bodaj 225 sztuk nastepcy B-2 czyli B-21 i pewnie skonczy sie, w najlepszym wypadku, na zastapieniu B-2 i Lancerowe 1:1. Prawda jest taka ze pastuchy nadal chcialy by byc zandarmem swiata tyle ze nie sa w stanie bo ich juz nie stac pomimo rozdetego budzetu wojskowego. Tak ze, wycofuja sie rakiem starajac sie jeszcze utrzymac, w swojej "strefie wplywow", co sie da zanim Chiny lub Rosja(badz oba te panstwa razem) kopna ich solidnie w zad wprost do szamba histori gdzie jest ich miejsce.

AMF
wtorek, 14 września 2021, 05:14

Rosji jeszcze bardziej nie stać a jeszcze bardziej wojuje. Czemu do nich to nie dociera?

yaro
sobota, 4 września 2021, 23:43

Dzisiaj miał miejsce atak rakiet balistycznych na AS wystrzelonych przez Huti niestety na Saudyjczyków spadły ich własne Patrioty przy przy odpieraniu ataku.

andys
sobota, 4 września 2021, 23:04

Tytuł - "USA nie chcą być żandarmem świata" To ciekawe. Eksperci mówia - "Ameryka nie chce już być żandarmem świata". Różnica obu zdań - ogromna.

Hanys
sobota, 4 września 2021, 22:29

USA nigdy nie było światowym żandarmem, tylko światowym bandytą i terrorystą, ale niedługo nawet i takim światowym bandziorem nie będą w stanie dłużej być :)

Davien
niedziela, 5 września 2021, 12:44

Nie USA ale twoja Rosja hanysku, reszta się zgadza.

Trzcinq
poniedziałek, 6 września 2021, 06:17

No jeden pies Rosja czy USA.

yaro
sobota, 4 września 2021, 21:19

"Ameryka nie chce już być żandarmem świata". ---- Ameryka upada i nie to, że nie chce tylko jej już nie stać na to.

GalAnonim
niedziela, 5 września 2021, 11:53

yaro, zdajesz się zapominać o jednym. Historia lubi się powtarzać. Rosja po przegranej wojnie w Afganistanie w ciągu paru lat się rozpadła. A teraz mamy to samo z usa, kilka lat i może być nie najlepiej z nimi.

Davien
niedziela, 5 września 2021, 08:20

Upada to twoja Rosja, tylko ciekawe czy huk jak walnie o glebe bedzie wiekszy jak ostatnio.

Monkey
niedziela, 5 września 2021, 00:51

@yaro: Proste, ale nie dla wszystkich.

Davien
niedziela, 5 września 2021, 12:45

Jak widac jestes na poziomie yaro czyi przebiłes dno i spadasz dalej:))

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 5 września 2021, 21:55

Kiedy Francja straciła Kanadę, to francuski minister spraw zagranicznych twierdził, że nie straciła, tylko jej sami nie chcą "bo jest tam zimno a winogrona są tam kwaśne"... :D

ruski krawiec
poniedziałek, 6 września 2021, 09:43

Na razie to Rosja nie może przeboleć tego, co straciła. Najwyższy czas uświadomić sobie, że tam, gdzie byliście wcześniej już was nie chcą.

banzoku
sobota, 25 września 2021, 19:53

Jak narazie to Rosja istnieje od 1000 lat a USA rozpada sie po nieco ponad 200 majac morderczo wielki i niesplacalny dlug. Wystarczy, ze Chiny zachca sie pozbyc rezerw walutowych w USD i juesej lezy i kwiczy. A Chiny to zrobia gdy juz beda gotowi militarnie na 100% do przejecia Tajwanu. Wtedy zeby pastuchy im nie mieszaly wyprzedadza ten ponad 1 bilion USD rezerw( 1 trylion wedlug miary anglosaskiej) i zalatwia ekonomie USA tak ze kryzys z lat 20 XIX wieku to bedzie pikus. Jak zobaczycie w przyszlosci w wiadomosciach ekonomicznych ze swiata, ze Chiny gwaltownie pozbywaja sie rezerw walutowych, a zaraz za nimi japonczycy jak sie zorientuja co sie swieci, to znaczy ze inwazja na Tajwan jest w zasiegu kilku tygodni.

XV600
sobota, 4 września 2021, 19:31

JAK TERAZ AMERYKA NIE CHCE BYĆ ŻANDARMEM ŚWIATA---to nastąpi bardzo duża liczba wojen lokalnych, nie do zatrzymania--to moim zdaniem ,,katastrofa"- będą bić się strasznie każdy z każdym. Polityka, jakaś wspólna obrona, czy jakieś wartości nie będą istniały, lub będą bez znaczenia--to koniec naszej cywilizacji !!!

Trzcinq
niedziela, 5 września 2021, 09:07

Nie mają MONOPOLU na rządzenie światem! Suwerenne narody mają prawo do samo stanowienia wyobraź to sobie

Chyżwar
poniedziałek, 6 września 2021, 09:49

Kiedyś wyciekła ciekawa analiza z trzema możliwymi scenariuszami na przyszłość. 1 - Pełna globalizacja z jakimś niedookreślonym rządem. 2 - Pax Americana i względny spokój na świecie. 3 - Kolejny okres wojen pomiędzy poszczególnymi państwami. Wybierz który z tych scenariuszy tobie odpowiada.

Davien
niedziela, 5 września 2021, 12:45

Powiedz to bandytom z Rosji:))

poniedziałek, 6 września 2021, 06:35

Ty powiedz to pewnemu małemu krajowi z Azji co steruje USA.

Trzcinq
poniedziałek, 6 września 2021, 06:18

Mówię to i Rosji i wam Amerykanom

sobota, 4 września 2021, 22:10

Raczej początek.

DDR
sobota, 4 września 2021, 19:14

Ktoś musi bronić krajów Europy przed putinizmem bo przeca część z nich jest gotowa witać ruskie czołgi kwiatami

Trzcinq
niedziela, 5 września 2021, 09:08

Nasza Polska Narodowa Armia być może przy pomocy sojuszników z NATO

Chyżwar
poniedziałek, 6 września 2021, 09:50

Tylko, że NATO to głównie USA.

tłuczki należy edukować, tylko czy to coś da?
sobota, 4 września 2021, 21:21

"Ktoś musi bronić krajów Europy przed putinizmem..." Za to przed "idiotyzmem" nic was nie obroni.

Autor
sobota, 4 września 2021, 19:04

I słusznie. Każdy kraj ma swoją armię po to aby jego przestrzeń była zabezpieczona. Nikt nie musi za nikogo wojować.

STIOPA
sobota, 4 września 2021, 18:18

Następny ruch wycofanie wojsk z Polski z prozaicznej sprawy .Polska dla USA. to tylko kupiec nic ale to nic poza tym

USA największy światowy bankrut
sobota, 4 września 2021, 17:44

Z pustego i Salomon nie naleje. Dług dusi coraz mocniej.

Eter
sobota, 4 września 2021, 21:11

Ruskie karmione są propaganda. Prowincja wytrzyma jeszcze długo. Ciekawe jak zareagują mieszkańcy metropolii rosyjskich. To tak spodziewałbym się początku końca Putina.

Xd
niedziela, 5 września 2021, 06:27

Propagandą to są artykuły tutejszych ekspertów kierowane do ....

Davien
sobota, 4 września 2021, 19:15

Jakie ładne podsumowanie Rosji:))

Neivad
niedziela, 5 września 2021, 14:48

jakie ładne podsumowanie USA:))

USA największy światowy bankrut
sobota, 4 września 2021, 21:23

Ale prawda jest taka, że to nie Rosja tylko USA bankrutuje i płacz nawet tak żałosny nic tu nie pomoże.

Davien
niedziela, 5 września 2021, 08:23

To nie USa ma status smieciowy ale Rosja, to nie waluta USA jest mniej warta niż papier toaletowy ale rosyjska więc skończ już płakać jak Zacharowa przez sankcje:))

banzoku
sobota, 25 września 2021, 20:03

No bo oczywiscie agencja ratingowe z USA ,znane z zaklamywania i manipulacji dla wlasnych korzysci danych ekonomicznych i ratingow, sa w stanie i sa chetne bedac pod butem rezimu USA wydac obiektywna opinie o stanie ich gospodarki. Dlug wewnetrzny USA to jakies 250-300%, a rosyjski 20 czy 30%. To nie Rosja ma problem ze splata samego dlugu wewnetrznego, mega rozwarstwieniem spolecznym i lecaca na pysk innowacyjnoscia. A sankcje to tylko daly impuls do rozwoju technologi i sektorow gospodarki tradycyjnie tam zaniedbywanych(w Rosji). Tak wiec jankesi to w stope sobie strzelili. Sankcje sa nie tylko nieskuteczne co USA i "zachod" juz dawno przyznal, a wrecz sa kontrproduktywne.

egon
wtorek, 28 września 2021, 13:09

Dla ruskich to wszystko jest zakłamane oprócz propagandy Putina - to sama prawda. Prawdziwy KGBista zawsze mówi prawdę i to wielokrotnie powtarza

iofdhs
sobota, 4 września 2021, 22:41

wycie ruskich, że USA bankrutuje trwa już 20 lat, jak nie lepiej. I co? I nic. Dolar jest pierwszą walutą, do której nawet Rosjanie lecą w podskokach gdy siada im gospodarka. Wystarczy sprawdzić co się działo jak sankcje za napaść na Ukrainę nałożono na Rosję - wszyscy Rosjanie wprost do kantorów po dolary (ci którzy jeszcze mieli za co je kupić). A co to oznacza chyba nie trzeba tłumaczyć...

just lol
sobota, 25 września 2021, 20:06

Tia i pewnie dlatego ruscy pozbyli sie rezerw walutowych w USD i coraz wiecej transakcji miedzynarodowych przeprowadzaja w rublach. Jak chcesz klamac to postaraj sie w przyszlosci cos poczytac na temat ekonomi swiatowej. Byc moze uda ci sie to robic bardziej wiarygodnie...

maniek
wtorek, 28 września 2021, 13:12

Nikt nie chce rubli bo to waluta śmieć i nic poza rassiją za tą walutę nie kupisz - ruskie jak już to handlują w Juanach czyli chinole wciskają ruskim swoją walutę w końcu Rosja to kolejna chinska republika komunistyczna

fryc
sobota, 4 września 2021, 21:53

Dla pełnego zrozumienia poprawię - Rosja już jest bankrutem

sobota, 25 września 2021, 20:10

No na 11 miejscu na swiecie pod wzgledem PKB i to wszystko pomimo sankcji i pandemii covid. Przy czym kazde z panstw tej pierwszej 11 w ktorej jest Rosja ma dlug wewnetrzny, solidnie obciazajacy budzet i gospodarke, sporo wiekszy niz ruscy. Co niektorzy to podobno przez 300% sie przebili...

[...]
sobota, 4 września 2021, 18:56

Chiny są bardziej zadłużone niż USA

AA
sobota, 4 września 2021, 16:38

Jeżeli nie chcą to będzie ich powolny koniec bo życie nie lubi próżni i na ich miejsce wejdą właśnie Chiny albo dogorywająca Rosja która jednak chętnie zainstaluje swoich mirotworców gdzie się tylko da udając mocastwo i pokojowe zamiary

:)
niedziela, 5 września 2021, 10:06

Nie straszcie Wania.A jak już to robicie, to spróbujcie to robić z sensem. Wiem,łatwo nie będzie, ale powinniście sobie podnosić poprzeczkę

ooo
sobota, 4 września 2021, 16:28

No pewnie. Ale niech no tylko któryś kraj spróbuje odejść od dolara jako waluty rozliczeniowej w handlu międzynarodowym...

sobota, 25 września 2021, 20:13

Rosja i Chiny odeszy juz w sporej czesci, inne panstwa terroryzowna ekonomicznie przez USA tez podazaja ta droga. Np. wymiana handlowa miedzy Rosja i Chinami odywa sie w rublach i juanach i jest to wymiana na grube miliardy (USD, euro czy co tam sobie z zachodnich walut nie wybierzecie).

beni
sobota, 4 września 2021, 15:39

A czy oni kiedys byli tym "żandarmem", ot zachowywali sie jak bandyci, a nie żandarmi, bo żandarm stoi na stazy bezpieczenstwa i porzadku, a oni małe i słabe panstwa napadali, okupowali, okradali i wszystko to pod pozorem "demokracji i praw człowieka", wymieniac panstwa na które napadli i mordowali ich ludnośc to byłoby duza ilosc, po za tym wszyscy wiedzą gdzie ten żandarm, to robił

Etrr
niedziela, 5 września 2021, 09:31

Piękny komentarz o historii Rosji i ZSRR. Niestety rządzona przez Putina Rosja ciagle zachowuje się w ten sposób prowadząc konflikty ze wszystkimi sąsiadami.

zja
niedziela, 5 września 2021, 18:30

Wymien konflikty ROsji z "sąsiadami". Wszystko co zrobiła Rosja to efekt działan zachodu, wiecej realizmu i prawdyo

Pio
sobota, 4 września 2021, 19:07

rozwalenie Libii to była zbrodnia.teraz tam jest wojna domowa i afera na całą Afrykę północną

Bogdan
sobota, 4 września 2021, 19:04

proszę przypomnij - zacznij od I wojny światowej, Meksyk zostaw w spokoju.

biskup
sobota, 4 września 2021, 14:59

Nie chcą być żandarmem bo w końcu zrozumieli ,że są słabi. Kiedyś USA miało zdolność toczenia dwóch dużych wojen jednocześnie .Teraz przegrywają wojny lokalne takie jak w Afganistanie. Skupienie się na Chinach wcale Stanów nie wzmocni. Ten kraj staje się coraz słabszy. Defence 24 mógłby pokusić się o rzetelny ,fajny artykuł dotyczący możliwości ekonomicznych i militarnych USA w perspektywie ok 25 lat . Oczywiście byłoby to trochę spekulowanie, ale oparte na twardych faktach. Z artykułów , z którymi zapoznałem się w ostatnich latach ,a które składam jak części puzzli ,wynika ,że ich możliwości są coraz mniejsze. USA mają duże problemy społeczne ,ekonomiczne (sypiąca się infrastruktura ,wyludnianie się miast, przestępczość, choć na pierwszy rzut oka wynika ,że jest dobrze), które stopniowo narastają tworząc coraz większe problemy dla tego państwa. Szczególnie mnie to nie cieszy ,ale mam świadomość ,że jestem świadkiem upadające potęgi.

BadaczNetu
niedziela, 5 września 2021, 00:30

Do USA powoli dociera europejska moda na prowadzenie walki przy pomocy malowania kwiatków na asfalcie.

andys
sobota, 4 września 2021, 22:27

"Szczególnie mnie to nie cieszy ,ale mam świadomość ,że jestem świadkiem upadające potęgi." Kiedys ludzie płakali , gdy upadało Imperium Brytyjskie , i co? Polacy nic sie nie stalo!

rmarcin555
sobota, 4 września 2021, 14:46

Chiny mogą skakać, ale mają masę własnych problemów. Demografia i środowisko to tylko dwa z nich. Odcięcie Chin od nowoczesnych procesorów i litografii to przy dobrych układach 10 lat wstecz. A Amerykanie po raz kolejny pokazali, że nie potrafią zbudować niczego za granicą. Jak się wysyła armię to ma się wojnę. To takie proste i zarazem trudne do zrozumienia. Zginęła masa Amerykanów, a jeszcze więcej wróciło potrzaskanych, bo wojna zostawia świat nawet w "turystach". Najważniejsze, że zarobił kto miał zarobić.

Gosc
sobota, 4 września 2021, 13:33

2021-1778 243 lata.

Piotr II
sobota, 4 września 2021, 13:31

Trochę osłabli, a druga rzecz to muszą i koncentrują się na Pacyfiku.

Trzcinq
sobota, 4 września 2021, 17:39

Chcą chcą ale Chiny naprawdę im stracha zrobiły :)

Makooomba
sobota, 4 września 2021, 22:57

nie zrobiły. Wyobraź sobie, że wybucha konflikt z największym eksporterem świata czyli Chinami. Co się dzieję? Cały Zachód staje po stronie USA. Blokada morska na towary, w świecie zachodnim pojawiają się wysokie cła na towary z Chin, na portalach aukcyjnych pojawia się filtr "nie pochodzi z Chin" powodujący, że towary "made in China" są ukrywane, naciski na inne kraje, żeby nie kupowały w Chinach bo np. może nie dotrzeć i wiele wiele wiele innych działań, które błyskawicznie zduszą gospodarkę Chin, a do walki trzeba mieć silną gospodarkę. Chiny to wiedzą i dlatego próbują ją ustawiać na popyt wewnętrzny, ale na dłuższą metę to i tak o wiele za mało. W połączeniu z polityką jednego dziecka, starzejącym się gwałtownie społeczeństwem, gwałtownie rosnącymi kosztami emerytalnymi (wiek 60 lat dla mężczyzn, 55 dla kobiet), przegrzaną gospodarką finansową masywnie zadłużoną bez możliwości spłaty (np. wybudowane całe miasta, które stoją puste, a koszt kredytu rośnie) itp. Chiny obecnie walczą o niepodzielenie losu Japonii, która już przegrała walkę ze starością swojego społeczeństwa.

banzoku
sobota, 25 września 2021, 20:28

Chiny nie probuja nastawic sie na rynek wewnetrzny oni sa nastwieni na rynek wewnetrzny. Takie dzialania jak piszesz po pierwsze zarzenly by ekonomie "zachodnie", USA, Japonie, Koree Poludniowa itd. Chiny by to zniosly znacznie lepiej. Sprobuj wprowdzic sankcje czy embargoi na Chiny a zobaczysz szybko jak wygladalo zycie w koncowce XIX i poczatku XX wieku. Bo ani smartfoan ani komputera nie kupisz, to samo z samochodami czy cala gama innego towaru. A gospodarki i firm nie przestawisz w Europie czy USA tak hop siup na produkcje tego ca masowo teraz robia Chiny. I choc juz teraz sa proby ze strony USA na ograniczenie produkcji w Chinach to niewiele daja bo zwyczajnie wsszytkie panstwa "zachodnie" jada po bandzie i tanie produkty z Chin to dla zadluzonego swiata zachodniego to byc albo nie byc..

AMF
wtorek, 14 września 2021, 05:26

Po co wysokie cła na towary z Chin? Przy brakach dostaw za słaby komputer zapłacisz kilkadziesiąt tysięcy (nie licząc inflacji), mocny to już będą setki - ciekawe czy wtedy będziesz pisał takie mądre komentarze? Japonia nie przegrała z starością tylko z finansjerą USA. PS: i skończ z tym mitologizowaniem jednego dziecka - połączenie wyjątków w tej zasadzie i jej obchodzenia (bo wcale tacy 100% pokorni nie są) dało większą dzietność niż w tradycyjnokatolickiej Polsce.

Davien
sobota, 4 września 2021, 19:19

A niby w czym?? Flota, lotnictwo dalej znacznie słabsze od amerykańskeigo a armia sie nie liczy w ewentualnym konflikcie.

haha
poniedziałek, 6 września 2021, 13:41

Ta twoja armia właśnie przegrała wojnę z niepiśmiennymi pastuchami, więc nie śpiesz się tak z wyciąganiem wniosków.

gosc
sobota, 4 września 2021, 12:18

raczej nie sa wstanie.

Davien
sobota, 4 września 2021, 11:27

Bardzo by chcieli byc nadal, ale nie moga. Powoli upadaja jak kazde mocarstwo.

Davien
sobota, 4 września 2021, 19:18

I znowu udajesz kogos innego moja kiepska kopio:))

Fanklub Daviena i GB
sobota, 4 września 2021, 12:51

Chiny, mocarstwo od 6000 lat, też jest w stanie upadku? :D

Observerwhy
sobota, 4 września 2021, 16:48

Chiny nie mają 6000 tyś lat tylko ok 3. Przez większość swej historii nie było imperium chińskiego ale wiele krajów często w stanie wojny ze sobą. Przez wieki były niszczone przez Mongołów a później Zachód. Chiny dopiero stają się imperium.

Chateaux
sobota, 4 września 2021, 16:36

Jakim mocarstwem Chiny byly 6000 lat temu? Takim ze az musialo otoczyc sie murem widocznym z kosmosu, aby nomadzi nie plądrowali im kraju?

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 4 września 2021, 22:13

Ale ten mur musiała obstawić potężna armia aby był skuteczny. Chiny nie raz upadały i się podnosiły ale mocarstwem zawsze były.

ciekawy
sobota, 4 września 2021, 15:31

Chiny to takie mocarstwo co jeszcze dwadzieścia lat temu nie potrafiło nic innego po za zbieraniem ryżu.

Gosc
sobota, 4 września 2021, 13:38

Chyba mozna zalozyc, iz dla Chinczykow powstawanie z kolan rozpoczelo sie po nowym rozdaniu w polowie XX wieku. Teoretycznie powinni miec jakies 150 lat wzrostu. W czasach przed Kolumbem, cesarz Chin posiadal flote potezniejsza niz Europejczycy, ale cyklicznosc wzlotow i upadkow spowodowala degradacje pozycji Chin na swiecie. Slabosc Chin byla bardzo dobrze widoczna w wojnie kanonierek, kiedy Anglicy wymusili na nich uleglosc polityczno-gospodarcza. "Raz na wozie, raz pod wozem!"

xnij
sobota, 4 września 2021, 12:58

jeszcze nie, ale na dobrej drodze, polityka jednego dziecka zrobiła swoje

franek
sobota, 4 września 2021, 21:58

Dokładnie tak że dziś Indie już dogoniły Chiny pod względem ludności bo 32 miliony ludzi przy kwotach ok. 1,400mln to w sumie bład statystyczny. A przypomnę że te kraje nie mają uregulowanej granicy

Trzcinq
sobota, 4 września 2021, 17:39

Martw się o demografię w EUROPIE

iubv
sobota, 4 września 2021, 23:47

W 2019 roku chiński publiczny system emerytalny objął prawie miliard dorosłych. Żaden inny system na świecie nie osiągnął takiego wyniku. Przewidują, że do 2035 roku będzie upadek systemu emerytalnego (władze chinskie, a nie jacyś zewnętrzni eksperci).

AMF
wtorek, 14 września 2021, 05:29

Chiny nie tak dawno miały program pozbywania się staruchów ukryty pod całkiem przyjemną nazwą rewolucji kulturalnej.

xnij
sobota, 4 września 2021, 23:02

w Europie nie jest aż tak źle, poza tym tu się pracuje dłużej, a w Chinach 60 lat i emeryturka - tylko skąd wziąć na nią kasę (kobiety 55). Jednocześnie Chiny nie są demokracją i nie ciągną tam tabuny emigrantów jak do Europy czy USA. Przy czym część owszem nieroby po socjal, ale wybitne umysły w razie W pójdą do demokracji i wolności, a nie do Chin czy Rosji. Einstein uciekł z Niemiec hitlerowskich do USA. Czyli w razie W (jeszcze raz napiszę) "mózgi" uciekają od was do krajów wolnych.

egon
sobota, 4 września 2021, 21:58

Rosja to już nawet mniej ludna od Brazyli

Autor
sobota, 4 września 2021, 19:07

My powinnismy martwić demografią w Polsce bo demografia w innych krajach europejskich jest sprawą innych państw europejskich.

gienek
sobota, 4 września 2021, 22:01

Wania wiesz skoro ktoś porusza temat to trzeba to doprecyzować a nie obrażać się i próbować zbić tego kogoś z pantałyku jakimś zastępczym tematem

Adaś
wtorek, 7 września 2021, 19:46

Oj Oj Fachowcy od polityki. Obojętnie kto będzie mocarzył Stany Chiny czy Rosja to niebawem przyjdzie moment że jak nie weżmiecie broni do ręki to wasze laptopy was nie ocalą. ARBEIT MACHT FREI

autor widmo
niedziela, 5 września 2021, 10:11

Macie rację. Srary Grzybie.

Tweets Defence24