Reklama

Geopolityka

Ukraińskie siły specjalne odbijają Słowiańsk. Separatyści zestrzelili rządowe śmigłowce

fot. YouTube
fot. YouTube

Ukraina rozpoczęła operację odbijania Słowiańska powoli przejmując poszczególne fragmenty tego 120-tysięcznego miasta.

Operacja wydaje się być prowadzona w sposób zorganizowany i przemyślany. Po pierwsze, otoczono miasto i zlikwidowano posterunki rozstawione przez separatystów nie dopuszczając by terroryści z niego uciekli i przenieśli się w inne miejsce. To pierwsza lekcja, jaką Ukraina wyciągnęła z dotychczasowych działań.

Po drugie, działania prowadzą prawdopodobnie tylko ukraińskie siły wewnętrzne i wojska specjalne, natomiast wojska lądowe tylko nie dopuszczają, by ktoś z zewnątrz dostał się na miejsce działań.

Po trzecie, odbito już wieżę telewizyjną, co utrudnia przekazywanie obrazu przez separatystów nie tylko do Rosji, ale również do mieszkańców Słowiańska. Rosyjska telewizja próbuje temu "zaradzić" łącząc się bezpośrednio z ludźmi w mieście.

Po czwarte, zaczęto prowadzić wreszcie rozpoznanie sytuacji. Wojsko dostarczyło bowiem śmigłowce, które służą do transportu sił, ale również i przede wszystkim - do rozpoznania sytuacji na ulicach. Jest to o tyle ułatwione, że separatyści dokładnie zaznaczają miejsce swojego pobytu tworząc barykady. Dzięki rozpoznaniu można więc tak zorganizować działania, by obejść posterunki z boków lub od tyłu.

To rozpoznanie jest jednak na tyle słabe, że Ukraińcy prawdopodobnie nie wiedzieli o posiadaniu przez separatystów przenośnych zestawów rakiet przeciwlotniczych. Kosztowało ich to utratę trzech śmigłowców, z których jeden prawdopodobnie został zestrzelony w godzinach porannych. Według nieoficjalnych danych zginęło dwóch pilotów, a jeden ranny dostał się do niewoli. W akcji wzięły udział m.in. śmigłowce Mi-24, a więc helikoptery posiadające opancerzenie utrudniające ich uszkodzenie przez ogień z broni strzeleckiej. Trafiono też śmigłowiec Mi-8 sił wewnętrznych Ukrainy.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych zaapelowało do mieszkańców, by nie wychodzili z domów, ale podobno są potwierdzone pojedyncze przypadki dołączania się ludności cywilnej do separatystów.

Reklama

Komentarze (7)

 1. T S

  Rosyjskie "manpads" czyli przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe do zwalczania nisko lecących samolotów i śmigłowców: 9K32 "Strieła-2", 9K36 "Strieła-3", 9K38 "Igła" oraz 9K310 "Igła-M" laik - pytasz "naiwnie": skąd takie mają terroryści (separatyści) rosyjscy?

  1. laik

   Naiwnie badz nie, natomiast prawda jest taka ze bron taka jak MANPADS podlega zdecydowanie ostrzejszej kontroli i rejestracji niz bron strzelecka. Tak wiec dostarczenie jej przez rosje separatystom bylo by jak oficjalne przyznanie sie do bezposredniego wspierania tych ostatnich, a jak wiemy na arenie miedzynarodowej moskwa sie od nich odcina. A co do pochodzenia wyzej wymienionych zestawow, to najprawdopodobniej pochodza z jednej z dwoch ukrainskich jednostek, gdzie w lutym/marcu zginelo od kliku sztuk do kilku tuzinow.

 2. Can it happen to us?

  Better ask yourself if Polish Helicopters are protected agains MANPAD..??

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   - wszystko moźe sie oczywiście nam przydarzyć ; ale ,do kogo ten tekst adresujesz? Czy moźe ludzkiej mowy w gebie i slowie pisanym juź zapomnialeś?

 3. tamdal

  Niestety po raz kolejny babol. Nie ma walk w sensie jakie widzimy np. w Syrii, kolumny Alfy SBU czy Omegi z Wojsk Wewnętrznych w miarę swobodnie jeżdżą po mieście. Pełno za to ludzi którzy starają się je blokować. Bywają dziwne sytuacje blokowania kolumn i swoistych dyskusji między d-cami oddziałów rządowych a reprezentantami lokalnej samoobrony. Często kończy się tak ze rebelianci zabierają ludzi z ulicy a wojsko jedzie dalej. Taka to operacja antyterrorystyczna... więcej bajek i PR szefa ukrainskiego MSW. A śmigłowce zestrzelił rosyjski specnaz a nie grupki mużyków z tzw. republiki Donbasu. Zresztą wzięli też do niewoli 3 funkcjonariuszy Alfy SBU.

 4. T S

  Rosyjskie "manpads" czyli przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe do zwalczania nisko lecących samolotów i śmigłowców: 9K32 "Strieła-2", 9K36 "Strieła-3", 9K38 "Igła" oraz 9K310 "Igła-M" laik - pytasz "naiwnie": skąd takie mają terroryści (separatyści) rosyjscy?

 5. inter

  Czy wiecie, że nowe polskie helikoptery mogą nie mieć ochrony przeciwko rakietom z przenośnych zestawów? To zapis dodatkowy w przetargu, nie obligatoryjny. Kto na to pozwolił? Powtórzy się historia z Ukrainy. Znów badziewie kupimy bo ktoś chce oszczędzić kilkaset tysięcy.

 6. laik

  skad manpads u "separatystow" ?

  1. stach

   w każdym sklepie z militariami na terenie byłego ZSRR można takie kupić...

  2. fakt

   W marcu spore ilości Igieł zostały skradzione z magazynów wojskowych w okolicach Lwowa, czyli na zachodzie Ukrainy.

 7. TVN kłamie

  Nie wiem czy na pewno operacje prowadzą "ukraińskie siły wewnętrzne i wojska specjalne", bo rosyjskie media podają iż zestrzelony Mi-8 należał do... wojsk Armenii (co tam robił)? Biorąc pod uwagę brak zaufania junty puczystów do wojsk ukraińskich jest wielce prawdopodobne że operację prowadzą najemnicy z zewnątrz jak np. amerykańska korporacja Greystone (widywana w otoczeniu "premiera" i "prezydenta" Ukrainy)...

  1. Jacek

   "junty puczystów" no to już wiemy na czyje zlecenie ten news jest napisany. Muszę Ci przypomnieć że Armenia jest na waszym pasku.

  2. Polak

   Tiaaa..."Armenii", czyli sojusznika Rosji...:D Im się od tej propagandy już w głowach przewraca.

  3. z prawej flanki

   no ,fajny koment ..; dostosowujac sie zatem do jego linii uzupelnie go informacja ,źe skoro "puczystów" wspomaga amerykańska firma - to separatystów oficerowie rosyjskich sil specjalnych. Moźe być? Z jednym sie zgodze ; wspomniana stacja przewaźnie klamie. Nie wiem tylko jaki ma to zwiazek z b/niekorzystnym dla naszego kraju rozbiorem Ukrainy przez Federacje Rosyjska? Moźe Putin wspanialomyślnie podaruje nam przy okazji druga polowe Ukrainy - jak Zagloba Niderlandy?

Reklama