Reklama

Geopolityka

Tureckie nowości na targach IDEF - pojazdy rodziny PARS

Fot. FNSS
Fot. FNSS

Turecki producent FNSS Defence Systems Inc. przedstawi na targach IDEF nowy wóz rozpoznania skażeń PARS 6x6 CBRN oraz kołowy transporter opancerzony PARS 8x8 WAV.

Turecka firma FNSS Defence Systems Inc. poinformowała, że na odbywających się w Stambule, w dniach 5-8 maja tego roku targach uzbrojenia IDEF, pokazany zostanie prototyp pojazdu rozpoznania skażeń PARS 6x6 CBRN, oraz produkowany seryjnie na zlecenie i we współpracy z Malezją transporter PARS 8x8 WAV.

Nowy pojazd rozpoznania skażeń powstał w oparciu o platformę PARS 6x6, jego głównym zadaniem ma być wykrywanie i identyfikacja bojowych środków chemicznych, materiałów toksycznych, promieniowania radiologicznego oraz broni biologicznej. Pojazd ma dysponować możliwością prowadzenia rozpoznania skażeń za pomocą technologii laserowej na odległość do 5 km.

Wewnątrz wozu znajduje się miejsce dla czteroosobowego zespołu rozpoznania chemicznego (kierowca, dowódca zespołu/pojazdu, dwóch techników). PARS 6x6 CBRN może być uzbrojony, w zależności od potrzeb zamawiającego, w zdalnie sterowany granatnik automatyczny kalibru 40 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm lub karabin maszynowy 7,62 mm.

Drugi z pojazdów, jakie producent zamierza pokazać na targach, to kołowy transporter opancerzony PARS 8x8 WAV (Wheeled Armoured Vehicle), który został ostatnio zakupiony przez siły zbrojne Malezji. Kontrakt opiewa na dostawę 257 pojazdów w dwunastu różnych wersjach. Jest to największy kontrakt eksportowy tureckiego przemysłu zbrojeniowego.

Wersja malezyjska nosi nazwę AV8, wyposażona będzie w dwa rodzaje załogowych wież, zaprojektowanych i produkowanych przez firmę Denel z RPA. Pierwsza, oznaczona symbolem LCT30, będzie wyposażona w armatę GI-30 kalibru 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy FN Herstel MAG 58M kalibru 7,62 mm. Drugi wariant nosi nazwę LCT30-AGTW, wyposażony on jest dodatkowo w laserowy system naprowadzania pocisków przeciwpancernych Ingwe. Wyrzutnie pocisków montowane będą po bokach wieży.

(AM)

Reklama

Komentarze

    Reklama