Ukraińska „Wola” – kolejna bezzałogowa wieża dla BMP-1? [KOMENTARZ]

19 stycznia 2021, 14:06
Wola ZSMU
Moduł "Wola" podczas testów poligonowych. Fot. Nova Technology
Reklama

Ukraińska spółka Nova Technology zaprezentowała rodzime wieże dla pojazdów opancerzonych, których głównych uzbrojeniem jest armata automatyczna kalibru 30 mm i podwójna wyrzutnia pocisków kierowanych Barier. Zbudowano już prototyp wariantu załogowego „Wola” (ukr. ВОЛЯ), natomiast trwają pracę, nad wersją całkowicie zdalnie sterowaną „Wola-D”, w której wieża może być obsługiwana przez strzelca lub dowódcę pojazdu i jest całkowicie odseparowana od przedziału bojowego.

Dotychczas produkty istniejącej od 2008 roku firmy Nova Technology, takie jak transporter opancerzony Swimmer (na bazie MT-LB) czy opancerzenie modułowe „Anioł” były oferowane przez siostrzaną firmę Techimpex, będącą znanym ukraińskim eksporterem broni. Systemy wieżowe „Wola” są w obecnej chwili jedynym samodzielnie oferowanym produktem tych zakładów, znajdujących się około 100 km na wschód od Kijowa. Główną działalność stanowiły dotąd remonty i modernizacje pojazdów posowieckich, przede wszystkim przeznaczonych na eksport. Mowa tu przede wszystkim o bojowych wozach piechoty BMP-1/2 oraz transporterach rodziny BTR-60/70/80 czy MT-LB, ale również o bazujących na pojazdach wojskowych maszynach cywilnych, jak ciężkie pojazdy pożarnicze na podwoziu czołgów.

Wieża na miarę

Informacje na temat systemów wieżowych upublicznił jako pierwszy Dylan Małysow, dziennikarz i założyciel portalu Defense-Blog. Jednak informacje można z łatwością znaleźć na stronie producenta lub kontaktując się z przedstawicielem Nova Technology. Co ciekawe, prototyp testowano na pojeździe BMP-1, ale wieża „Wola” została zaprojektowana jako skalowalne rozwiązanie, dostosowane od potrzeb odbiorcy. Standardowe uzbrojenie to 30 mm armata automatyczna ZTM-1 (2A72) z zapasem 290 gotowych do strzału pocisków oraz sprzężony karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm i granatnik automatyczny kalibru 30 mm KBA-117 (AGS-17). Zapas amunicji dla tych broni to odpowiednio 1400 naboi 7,62 mm (350 gotowych do strzału) i 116 granatów 30 mm (29 załadowanych i gotowych). Na wieży zainstalowane są również dwie wyrzutnie pocisków kierowanych Barier o zasięgu do 5 km a kolejne dwie rakiety stanowią zapas amunicji.

Reklama
Reklama

Jak informuje producent armata ZTM-1 zasilana amunicją w rosyjskim standardzie 30 mm x165 może zostać zastąpiona armatą automatyczną zgodną ze standardem NATO w kalibrze 25 mm. Możliwe jest też zastosowanie innego typu karabinu maszynowego. Na wieży umieszczone jest również 6 wyrzutni granatów dymnych typu 902B „Chmura”, które mogą współpracować z systemem ochrony pojazdu lub być uruchamiane przez załogę. 

image
Projekt nowej wersji "Wola-D" i stanowiska operatora. Ten wariant jest o 400 kg lżejszy od pierwszej wersji. Fot. Nova Technology

Jeśli chodzi o opancerzenie wieży, to odpowiada ono standardowi NATO STANAG 4659 na poziomie 2, ale może zostać wzmocnione dodatkowymi modułami pancerza do poziomu 3+ czyli chroniącego przed pociskami zapalającymi kalibru 12,7 mm. Masa systemu wieżowego „Wola” wynosi z pełnym zapasem amunicji 2000 kg przy opancerzeniu na poziomie 2 wg. STANAG 4659 i 2250 kg przy poziomie 3+.

W tej wersji możliwa jest obsługa uzbrojenia zarówno ręcznie z wnętrza wieży jak też zdalnie ze stanowiska umieszczonego poniżej. System kierowania ogniem obejmuje komputerowy układ ogniowy, stabilizację armaty i pozostałego uzbrojenia lufowego, autotracker oraz moduł optoelektroniczny obejmujący kanał dzienny, termowizor, dalmierz oraz system PN-B służący naprowadzaniu pocisków kierowanych. Możliwe jest równoczesne śledzenie do 10 celów i prowadzenie ognia podczas jazdy i w postoju do celów powierzchniowych lub wolno poruszających się celów powietrznych. Zakres prowadzenie ognia mieści się w zakresie 360° w poziomie oraz od - 5 ° do + 45 ° w pionie.

image
"Wola-D" zabudowana na bojowym wozie piechoty. Fot. Nova Technology

Nowsza "Wola" w pełni zautomatyzowana

Wieża „Wola” w podstawowym wariancie została przetestowana w warunkach poligonowych w zabudowie na bojowym wozie piechoty BMP-1, ale możliwe jest dostosowanie jej do innych typów nośników o różnej średnicy pierścienia. Obecnie rozwijany jest bardziej zaawansowany wariant oznaczony „Wola-D” który pod względem osiągów i systemu kierowania ogniem jest niemal identyczny z pierwszą wersją. Główna różnica to całkowite oddzielenie wieży, uzbrojenia i amunicji od przedziału bojowego pojazdu oraz możliwość prowadzenia ognia wyłącznie w trybie zdalnego sterowania.

Stanowisko operatora może zostać umieszczone w dowolnym miejscy pojazdu, a drugi moduł sterowania otrzymał (w przypadku BMP-1/2) dowódca załogi. W wersji „Wola-D” zwiększono nieco wymiary bloku wieży, ale całkowita masa systemu spadła o około 400 kg, wszystko to pomimo identycznego uzbrojenia i zwiększenia zapasu amunicji 30 mm z 290 do 320. Wiąże się to m. in. z usunięciem elementów kosza oraz systemu ręcznego sterowania uzbrojeniem. Zarówno strzelec jak i dowódca wozu posiadają możliwość pełnego wykorzystania możliwości wieży bezzałogowej i mogą korzystać z jej systemów obserwacyjno-celowniczych. Odseparowanie uzbrojenia i amunicji od załogi zwiększa poziom bezpieczeństwa. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 79
Reklama
Krzysztof
środa, 7 kwietnia 2021, 11:59

A może by Ukraina zamontowała swe wieże "Wola D " na naszych BWp-ach??

Benek
piątek, 22 stycznia 2021, 10:23

Wieża dla naszego bwp przez limit wagowy, musi być lekka zatem bezzałogowa. I absolutnie musi mieć co najmniej 4 ppk (tu pofantazjuję: 2xSpike, plus 2xPirat?). Do tego powinna mieć Bushmastera 30mm z amo programowalną (integracja amunicyjna i serwisowa), z dużym kątem podniesienia dla zdolności plot (przeciwdronowych), oraz adekwatnym SKO czyli zdolnym programowo do współpracy poprzez Link-a z systemami plot klasy Rega/Łowcza lub dowolnym radarem. Będąc na miejscu MON, takie bym postawił wymagania co do zdolności ogniowych.

KUKUŁKA
środa, 20 stycznia 2021, 11:21

SPOKOJNIE do naszych BWP -1 jest już wybrany system jest nią słowacki system DVK-30 Kobra ..wybrany z prozaicznej sprawy jest najtańszy i najlżejszy zawiera 30 mm działo z jednym systemem ppanc ..a że jest najlżejszy planuje się go posadowić na systemy kołowe klasy MRAP oraz inne kołowe nośniki np Żubry wspierające i ochraniające systemy plot Poprad

dropik
środa, 20 stycznia 2021, 13:49

no i który z 3 zakwalifikowanych do dalszego postępowania zaoferuję tę kobrę : 1. Rafael Advanced Defense Systems Ltd. 2. CMI Defence Polska Sp. z o.o. 3. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. pozdrawiam ;)

KUKUŁKA
środa, 20 stycznia 2021, 17:57

polski PGZ ze słowacką DMD....rozjaśniło

Sidematic
czwartek, 21 stycznia 2021, 16:35

PGZ nie jest zainteresowany w sprzedaży tej wieży. Tym bardziej że ona nie jest dostosowana do Bushmastera.

KUKUŁKA
czwartek, 21 stycznia 2021, 19:22

Warunkiem współpracy ze Słowakami było dostosowanie z Bushmasterem i spikejem a przyszłości piratem i współpraca trwa

dropik
czwartek, 21 stycznia 2021, 13:13

w takim razie tak. nie najgorszy wybor pod warunkiem , że armata bedzie z rosomaka. Ppk to juz pewnie nie bedzie bo integrowania to zbyt dlugo , a ruskich rakiet nie bedziemy kupowac

Gnom
czwartek, 21 stycznia 2021, 08:11

Pożyjemy, zobaczymy. Myślę, ze HSW nie odpuści. Do tego Słowacka wieża używa amunicji w Polsce niestandardowej, natomiast lekka wersja produktu z HSW i owszem.

KUKUŁKA
czwartek, 21 stycznia 2021, 19:32

Ok lekka wersja HSW ma odpowiednią armatę ....ale jest nieopancerzona była opcja by zsynchronizować ją z armatą 73 mm i ubrać w wieżę ze Żbika B i czujniki jaką ma wóz tym bardziej że są .....ale

Gnom
piątek, 22 stycznia 2021, 11:07

Nieśmiało zapytam, czy wieże z Izraela są opancerzone?

dropik
piątek, 22 stycznia 2021, 08:18

to, że nie jest opancerzona to nie przekreśla faktu , że może być opancerzona. jest na tyle lekka , ze można dodać ten pancerz - podwozie to udźwignie i wóz nie utonie. Oczywiście nie wiem na ile to opancerzenie wpłynie na są konstrukcję wieży - czy mechanizmy to udźwigną. Jednak podstawowa wada tej wieży to, to że ona nie istniej nawet w prototypie...

Er
środa, 20 stycznia 2021, 13:17

Głos rozsądku:)))))

dropik
środa, 20 stycznia 2021, 09:05

Wygląda , że wersja D nie ma granatnika. Sama wieża jest mała, znacznie mniejsza niż zssw wiec nie wiem czy ten zapas amunicji jest realny. Najważniejsza różnica w stosunku do zssw to , że jest to wieża "jednoosobowa" bo do dyspozycji jest jeden przyrząd obserwacyjny przez co komfort pracy i świadomość sytuacyjna załogi jest znacznie gorsza. Ale wygląda ładnie.

MAZU
środa, 20 stycznia 2021, 08:41

Ponieważ można pomarzyć. Pełny transfer technologii i produkcja wieży Wola w Polsce wraz z wszystkimi jej elementami (WSZYSTKIMI) w szczególności z pociskami Barier. Polska wersja, wieża Barier P z czterema rakietami Barier i kolejnymi czterema w zapasie, z własnym dronem obserwacyjnym i elektroniką wpiętą w system Topaz. 1000 wież w trzy lata (jedna dziennie) i ruskim przestaje się opłacać opcja W. Można pomarzyć... M

Sternik
czwartek, 21 stycznia 2021, 16:41

Ręce opadają. Czy ty rzeczywiście myślisz że 1000 wieżyczek jakoś radykalnie zmieni układ sił? Przecież wystarczy 200 dronów z rakietami i po tych pojazdach z pięknymi wieżami zostanie smutne wspomnienie. Nasza obrona przeciwlotnicza jest więcej niż symboliczna a obrona wojsk praktycznie żadna poza kilkoma Białymi.

X
środa, 20 stycznia 2021, 08:29

Mam tylko nadzieję, że polska wieża jest o tyle lepsza, o ile jest większa (jak zresztą każda polska wieża)

Pol
środa, 20 stycznia 2021, 05:58

Ja tam jakiegoś problemu nie widzę paru wojskowych ,speców od hsw,plus paru z pgz autobus i na Ukrainę porównać przetestowac zobaczyć itd...a nawet pomoc zaoferować . Może za pomoc dostaniemy licencję lub prawa do budowania na własne potrzeby wieże lub licencje na pocisk barier.Lub coś tam coś. Mniej siedzieć więcej w terenie wyjdzie na zdrowie i korzyści benda. Chyba że przy wódce się pobiją.To wtedy stratą.

Pioter
wtorek, 19 stycznia 2021, 23:42

. Nasze BWP powinno się przerobic na niszczyciele dronow, sa odpowiednio szybkie i udzwigna zestaw do wykrywania i niszczenia dronow.

Wojciech
czwartek, 21 stycznia 2021, 16:43

Zgadza się ale nie tylko niszczyciele dronów ale też nośniki wszelkiego rodzaju małych radarów, systemów amunicji krążącej, wyrzutni ppk itd.

Janka
środa, 20 stycznia 2021, 15:52

Postawić na nich oerlikona

środa, 7 kwietnia 2021, 12:07

Może poczwórne sprzężone z radarem- jak to mają Rosjanie

rozczochrany
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:53

Ukraińska wieża nie jest odpowiednikiem polskiej ZSSW-30. Ukraińska ma słabszą armatę, mniejszy magazyn na zapas amunicji, nie ma panoramicznej obrotowej głowicy celowniczej dowódcy, przez co brak świadomości sytuacyjnej co się dzieje wokół wozu na polu walki. Do tego ma gorsze pociski kierowane. Powstająca w HSW lekka polska wieża dla BMP-1 ma większe możliwości niż ta ukraińska. A przede wszystkim jest polska i wydane pieniądze pozostają w kraju i napędzają naszą gospodarkę. Poza tym w razie konfliktu jest dostęp do części bo sprzęt będzie produkowany w Polsce.

biały
czwartek, 21 stycznia 2021, 16:47

Polska wieża dla BMP-1 o ile się nie myle nie jest jeszcze gotowa , to dopiero wersja próbna

bender
środa, 20 stycznia 2021, 10:12

Na oko w systemie Wola brakuje też hunter-killer, słaba elewacja armaty i nic nie napisano o optoelektronice, co to za kamery i kto to produkuje.

mc.
wtorek, 19 stycznia 2021, 21:20

Dlaczego niektórzy porównują ukraińską wieżę WOLA-D z ZSSW-30 ? Przecież HSW też pracuje nad lekką wieżą bezzałogową ?!

Olo
środa, 20 stycznia 2021, 07:14

A rozumiesz człowieku różnice pomiędzy gotowym projektem w różnych wariantach a jakimś projektem z kompa?

Troll z Polszy
środa, 20 stycznia 2021, 06:08

Bo nie mają pojęcia co jest zaszyte w ZSSW30 ;-)

wtorek, 19 stycznia 2021, 21:56

a widziałeś ją ?

bender
środa, 20 stycznia 2021, 10:19

Wg zapowiedzi ma się pojawić w tym roku. Jeśli się tak stanie to będzie co porównywać. Na razie, z zapowiedzi sądząc, to nowa wieża HSW i WB ma mieć lepsze armaty (30/40 mm Bushmaster), lepszą elewację (60 stopni). Nic nie wiemy o optoelektronice w obu systemach, za to ukraiński wygląda na lepiej zabudowany i opancerzony.

Marek
środa, 20 stycznia 2021, 07:26

A widziałeś ZSSW-30 zanim nie zrobiono jej w metalu?

mc.
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:55

Taki sam rysunek jak w przypadku ukraińskiej wieży.

wtorek, 19 stycznia 2021, 22:52

A ty ja widziałeś?

Autor
środa, 20 stycznia 2021, 13:05

Zaraz będzie zgrywał mądrego i powie że widział ale dowodów nie ma :D

Zwiad ogolnowojskowy
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:33

Potrzebujemy podobnej modernizacji naszych BWP i to teraz, bo na Borsuka trzeba czekać 10-15 lat przy aktualnym tempie.

środa, 7 kwietnia 2021, 12:12

Racja. Zanim wejdzie do produkcji przy takim tempie to będzie przestarzały. Przypomina mi to budowę Ślązaka

miki89
środa, 20 stycznia 2021, 20:13

Borsuk kończy badania kwalifikacyjne i trafia do produkcji przedseryjnej

Kazik :)
wtorek, 19 stycznia 2021, 21:02

WP potrzebuje przede wszystkim zdrowego rozsądku którego jak widać brak.

mobilny
wtorek, 19 stycznia 2021, 21:56

....I właśnie zgodnie z powyższym niezależnie czy nam się podoba czy nie Kaziu wieża taka jest potrzebna....podziekuj kolejnym rządom od 1989 roku że modernizacja taka jest....potrzebna....jednocześnie trzymaj kciuki by Borsukbz HSW wszedl jak najszybciej do służby....

Marek
środa, 20 stycznia 2021, 08:20

Tylko, że nie może być to taka wieża, która jest dobra jeżeli już działa. Testowaliśmy na BWP izraelską wieżę i nie weszła. Okazało się, że mieliśmy rację. Czesi sobie wzięli i co? Okazało się, że w zimie nie działa. Dlatego po doświadczeniach z izraelską więżą do gąsienicowych BWP nie chcą widzieć bezzałogówki.

środa, 20 stycznia 2021, 01:55

I aby po 50 egzemplarzy rocznie jak najszybciej, ale to jak najszybciej minęło 20 lat.

mobilny
środa, 20 stycznia 2021, 10:17

Podobnie jak do Patriot czy Himarsa nie mówiąc już o F-35 czy Narwi.....nie wyszło ci

kokos
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:16

Ciekawe jak ta wieża by się sprawowała z naszymi BWP. Lepsza od tej zubożonej ZSW30 z HSW? Jak jej odporność balistyczna wygląda?

Marek
środa, 20 stycznia 2021, 07:28

Chodzi ci o nowy projekt z HSW? Ukraińska wypadnie gorzej choćby ze względu na to, że ma ruski kaliber bez ABM, albo 25 mm w standardzie NATO..

Patryk
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:54

Co ma Pan na myśli zubożonej? ZSSW30 ma bardzo nowoczesne ppk spike i armatę atk mk44s oraz przyrządy optoelektroniczne. Ja tu nic zubożonego nie dostrzegam.

kj1981
środa, 20 stycznia 2021, 12:21

Razem z ostatnimi informacjami o postępach w programie ZSSW 30 zaprezentowano wstępne projekty wersji "odchudzonej", przewidzianej na BWP-1. Był o tym artykuł na D24.

yy
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:37

Jak zubożonej?

tut
środa, 20 stycznia 2021, 01:08

Nie widziałeś projektów. Sądzę po pytaniu. Są co najmniej 3 typy w tym lekka, bez opancerzenia. Polecam kanał Broń Pancerna Świata na twojej tubie, sekcja społeczność. Tam znajdziesz projekty i ich omówienie.

kokos
wtorek, 19 stycznia 2021, 23:15

wersja lekka

Donald
wtorek, 19 stycznia 2021, 18:04

A nasi tylko malowanie i wymiana sprężyn w siedzeniu kierowcy.

ryba
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:08

bo to złom do którego bojno żołnierza wsadzać .Inna sprawa że mogli by sie po okolicy porozglądać czy ktoś by nie chciał kupic takich badz zmodernizowanych np z wieżą Słowacką lub Ukraińską , no ale to już przerasta kompetencje każdego następnego prezesa agencji uzbrojenia ,jego zdolności sa na poziomie -jak dadza pieniądze to my coś kupimy.

A
wtorek, 19 stycznia 2021, 17:48

Dobrze by było zobaczyć porównanie parametrów ogniowych i pancerza (oraz masy) między prototypem wieży Wola” a polskim (jeszcze) prototypem wieży ZSSW-30.

bender
wtorek, 19 stycznia 2021, 18:40

Jeśli ZSSW-30 jest prototypem, to załogowa Wola jest demonstratorem technologii, a bezzałogowa zaledwie projektem.

Wojciech
wtorek, 19 stycznia 2021, 20:51

Oba to prototypy tylko ukraiński zrobiła mała firemka a ZSSW usiłuje zrobić wielki koncern. Na 1000% ZSSW będzie kilka razy droższa.

bender
środa, 20 stycznia 2021, 10:10

ZSSW-30 to inna bajka. Ale ambicje ukraińskiego producenta przypominają mi WB. Czego brakuje w artykule to opis optoelektroniki. O ile jestem w stanie uwierzyć w ukraiński system celowania z autotrackerem, to w kamery już nie za bardzo. Ciekawe kto dostarcza komponenty.

Marek
środa, 20 stycznia 2021, 07:31

Ale czujesz różnicę między ukraińską wieżą a naszą z 30/40 mm w standardzie NATO posiadającą ABM, nowocześniejsze PPK i możliwość wskazywania celów na zasadzie współpracy pomiędzy wieżami?

A
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:04

Cóż, być może tak jest. Niemniej jak rozumiem prezentowe rozwiązanie wedle producenta tj. wieża "Wola" to prototyp. Wieża ZSSW-30 to też jeszcze prototyp i dlatego porwanie obu prototypów byłoby interesujące. Mimo iż takie porównanie byłoby wybrakowane i bardzo teoretyczne...

bender
środa, 20 stycznia 2021, 10:06

W tym roku ma się pojawić nowy lekki system wieżowy od HSW i WB. To będzie nowa konstrukcja wykorzystująca komponenty ZSSW-30 i właściwy punkt odniesienia do porównania cech bojowych oraz drogi rozwoju konstrukcji z ukraińską Wolą-D.

victor
środa, 20 stycznia 2021, 09:21

ZSSW istnieje w trzech prototypach, które przeszły pod koniec roku badania kwalifikacyjne, a teraz trwa "papierologia", po której powinno nastąpić podpisanie umowy na partię próbną. Ta prawdopodobnie powstanie w tym roku.

Opel
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:34

Tak czasem czytam artykuły o tych wiezach i przyznam że już nie łapie o co chodzi. Wszyscy dookoła tłuką te wieże na potęgę w różnych konfiguracjach. Wszystkie mają rakiety ppanc armate automatyczną czasem też km i dodatkowo granatnik. Nikt że zrobieniem takich wież nie ma żadnego problemu. Lekkie ciężkie do wyboru do koloru. Projektują produkują i sprzedają na potęgę. U nas jedna jedyna wieża slimaczy się od lat i końca nie widać. Lekka to wogole dramat. O co chodzi? Czemu nam to nie idzie? Już tego nie ogarniam.

Marek
środa, 20 stycznia 2021, 09:44

Wręcz przeciwnie. Ze zrobieniem porządnej wieży jest problem. I to niemały. Tytułem przykładu Czesi wzięli od Elbitu RCWS-30. Wieża niby OK. Firma też. Tylko, że w zimie ta wieża "ne robi" i już więcej takich nie chcą. W przypadku Ukraińców sprawa prosta. Mają własny PPK, mają własne działo. Mogą sobie dłubać. Konstrukcja tej wieży zbyt skomplikowana nie jest, choćby tylko dlatego, że nie przewiduje amunicji programowalnej i wymyślnego SKO. Weź teraz ZSSW-30. W porównaniu z ukraińskimi wieżami to jest gwiazda śmierci. Fakt, że się ślimaczy. Ale żeby zintegrować z nią Spike potrzebni byli Izraelici, bo bez ich udziału nie wolno tego zrobić. Z działkiem także była jazda. Sami go do tej pory nie robimy. Producent dostarczył wadliwe i było opóźnienie. Do tego wszystko ślimaczy się przez nasze procedury testowe. Ale może to i dobrze, bo wieża nie ma być dobra jeżeli już działa, tylko ma być dobra i zawsze działać.

Programista 2k
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:03

Ponieważ w przemyśle zbrojeniowym jest jak w informatyce. Jest pani studentka robiąca system do głosowania za 1200 zł na umowę zlecenie i jest zarząd firmy z 5 prezesami biorącymi po 2 mln zł na łebka.

MinioS
wtorek, 19 stycznia 2021, 18:56

tłuką w ilości sztuk 1 na targi

rydwan
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:11

nie wziął pod uwagę że nasza ZSSW jest bezzałogowa i nie jest prototypem jak ta tutaj !

Yaro
wtorek, 19 stycznia 2021, 18:11

A skąd założenie, że to jest skończony produkt. Przecież to może być pospawana metalowa kasta na etapie proof of concept - dokładnie tak sam etap, na którym kilka lat temu była ZSSW-30. Wiesz na jakim etapie badań jest ta wieża? Nie wiesz. Ja też zresztą nie więc jakiekolwiek gadanie o tym, że to jest gotowe i się sprzedaje jest bezzasadne.

megalockdown
wtorek, 19 stycznia 2021, 17:00

mit o zdolnych inżynierów, brak kasy.

devlin0
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:14

a co u nas?

yy
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:39

ZSSW 30.

Ewa
środa, 20 stycznia 2021, 07:18

Mityczna wieża. Najlepsza w galaktyce. Nie wiadomo kiedy wejdzie do produkcji. Nie wiadomo kiedy koniec projektu który slimaczy się od wielu wielu lat. Faktycznie potęga.

dropik
środa, 20 stycznia 2021, 13:52

Nie ślimaczy się. Idze w rozsądnym czasie jak na wielkość środków jakie w nie zaangażowano.

Wojciech
wtorek, 19 stycznia 2021, 20:53

ZSSW 30 - 15 mln PLN, WOLA - 5 mln PLN.

dlkfjlkdsjfkldsjklf
środa, 20 stycznia 2021, 10:06

pytanie czy ZSSW i Wola, to rzeczy w ogóle porównywalne. Czy mają podobne parametry, czy są na odpowiednim stadium wykonania, etc.

dropik
środa, 20 stycznia 2021, 08:28

nikt nie zna cen ani jednej ani drugiej, ale można porównać ich budowę. ZSSW-30 lepsza armata z max kątem podniesienia 60 stopni, opancerzenie z płyt z ceramiką, no i przede wszystkim dwa przyrządy obserwacyjne (dla dowódcy i celowniczego) wyposażone w termowizor, + zapasowy przyrząd optyczny . ZSSW można obsługiwać z wewnątrz , usuwać zacięcia i podłączać 3 rodzaj amunicji .

KrzysiekS
środa, 20 stycznia 2021, 07:51

Wojciech a znasz parametry obu, wiesz jak się zachowują w ruchu, znasz ilość elektroniki w obydwu. Takie proste porównanie jest bezsensowne.

Luki
środa, 20 stycznia 2021, 06:52

Myślisz że Wola jest aż 3 razy gorsza ? Mozliwe

Troll z Polszy
środa, 20 stycznia 2021, 06:28

Jak informuje producent armata ZTM-1 zasilana amunicją w rosyjskim standardzie 30 mm x165 może zostać zastąpiona armatą automatyczną zgodną ze standardem NATO w kalibrze 25 mm. ******************** Wszystko zależy od takich drobnych niuansów, wskaż mi proszę panoramiczny przyrząd dowódcy w tej "WOLI" ? Znasz parametry tej stabilizacji ? Znasz wielkość "stożka" dalmierza na 2000m ? I cała masa takich malutkich niuansów które robią cenę ;-)

Cukier Drożdze Destylacja
wtorek, 19 stycznia 2021, 23:46

Jak jest zachód to jest zachodni miś choć ludzie kulturalni nazywają to ceną.

Bono
wtorek, 19 stycznia 2021, 23:30

I cały świat już czeka w kolejce, bo tak tanio.

Onucek
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:57

Wola niczym się nie różni od wieży skał z przed 20 paru lat, taką to nowinka.

Tweets Defence24