UE zamyka niebo dla samolotów z Białorusi

25 maja 2021, 07:59
1280px-Boeing_737-800_of_Belavia
Fot. Nikolaiko27/CC BY SA 4.0.
Reklama

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu przywódców UE, że Wspólnota musi powstrzymać "granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów" i dlatego szefowie państw i rządów zdecydowali o nałożeniu nowych sankcji na Białoruś.

"Porwanie. Piractwo powietrzne. Granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów. Dość. Pratasiewicz oraz Sapiega muszą zostać uwolnieni. Dziś przywódcy UE-27 zdecydowali o nowych sankcjach i innych zdecydowanych środkach przeciwko władzom Białorusi" - powiedział Michel.

Wtórowała mu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Porwanie samolotu jest świadomym i niepotrzebnym narażeniem na niebezpieczeństwo. W sposób nieusprawiedliwiony został użyty samolot wojskowy. Kontrola lotów została wykorzystana, by pomóc państwu przejąć kontrole nad unijnym samolotem. Białoruś wykorzystała swoją przestrzeń powietrzną, żeby dokonać państwowego porwania" - mówiła.

"Ocena Rady Europejskiej była jednogłośna. jest to atak na demokrację, na wolność słowa i na europejską suwerenność" - dodała.

Przywódcy UE zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Unijna przestrzeń powietrzna ma też zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych. Unijni liderzy potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza. 

Zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE.

Zaapelowali również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.

Jednym z tematów obrad pierwszego dnia szczytu były też stosunki UE z Rosją.

"Europejscy liderzy zgodzili się, że Rosja nieustannie rzuca wyzwanie naszym interesom i naszym wartościom poprzez swoje działania w przeszłości i obecnie. (...) Widzieliśmy próby osłabiania Unii Europejskiej i krajów członkowskich, poprzez zagrożenia hybrydowe, sabotaż, zabójstwa, cyberataki i kampanie dezinformacyjne" - wyliczała von der Leyen, konstatując: "Widzieliśmy te wzory przez lata. To się nie zmienia, tylko się pogarsza".

Szefowa KE zaznaczyła jednocześnie, że "Rosja i UE są skazane na wspólną przyszłość". Uzasadniając tę ocenę, Ursula von der Leyen przypomniała, że Rosja jest największym sąsiadem UE i pozostaje "źródłem handlu i inwestycji".

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/bez-taryfy-ulgowej/
Reklama

W przyjętych konkluzjach nt. Rosji Rada Europejska potępiła "nielegalne, prowokacyjne i destrukcyjne" działania Rosji skierowane przeciwko UE, jej państwom członkowskim "i nie tylko". Podkreśliła jedność i solidarność Unii w obliczu takich aktów, a także poparcie dla wschodnich partnerów.

"Rada Europejska potwierdza swoje przywiązanie do pięciu zasad rządzących polityką UE wobec Rosji. Zwraca się do wysokiego przedstawiciela (Josepa Borrella) i Komisji (Europejskiej) o przedstawienie, zgodnie z tymi zasadami, sprawozdania na temat stosunków UE-Rosja z myślą o posiedzeniu w czerwcu 2021 r." - dodali przywódcy.

Wyrazili też solidarność z Czechami i zapowiedzieli dalszą koordynację "z podobnie myślącymi partnerami".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Reklama
Palmel
środa, 26 maja 2021, 20:21

na tym zarobi tylko Aerofłot i inne kraje współpracując bo będzie latał nad Białorusią przez co bilety będą mieli tańsze a samoloty Białoruskie przejmie Aerofłot i dalej będą latać te same samoloty i piloci chyba że zamkną granicę lotniczą z Białorusią to wtedy Rosja może zrobić bramę wlotową koło Petersburga dla wszystkich samolotów i jak będą latały samoloty do Chin, Japonii czy Korei nad Gruzją, Turcją - może opinia nie jest po linii ale trzeba rozpatrzyć wszystkie warianty a to jest forum które czytają też specjaliści

tut
wtorek, 25 maja 2021, 17:31

I dobrze. Białoruś, Rosja nie zarobi. Polska zarobi. Tak się robi politykę.

waldek
środa, 26 maja 2021, 01:18

....i Polska też nie zarobi. samoloty z Amsterdamu, Brukseli Londynu Paryża Hamburga do Moskwy, leciały nad Polską Białorusią....i do Moskwy. Oglądałem dzisiejsze trasy lotów, wszyscy walą na północ - nad Bałtyk, omijają Najjaśniejszą RP, Białoruś, Litwę i nad Łotwą dolatują do Moskwy. KAŻDY kij ma dwa końce !!!!!!

Yh
środa, 26 maja 2021, 09:14

Straszne... co my teraz zrobimy.

domo
wtorek, 25 maja 2021, 15:36

Nakładajcie dalej te swoje sankcje...Pamiętam jak żyło się w Polsce na początku lat -80 tych XX wieku, kiedy USA po wprowadzeniu przez Jaruzelskiego sankcji gospodarczych, uderzyło w zwykłych biednych Polaków. A Jaruzelski ze swoją córeczką Moniką, jedli prawdziwą czekoladę.

Palmel
środa, 26 maja 2021, 20:25

po tych sankcjach został odbudowany przemysł amerykański bo handel nie lubi próżni a miejsce firm z demoludów zajęły firmy amerykańskie po upadku komuny już tego rynku nasze firmy nie odzyskały tego rynku to był tylko pretekst wprowadzić sankcje w celu odbudowy amerykańskich firmy to jest stosowane przez amerykanów do dzisiaj

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:34

Nic nie rozumiesz. Nie ma pieniędzy, nie ma czekolady.

Chateaux
środa, 26 maja 2021, 02:10

Ale kurczaki tylko od święta.

Monkey
wtorek, 25 maja 2021, 13:26

Twardziele z UE, małej Białorusi pogrozili, ale co do Rosji to już nie są tacy skłonni trzymać się twardej linii. Na Kremlu się śmieją z UE w głos.

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:35

Przecież ruskim sankcje robią dobrze. To nad czym płaczesz.

Polak
wtorek, 25 maja 2021, 10:36

No, to głupiej już Europa nie może postąpić. W reakcji na rosyjską prowokację, UE wpycha Łukaszenkę głębiej w objęcia Rosji.

wtorek, 25 maja 2021, 14:00

Jakie są Twoje propozycje?

gugluk
wtorek, 25 maja 2021, 13:49

UE dobrocią przemawiała i zachętami 20 lat. Efekt ? Tysiące w więzieniu i tysiące pobitych ludzi. Zadowolony ?

wtorek, 25 maja 2021, 13:12

Śmieszą mnie działania EU ich zachowanie można porównać do zachowań dzieci w wieku przedszkolnym nie podobasz mi się biorę zabawki i idę do domu coś w tym stylu .

rED
wtorek, 25 maja 2021, 11:16

Nie bądź śmieszny Wańka Łukaszenka już tak mocno jest trzymany przez Putina że ledwo może oddychać. Wchłonięcie Białorusi przez was to tylko kwestia czasu. A takie akcje jak ta UE są najlepszym dowodem dla społeczeństwa na to ZBiR to parias Europy i trzeba stamtąd uciekać. I oto chodzi.

Davian(t)
wtorek, 25 maja 2021, 12:32

Lot musi natychmiast zrezygnować z przelów nad Rosją

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:36

Po co by miał?

Polak
wtorek, 25 maja 2021, 11:55

Gdyby Łukaszenka był w pełni w rękach Putina, armia rosyjska stałaby na Bugu. Rosja zwyczajnie nie ma siły by wchłonąć Białoruś, dlatego sytuacja w której Białoruś nie jest wchłonięta, ale przez głupotę UE musi robić to, co Rosja każe jest dla Putina idealna.

Wania
wtorek, 25 maja 2021, 15:31

Armia rosyjska może być na Bugu w ciągu doby. Już nadzór nad lotami jest w łapach Rosji. Rosja ma siłę, żeby wchłonąć Białoruś tylko się boi reakcji ludzi. Zobaczyli, że ludzie nie popierają backi i przyłączenia do Rosji. Popieranie Łukaszenki przez UE dałoby mu mandat do dalszego pacyfikowania obywateli i zwiększenia terroru. A tym samym wspierałby Rosję. To jest ewidentnie robota Kremla, który ma Białoruś w garści i pogrywa sobie ze światem. Kreml wie, że rewolucja na Białorusi rozleje się na nich. Dlatego tępią opozycję u siebie i na Białorusi.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 14:13

Nie bądź śmieszny. Nie chce tego prostu robić siłowo, bo i tak ma już sporo problemów.

Polak
środa, 26 maja 2021, 04:34

"Nie chce tego prostu robić siłowo, bo i tak ma już sporo problemów" tzn. nie ma siły by wchłonąć Białoruś. A UE swoją polityką mu ją oddaje jako wasala.

Monkey
wtorek, 25 maja 2021, 23:25

@Kiks: Tak, Rosjanie, a zwłaszcza ich władcy mający zanic życie zwykłych ludzi nie chcą nic robić siłowo i boja sie problemów. Dobry żart tynfa wart. Chociaz chyba nie twój jednak.

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:38

Bredzisz. Dlaczego otwarcie nie weszli na Ukrainę? Ci twoi "władcy" drżą o swoje majątki, bo wielu z nich ma je na Zachodzie i w zachodnich bankach. Zresztą te pieniądze muszą gdzieś wydawać.

Zaq
wtorek, 25 maja 2021, 11:07

A dotychczasowa polityka UE wobec Łukaszenki czyli przymykania oka przyniosła pozytywny skutek???.Łukaszenka póki żyje władzy nie odda i wkoncu skończy jak Kadafi.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 13:16

Mam gdzieś czy on odda władzę, czy nie. Istotne jest, że ten gość mimo drobnych nieporozumień jest kolegą Putina i do końca jego kolegą będzie.

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:39

Drobnych? Putin nim gardzi. Ale jest dla niego użyteczny.

Monkey
wtorek, 25 maja 2021, 23:26

@Chyżwar dawniej Marek: Myslę, że dobrze to rozczytałeś. Zgadzam się w 100%.

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:40

Pocałuj go jeszcze.

Polak
wtorek, 25 maja 2021, 11:30

A co przyniósł Europie upadek Kadafiego, poza falą imigrantów? Moralne zwycięstwo?

dąbrowski
wtorek, 25 maja 2021, 15:40

A co przyniosła Polsce, kolorowa rewolucja na Ukrainie? To że zgraja butnych i pretensjonalnych Ukraińców jak V kolumna opanowała Polskę...

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:43

Z tym można zgodzić się. O ile Białorusini są prześladowa, ale Ukraińcy? Dlaczego Polska finansuje im studia, jakim cudem oni tam dostają się, kiedy często nawet po angielsku ani nie, ani be. Skąd mają środki na zakup nieruchomości? Bo nikt o to ich nie pyta. Dumpingowe oczekiwania co do pensji. PiP nic nie robi. Itd.

Chateaux
środa, 26 maja 2021, 02:14

Masz na mysli rosyjską 5 kolumnę? W Polsce zyje ok. 500 tysiecy Niemcow. W internecie ich jednak nie widać. Rosjan za to jedynie kilka tysiecy, za to na forach internetowych jest ich czesto wiecej niż Polaków.

H
wtorek, 25 maja 2021, 14:31

To niby Europejczy powinny podtrzymywać rządy despotów? Zapomnij o korzyściach. Kierujemy się wartościami, zamiast kupczenia sprawiedliwością.

Polak
środa, 26 maja 2021, 04:37

W polityce międzynarodowej prawdziwe wartości nie istnieją. Są tylko frazesami uzasadniającymi twarde interesy. Nauczmy się tego wreszcie, bo inaczej zawsze będziemy przegrywać.

wtorek, 25 maja 2021, 14:02

Pozbycie się Kaddafiego. Ponawiam pytanie: Jakie sankcje na Łukaszenkę poroponujesz?

Polak
środa, 26 maja 2021, 04:39

Proponuję nie nakładać żadnych sankcji na Łukaszenkę. USA dogadały się z Jaruzelskim i był Okrągły Stół. Dlaczego nie można tak z Łukaszenką?

Francuz
wtorek, 25 maja 2021, 13:10

Może to, że nie wypłynęły kwity, które Kadafi miał na jednego z Europejczyków?

Paweł P.
wtorek, 25 maja 2021, 11:06

No tak, to może strefę schengen powinniśmy uskutecznić z Białorusią?!

Polak
wtorek, 25 maja 2021, 11:29

Strefa Schengen z Białorusią byłaby znacznie rozsądniejsza niż to, co UE robi teraz. Ale żeby to dostrzec, trzeba zacząć na politykę patrzeć realnie, a nie z punktu widzenia moralności.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 13:13

Żeby ruscy podrzucali tutaj zakapiorów z GRU bez żadnych ograniczeń? Jeszcze czego.

Kiks
środa, 26 maja 2021, 08:44

Raczej przestępczość. Agenturę przerzucają sobie bez problemu bo teraz.

Polak
środa, 26 maja 2021, 04:40

A co ich teraz ogranicza w podrzucaniu tych zakapiorów? Tylko słabość Rosji, nic więcej.

Olgino
wtorek, 25 maja 2021, 13:07

Polak nie musi sobie tego wpisywać w nick Ivan.

Wwp
wtorek, 25 maja 2021, 10:57

Jasne lepiej nic nie robić

A co mi tam
wtorek, 25 maja 2021, 12:19

No to, szablę w dłoń i hajda w trampkach na Mińsk i Smoleńsk!

Chateaux
środa, 26 maja 2021, 02:15

A skad Ci przyszla szabla do głowy?

Hahaha
środa, 26 maja 2021, 01:34

Juz raz tam u was byliśmy towarzyszu.

Polak
wtorek, 25 maja 2021, 11:51

Tak, lepiej niczego nie robić niż wpychać Łukaszenkę głębiej w ramiona Rosji.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 14:15

Śmieszny jesteś. On robi co chce. Nikt nie musi go gdziekolwiek wpychać.

wtorek, 25 maja 2021, 14:04

Masz właśnie skutek nie robienia niczego.

Polak
środa, 26 maja 2021, 04:42

Nieprawda. Mam skutek wpychania przez UE Białorusi w ramiona Putina.

Tweets Defence24