Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Ukraina kupuje szesnaście amerykańskich kutrów patrolowych

Amerykański kuter patrolowy Mark VI współdziałający z okrętem desantowym USS „Oak Hill” – zdjęcie z 27 maja 2020 r. Fot. Griffin Kersting/US Navy
Amerykański kuter patrolowy Mark VI współdziałający z okrętem desantowym USS „Oak Hill” – zdjęcie z 27 maja 2020 r. Fot. Griffin Kersting/US Navy

Amerykański rząd zaakceptował plany potencjalnej sprzedaży dla Ukrainy szesnastu przybrzeżnych kutrów patrolowych Mk VI wraz z wyposażeniem. Przypuszcza się, że kontakt jest konsekwencją potyczki do jakiej doszło między ukraińskimi i rosyjskimi jednostkami pływającymi na Morzu Azowskim.

Szesnaście kutrów patrolowych Mk VI znacząco zwiększy możliwości ukraińskiej marynarki wojennej, która musi się obecnie koncentrować przede wszystkim na nadzorowaniu i patrolowaniu swojego wybrzeża na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Nie chodzi jednak tylko o same właściwości taktyczno–techniczne nowych jednostek pływających, ale właśnie o to, że zostaną one dostarczone przez Stany Zjednoczone. Ich ewentualne, siłowe przejęcie ze strony Rosji będzie więc miało o wiele większy wydźwięk niż bezprawne aresztowanie ukraińskich kutrów na Morzu Azowskim w listopadzie 2018 roku.

Wtedy Rosjanie siłowo zajęli w Cieśninie Kerczeńskiej aż trzy należące do Ukrainy jednostki pływające: holownik „Jany Kapu” oraz dwa kutry artyleryjskie („Berdiańsk” i „Nikopol”). Przy okazji rannych zostało trzech (według strony rosyjskiej) marynarzy ukraińskich, którym udzielono pomocy lekarskiej w Kerczu, a pozostałych dwudziestu jeden zostało internowanych razem z trzema okrętami. Wtedy Rosjanie nie przejmowali się protestami Ukrainy, słusznie uważając, że nikt poważnie nie wesprze Ukraińców w działaniach o odzyskanie ich jednostek pływających.

Jednak wartością kutrów patrolowych Mk VI jest nie tylko amerykańskie pochodzenie, ale również ich konstrukcja oraz możliwości taktyczno-techniczne. Dzięki nim są to jednostki uznawane rzeczywiście za jedne z najnowocześniejszych w swojej klasie na świecie. Kutry Mk VI są całkowicie wykonane z aluminium, mają wyporność 72 tony, długość 25,8 m i mogą poruszać się z prędkością powyżej 35 węzłów. Dlatego dla bezpieczeństwa 10 członków załogi i 8 pasażerów wszystkie siedzenia są specjalnie amortyzowane i zabezpieczone pasami.

Uzbrojenie każdego kutra w wersji amerykańskiej stanowią dwie zdalnie sterowane wieżyczki artyleryjskie Mk 38 Mod 2 z własną głowicą optoelektroniczną wyposażone w działka kalibru M242 Bushmaster kalibru 25 mm – takie same jak te – zamontowane na bojowych wozach piechoty Bradley. Dodatkowo na burtach jednostek Mk VI zainstalowano cztery podstawy, na których mogą zostać zamontowane karabiny maszynowe lub lekkie, automatyczne granatniki.

W wersji ukraińskiej to uzbrojenie zostanie jednak zmienione. Z komunikatu prasowego opublikowanego 17 czerwca 2020 r. przez wojskową agencję ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency) wynika bowiem, że pakiet uzbrojenia zamówiony na każdy „ukraiński” kuter  w ramach umowy o wartości 600 milionów dolarów obejmie dwa zdalnie sterowane systemy artyleryjskie MSI Seahawk A2 (którymi można również kierować ręcznie) wyposażone w dwie armaty Mk 44 Bushmaster II kalibru 30 mm.

Poszczególne łodzie Mk VI dla Ukrainy będą wyposażone dodatkowo przez Amerykanów w obserwacyjną głowicę optoelektroniczną FLIR oraz urządzenie odpowiadające systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy”. Zupełną nowością na ukraińskich okrętach będzie niewątpliwie akustyczny system dalekiego zasięgu LRAD (Long Range Acoustic Device), który może być wykorzystywany zarówno do przekazywania komunikatów, jak i jako broń niezabijająca – przydatna podczas działań interwencyjnych. Jako zapas Ukraińcy zamówili także cztery dodatkowe głowice FLIR oraz cztery armaty Mk 44 Bushmaster II.

Głównym producentem łodzi Mk VI ma być stocznia SAFE Boats International, która zabezpiecza również dostawy dla amerykańskiej marynarki wojennej.

Reklama

Komentarze (28)

 1. pozytywista

  A z drugiej strony, widać różnice w sprawności procesów decyzyjnych między Polską a Ukrainą. W Polsce przez lata się mówi o różnych planach, strategiach, przetargach, twających np. 5 lat, na końcu których ogłasza się unieważnienie. I tak czas płynie, a my nie mamy nic. Tymczasem, oni w krótkim czasie będą mieli kilkanaście sztuk, może i małych, ale nowoczesnych, okrętów. Kiedy nasi urzędnicy nauczą się takiej szybkości działania? Można mieć wrażenie, że u nas w służbach są tajniacy pracujący dla obcych, którzy poprzez biurokratyczne bzdury, przeciągają, opóźniają i przeszkadzają w podjęciu konkretnych decyzji. Tak jakbyśmy wciąż żyli w 19-wiecznym Romantyźmie, gdy wtedy marzyliśmy, że poprzez powstania pokonamy zaborców. Jednak lepiej się sprawdziły pragmatyczne działania pozytywizmu (gdy mówiono - bogadźcie się, kształdźcie się i bądźcie silni), gdy np. doszło do tego, że premierem (kanclerzem) Austrii został człowiek z Galicji (czyli z Polski), który mógł dopiero wtedy pomagać rodakom. Obecnie mamy wciąż myślenie romantyczne, jak z 19 wieku. Czas na zmiany, czas na nowy pozytywizm.

 2. easyrider

  Moskwa postawi sobie za punkt honoru przejąć albo zatopić któryś z kutrów. I wcześniej czy później to zrobi. Siły i środki do tego na pewno ma.

  1. Zacierki na mleku

   To mogą mieć problem. Amerykanie dostarczą część z nich na M. Azowskie, ruskie ich nie tkną. Te łodzie będą działać w zasięgu ukraińskich rakiet p-okr, i może jakiegoś sensownego opl. Bezprawne zajęcie okrętów w 2018r. to nie to samo co zatopienie kolejnego/nych, to jawna napaść i agresja, której Rosja raczej wolałaby uniknąć.

  2. kasza na budyniu

   "...Amerykanie dostarczą część z nich na M. Azowskie, ruskie ich nie tkną..." Oj ciężko w logiką jak się mieszka w przyczepie i każdy cent za post jest na wagę złota.

 3. Bez sensu

  Załogi i tak w razie czego poddadzą się na widok paru Rusków oni powinni kupować tylko sprzęt bezzałogowy

  1. Fanklub Daviena

   No tak, ale Prawo Morskie nie uwzględnia dronów. Wg Prawa Morskiego jednostka bez załogi jest jednostką porzuconą i należy do znalazcy... Czyli wtedy Rosjanie już zupełnie legalnie mogliby to sobie zabrać! Oddanie przez Chińczyków Amerykanom wyłowionego podwodnego drona US Navy było wyłącznie gestem dobrej woli Chińczyków (tym łatwiejszym, że na tym dronie nie było nic wypasionego, co mogłoby zainteresować Chińczyków, bo inaczej zabraliby go na "konserwację" i oddali Amerykanom po uiszczeniu opłaty za "przechowywanie"...). :)

 4. Karkoszka

  Odpuście sobie wszelkie dywagacje czy Ukraina jest głupia czy mądra, itd, itp. Po tym zakupie będą mieli silniejszą marynarkę wojenną niż wszechmocarstwowa i międzymorzowa Polska. A jak jeszcze kupią ze da holowniki to będziemy mogli tylko popatrzeć.

 5. orged

  A kogo obchodzi, że te kutry sa z ameryki, no po prostu głupota coś takiego pisać. Jeżeli naruszą strefę Rosyjską to Rosja zrobi to co zrobiła, bo te kutry nie sa już amerykańskie tylko ukrainskie.Ukrainie naprawe tylko do "szczęścia" brakuje kutrów z ameryki. Głupota tych ukrainców jest porażająca.

  1. mick8791

   No właśnie obchodzi! Jeżeli nie rozumiesz pewnych niuansów to się po prostu nie wypowiadaj.

  2. hafs

   No tak, czyli według ciebie Rosja nie bedzie strzelac do polskich czołgów, bo to czołgi niemieckie, nie bedzie bombardowac Polski bo nalezy do nato, itd, itp. chyba masz coś z głowa.

 6. PiotrEl

  Achaaaa to one będą nietykalne bo są made in USA! Rozumie, rozumie ale szczerze wątpi by to cokolwiek znaczyło dla Rosjan. To byłby ewenement w dziejach konfliktów na morzach. Rosja gdy trzeba będzie zatopi, gdy trzeba będzie zajmie i wcieli do własnej marynarki. Piski i krzyki nic nie pomogą.

  1. cynik

   Akurat Rosja w historii była jednym z największych dostarczycieli swoich okrętów dla flot przeciwnika - czy to Japonii czy Niemiec a nawet Francji (Impierator Aleksandr III) ...

  2. PiotrEl

   Jak się nic nie wie o historii MW Rosji to lepiej nic nie pisać, żeby się nie ośmieszyć.

  3. andys

   To taki żart cynika - chodzi o dostarczanie celów do odstrzeliwania.

 7. leming

  Moim zdaniem,ten zakup świadczy o tym,że ukraińskie stocznie i ukraiński przemysł zbrojeniowy już nie istnieją.Armia ukrainy,tak jak armia Polski stała się klientem zachodu,jego rynkiem zbytu.

  1. BUBA

   A moim zdaniem gadasz glopoty ... Unas jest problem bo ktos na gorze siedzi i niema nato mocnych .... drugi problem ze nikt z rzadu niechce otym mowic.

  2. Fanklub Daviena

   U nas, czyli gdzie, agenturo, bo po braku polskiej klawiatury "u was" to nie w Polsce?

  3. spoko

   Ja na miejscu \agentury\ zawsze bym uzywal polskiej klawiatury w celu uwiarygodnienia;)))

 8. SZACH-MAT

  w/w kutry patrolowe Mk VI wraz z wyposażeniem....USA powinien podarować rybakom somalijskim oraz rybakom z Indonezji i Malezji ...rybacy stabilizowaliby pokój w swoich regionach i przy okazji podnosiliby sobie poziom życia... w/w kutry powinny posiadać zamontowane oprócz w/w uzbrojenia również lekki granatnik SPG-9 , ze dwie wyrzutnie plot redeye ...i jako sprawę oczywistą drabiny i liny abordażowe ...natomiast Polska będąca w pełnym mariażu z USA powinna zakupić z 4-6 kutrów z uzbrojeniem i wyposażeniem podobnym jak dla rybaków somalijskich tylko przeznaczone dla Straży Granicznej ...bo zarówno jedna jak i druga grupa zawodowa zajmuje się inspekcją co prawda każda ma inny wymiar i przeznaczenie ale inspekcją

 9. Niuniu

  Nareszcie rozsądne pociągnięcie Kijowa. Szkoda, że My postanowiliśmy jednak zwodować naszą super motorówkę patrolową - Ślązaka. Jeśli USA by nam policzyłoj ak Ukrainie to za kasę wydaną na naszą motorówkę z 50 takich patrolowców byśmy mieli. I zapewne mogły by pływać przez przekop mierzei wiślanej do Elbląga.

  1. :))

   Koszt budowy Ślązaka zawiera także modernizację stoczni... Docelowo miało być ich kilka a tak powstał drogi prototyp, który można fajnie uzbroić... Niuniu zobaczysz kupimy na dniach Adelajdy i je tam na stałe ustawimy ;) Te statki będziemy modernizować i będą obejmowały swoimi systemami cały Kaliningrad ;) Co tam będzie zamontowane nie wiadomo :D Pozornie będzie to złom na 100%

  2. Fanklub Daviena

   Bardzo "rozsądne"! Kiedyś Ukraina potrafiła wybudować lotniskowiec. Teraz tak "rozwinęła się" pod amerykańsko-izraelską okupacją, że musi kupować kutry patrolowe - za kredyt. A kredyt dostała w zamian za sprzedaż Amerykanom ostatnich rodowych sreber - czarnoziemów... :)

  3. DefBot

   Rosja też nie potrafi zbudować lotniskowca i nie możesz tego przełknąć i się przyznać. A Amerykanom tak są potrzebne ich czarnoziemy jak świni siodło. No ale możesz sobie popłakać za parę rubli;)

 10. maniek

  A My nawet Slazaka nie mamy masakra tak to jest jak Armii nie ma komus na tym zalezy,nawet wlasciwej modernizacji Leopardów nie potrafiono zrobić z obrona aktywną 4 i 5 i brak ZSW

 11. BUBA

  Oni Kutry a my Holowniki. Ale Admiraalow to my mamy wiecej albo ...

 12. tagore

  Ukraińskie kutry artyleryjskie nadają się  na rzeki i jeziora, MarkVI na otwarte wody. Ciekawe czy nowa wersja uzbrojenia umożliwi zestrzeliwanie atakujących rakiet? Co do skutecznosci uzbrojenia,za PRL-u 30mm automatyczne działko skasowało wierzę działową wścibskiej niemieckiej fregaty w czasie ostrego strzelania.

  1. Pim

   30mm działko z głowicą optoelektroniczną to nie jest Goalkeeper. Nadlatującej rakiety raczej nie zestrzeli. Wyposażenie RWE tu pomoże.

 13. Adam S.

  Uprzedzę głupie komentarze - to nie są łodzie, którym Ukraińcy będą "odbijać" Krym, ani bronić Mariupola. Chodzi o skuteczną ochronę wód i rozlewisk w delcie Dunaju i wokół Odessy, o obronę przed rosyjskimi łodziami dywersyjnymi i blokadę przemytu, na którym opiera się funkcjonowanie Naddniestrza, a przez który Ukraina traci ogromne pieniądze na akcyzie. Na rosyjską marynarkę wojenną są Neptuny.

  1. Jastrzębiec

   Powtarzam jeszcze raz; Polsce są potrzebne podobnego rodzaju kutry patrolowe zdolne do nadzoru wybrzeża, zalewu i delt rzek, zdolne do szybkiego działania służb specjalnych w trybie alarmowym.

  2. fgfhgfhfgdf

   Miło przeczytać coś innego niż, prymitywną propagandę.

  3. Marek

   Do niczego innego się te motorówki nie nadają. Raz posłali już lepsze od nich do Cieśniny Kerczeńskiej.

 14. Observer

  Elegancja. Teraz myk trochę inżynierów do środka i za parę lat sami będą robić coraz lepsze łódki. Powinniśmy z Ukrainą dążyć do jak najściślejszej współpracy wojskowej. Zawsze o tym mówię.

  1. Marek

   Żadna tam elegancja. Sami robili lepsze łódki podobnej klasy. Tylko, że to negatywnie zweryfikowany już przez Rosjan sprzęt, który niczego nie wnosi do ukraińskiej obronności.

 15. Marek

  Mają mniejszy potencjał od kutrów ukraińskiej produkcji.

  1. asdf

   za to te maja za darmo w ramach FMS

  2. wert

   dziwaczne skróty myślowe uskuteczniasz

 16. krokodyl

  Ciekawe czy i czym zapłacą

  1. Cóż

   Długami i służalczością polityczną jak zwykle

  2. asdf

   kupuja w ramach FMS za pieniadze amerykaskiego podatnika ewentualnie polacy juz za nie zaplacili w ramach przeplacania za swoje uzbrojenie kupowane w USA.

  3. wvs

   FMS to nie darowizna, zakup nie komercyjnu, placi sie rzad do rzadu. Ukraina kupi w ramach FMF, to jest darowizna.

 17. asf

  No to Ukraińcy będą mieli silniejszą flotę od naszej.

  1. T

   f 16 i ich kutrów nie ma :)

  2. asdf

   wlasnie troche mnie to dziwi, czy na takim kutrze zmiesciloby sie wszystko z np takiej SA8 Gecko - Osy albo Nasams, moze chociaz MANPADsy jakies beda mieli na pokladzie do obrony.

  3. Marek

   Powiedz przynajmniej, że jaja sobie robisz. To coś, co dostali to zwykłe motorówki z dwoma 25 mm plujkami, granatnikami i kaemem na dokładkę. Podobne coś możesz zobaczyć bez uzbrojenia na Mazurach. Tym czymś możesz zmusić do posłuszeństwa cywilny statek, albo motorówkę wiozącą separatystów. Nadało by się dla ich odpowiednika straży granicznej i nic więcej. W przypadku konfrontacji z ruską czarnomorską flotą wygląda to tak. Zdolności OPL 0. Zdolność zwalczania okrętów przeciwnika mniej niż zero. Zdolność w zwalczaniu OP mniej niż zero. Zdolność do tego, żeby być pływającym celem 100%. Ukraińskie kutry 58155 też nie cacko. Ale w porównaniu z tymi motorówkami i tak wypadały lepiej. Szkoda tylko marynarzy, którzy w razie "W" tą darowizną będą pływać. Ambassador MK III, które dostał Egipt nie cud świata. Ale lepiej by było gdyby dostali takich sześć zamiast szesnastu motorówek o żadnej wartości bojowej.

 18. Ślązak miałby problem z nimi...chyba,że z holowników by zrobili pływające worki z piaskiem

 19. Adam

  Ten jeden kuter ma większą siłę ognia niż nasz śmieszny Ślązak

  1. kd12

   E tam, jest zupełnie inaczej

  2. Marek

   Chyba w twoich snach jedynie.

  3. działko +1

   e tam mają porównywalną siłę ognia :/

 20. yogi

  Jakoś w Yemenie Houthi niszczą i przejmują sprzęt amrykański i się nie boją ja kto niech kto wytłumacz

 21. Ech

  Nie na temat ale ponoc Poroszenko wczoraj mial byc aresztowany. Pod wzgledem politycznym jest tam wiekszy haos niz u nas. Jedno jest wspolne beda lesc w tylek dla starszego brata ( przyklad Trumpa i prozby o aresztowanie bylego wice prezydenta)

  1. Darek

   U nas jest ,,haos"???? jedynie jak tvn obejrzysz, bo jak już wyjść na ulicę to chaosu nie widać.

  2. Observer

   W punkt.

  3. Arek

   +1

 22. Szept

  Ukraina miała kłopot z uzyskaniem transzy kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego bo nie spełniła wymagań, jednak niedawno ogłoszono że pieniądze jednak dostaną. Zaraz potem news że za 600 mln dolarów kupują kutry od USA. I takie pytanie na koniec kto rządzi w MFW???

  1. Davien

   Ale wiesz ze ruska propaganda mało kogo tu interesuje, z tym to na Sputnik:)

  2. Czy możemy poprosić o merytoryczną wypowiedź? Poproszę o argumenty, że koincydencja czasowa miedzy ww. wydarzeniami jest przypadkowa, i nie świadczy ani o rządzeniu USA w MFW, ani o całkowitej wasalizacji Ukrainy przez USA. Jeśli Ukraina, która w czasach ZSRR budowała największe okręty dla floty radzieckiej, nie potrafi zrobić kutra patrolowego, to jest to dowód upadku gospodarczego tego państwa.

  3. Fanklub Daviena

   A wiesz dlaczego nie mogła dostać kredytu? Bo MFW zażądał, by Ukraina, gdzie wszystko już przejęły USA lub Izrael, za wyjątkiem ziemi, sprzedała amerykańskim korporacjom ukraińskie czarnoziemy. Wszystkie pomajdanowe rządy tego próbowały, ale już 6 razy ukraiński parlament tego zabraniał. W końcu Amerykanie przypomnieli parlamentarzystom "niepodległej" Ukrainy skąd im wyrastają nogi i sprzedaż ukraińskich czarnoziemów klepnięto... W Polin PiS też po cichu klepną na żądanie amerykańskiego senatu i Żorżety nową ustawę o kopalinach, na które USA w Polsce ma chęć... :)

 23. Fanklub Daviena

  I co, odbiją tym Krym? :)

 24. złośliwy

  Żeby tylko znowu Rosjanie na nie nie napadli i nie ukradli wyposażenia ustępów...

 25. gosc

  ale sie uzbroja i hajda na krymski most.

Reklama