Reklama

Geopolityka

US Navy kupiła osiem nowych dronów MQ-8C Fire Scout

Amerykanie zamówili 8 następnych dronów MQ-8C (Internet)
Amerykanie zamówili 8 następnych dronów MQ-8C (Internet)

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych nabyła sześć następnych bezzałogowych dronów pionowego startu i lądowania Fire Scout w wersji MQ-8C (oznaczanej wcześniej jako Fire-X), produkowanych przez koncern Northrop Grumman. Jest to druga transza z zaplanowanych dla US Navy 30 bezzałogowych śmigłowców tego typu. Według przedstawiciela amerykańskiej marynarki, pierwsza z zamówionych takich maszyn ma zostać wprowadzona do linii w 2014 r



US Navy wcześniej nabyła sześć takich dronów i dodatkowo dwa, które są jednak przeznaczone tylko do testów (kontrakt kosztował 262,3 miliona dolarów). Wiadomo więc jak na razie, że z obecnie zamówionymi bezzałogowcami US Navy otrzyma 14 operacyjnych dronów tego typu.

Poprzednia, mniejsza wersja dronu Fire Scout - MQ-8B bazowała na śmigłowcu Schweizer 333. Obecna (MQ-8C) została oparta o konstrukcję helikoptera Bell 407 przy wykorzystaniu praktycznie tego samego systemu kontroli lotu jak w wersji B. MQ-8B były już trzykrotnie wykorzystywane operacyjnie przez amerykańskie siły morskie wspierając działania specjalne zarówno na morzu jak i na lądzie: w Afganistanie i w Libii (to tam w czerwcu 2011 roku utracono jedną taką maszynę).

Czytaj więcej: USA: Drony MALE będą na niewielkich okrętach nawodnych

Wszyscy podkreślają wagę obecnego kontraktu na zakup MQ-8C, który nastąpił w momencie zmniejszenia o 10% budżetu US Navy. Zostanie więc prawdopodobnie przerwanych wiele bardzo ważnych programów, w tym ten, dotyczący innego produktu koncernu Northrop Grumman – bezzałogowego statku powietrznego klasy HALE - RQ-4 Global Hawk. Jak widać cięcia nie dotyczyły dronów Fire Scout.

Prawdopodobnie zaważyła na tej decyzji perspektywiczność tego systemu uzbrojenia, który może być bez problemu wykorzystywany zarówno na lądzie jak i na morzu. Co więcej już opracowano wersję uzbrojoną tego bezzałogowca. To między innymi dla niego ma być wprowadzona do produkcji wyrzutnia małych kierowanych rakiet Hydra (kalibru 70 mm) systemu APKWS (koncernu BAE Systems). Mówi się również o uzbrojeniu go w inne, lekkie rakiety kierowane AGM-175 Griffin lub cięższe AGM-114 Hellfire.

Czytaj więcej: Bojowe bezzałogowce będą używane także na terytorium USA?

Ważny jest również udźwig. Ważąca bowiem 2,7 tony wersja MQ-8C może przenosić ładunek o ciężarze 1500 kg, co oznacza, że może ona być również wykorzystywana do transportu ładunków i np. do ewakuacji rannych z rejonu, w którym wykorzystanie śmigłowców załogowych jest zbyt niebezpieczne. Istnieje również możliwość zamontowania dodatkowych zbiorników paliwa, co pozwala na prowadzenie lotu przez ponad 24 godziny. Obecna wersja MQ-8B może latać tylko przez 5 godzin przy ładunku o wadze 250 kg.

Dodatkową poprawę osiągów uzyskano po decyzji na początku marca br. o zamontowaniu na MQ-8C nowego silnika Rolls-Royce 250-C47E, co o 8% zwiększyło moc maszyny (do 700 KM) i o 2% zmniejszyło zużycie paliwa.

MD
Reklama
Reklama

Komentarze