Turcja: rakietowy Vuran w ogniu [WIDEO]

16 maja 2021, 07:29
Zrzut ekranu 2021-05-14 o 16.14.00
Fot. SSB
Reklama

Turecka Prezydencja Przemysłu Obronnego (SSB) zamieściła na swoim kanale YouTube materiał wideo prezentujący próby ogniowe najnowszej wersji swojego opancerzonego pojazdu minoodpornego typu MRAP Vuran 4 × 4. Jest to lekka, samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa kal. 107 mm.

Jak poinformował przewodniczący tureckiej Prezydencji Przemysłu Obronnego (SSB) Ismail Demir, za pomocą Twittera, system ten wykorzystuje rodzime pociski rakietowe kal. 107 mm, opracowane przez spółkę Roketsan we współpracy z inną turecką spółką MKEK. Pierwsze próbne strzelania miały zakończyć się sukcesem, a wystrzelone rakiety miały osiągnąć wybrany cel. System jest kolejną już wersją specjalistyczną tego wozu i miał zostać opracowany z myślą o tureckich siłach zbrojnych.

Na nagraniu widoczny jest pojazd Vuran 4 × 4 w zmodyfikowanym wariancie, w którym usunięto tylną część, klasycznego dla tego pojazdu nadwozia. W jego miejsce zainstalowano 12-prowadnicową wyrzutnię rakietową T-107M kal. 107 mm na ruchomej i stabilizowanej w obu płaszczyznach podstawie. Już wcześniej Roketsan prezentował podobną koncepcję opartą na wielozadaniowym samochodzie terenowym HMMWV z dwoma wyrzutnia rakietowymi tego typu oraz systemem kierowania ogniem o nazwie T-107SPM. W efekcie uzyskany zostaje wysoce mobilny rakietowy system artyleryjski krótkiego zasięgu zdolny do wykonywania szybkich i precyzyjnych uderzeń rakietowych w bezpośredniej bliskości nieprzyjaciela.

image
Reklama

Vuran 4 × 4 to turecki opancerzony pojazd minoodporny typu MRAP zaprojektowany i produkowany przez turecką spółkę BMC. Stanowi mniejsz i lżejszy odpowiednik BMC Kirpi. Wóz ten może przewozić do 9 osób załogi, w tym kierowcę, dowódcę i 7 żołnierzy. Napęd stanowi silnik Cummins o mocy 375 KM, dzięki któremu pojazd przy masie bojowej 18,6 tony może osiągnąć prędkość do 110 km/h przy maksymalnym zasięgu 600 km.

Wóz ten obecnie występuje w kilku wersjach takich jak kołowy transporter opancerzony (w wersjach bez uzbrojenia oraz ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia lub bezzałogowym systemem wieżowym), a także moździerza samobieżnego czy samobieżnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Tureckie wojska lądowe i żandarmeria wojskowa zamówiony jak dotąd odpowiednio 512 i 200 egzemplarzy tych wozów. Dodatkowo zainteresowane jego pozyskaniem jest także Tunezja (która zakupiła 9 egzemplarzy do odbycia prób), a turecka armia dostarczyła partię tych wozów także do Libii dla wspieranych przez Turcję bojówkom Rządu Porozumienia Narodowego w ramach pomocy wojskowej.

T-107 to turecka wersja produkowanej na licencji chińskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Type 63. W klasycznej wersji holowanej osadzonej na dwukołowej lawecie masa tego systemu wynosi ok. 600 kg, a skuteczny zasięg rażenia wynosi do 8 km. Z tureckimi pociskami rakietowymi TR-107 "Anadolu" i TRB-107 zasięg ognia skutecznego został odpowiednio zwiększony do 11 km. Na podstawie tego systemu opracowano także samobieżną, kołową wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową T-107/122 uzbrojonej w potrójną wyrzutnię T-107. W wersji holowanej system ten znajduje się na uzbrojeniu tureckiej armii.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
block
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:49

Z przodu liceum z tyłu muzeum. Idea słuszna , nawet bardzo słuszna (trochę dziwny typ amunicji - przydała by się termobaryczna) ale wykonanie zwłaszcza system pozycjonowania wyrzutni, zasięg i przede wszystkim celność.

kmdr
niedziela, 16 maja 2021, 23:52

Już nastawy mogli być już zrobić automatycznie. XXI wiek, a nadal trzeba korbką kręcić.

BRZDĄC
niedziela, 16 maja 2021, 17:29

oceniając pomysł na chłodno za i przeciw .przychodzi myśl "tanie proste i skuteczne".. jest to "idea" rozwojowa i przyszłościowa ...z biegiem czasu ulepszona o lepszą amunicję(kierowaną) i radar ..zwiększy zasięg i skuteczność.....genialność tego "pomysłu" to "uniwersalność" systemu i "prostota" może niszczyć siłę i systemy..... naziemne ,powietrzne ..a jak się uprzeć bronić systemy morskie czy bronić wybrzeża lub niszczyć desant czy to morski czy spadochroniarzy ...umiejscowiona na podwoziu typu MTLB-Opal mogłaby wspierać w działaniach przemarsz i zadania zagonów pancernych " natomiast podwoziu kołowym umiejscowionym na wozie Żubr do działań dynamicznych zasadzek ...widzę ją dodatkowo w wersji jako ciągniona platforma która mogłaby pełnić rolę "strażnika" baz czy też infrastruktury krytycznej czy szczególnej kilka takich systemów/baterii mogłaby być sterowana z niezależnego stanowiska kierowania umiejscowionego według koncepcji "kreatorów wojny" czy z innego pojazdu, schronu/budynku ..

ttewtwetwet
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:21

Coś takiego chyba proponuje MBDA z Brimstone. Dobre by było dla WOTu i dla wojsk operacyjnych.

poniedziałek, 17 maja 2021, 09:14

Powtórzę. Mesko podpisywał jakieś listy o współpracy ws. kierowanych laserowo Hydr70 czy 70mm rakiet kierowanych od Thalesa. Zamiast niekierowanych 80mm, użyć 70mm kierowanych. APR many

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 15:47

Turcy są elastyczni, tego im odmówić nie można. Używają rakiet produkowanych na chińskiej licencji. Oni zawsze byli na pograniczu Azji i Europy, ale ze wskazaniem na Azję. Niemniej jednak w ramach NATO są naszymi sojusznikami.

BRZDĄC
niedziela, 16 maja 2021, 11:36

Podobna koncepcja została stworzona przy Polsko -Ukraińskiej współpracy to system rakietowy Stokrotka z 80 mm rakietami w Polskim wydaniu można byłoby go posadowić na AMZ Żubr na BWP czy MTLB jako czyściciel przedpola dla czołgów , oraz system do niszczenia niskiej plotki i dronów ,jako system ciągniony na przyczepie dla wojsk powietrznodesantowych czy WOT zastępując dawny WP-8z czy posadowić na ciężarówce

Marzyciel
niedziela, 16 maja 2021, 19:04

To ja rozwinie ten pomysł. Mesko podpisało już dwa listy intencyjne na kierowane rakiety kal 70mm. Jeden na kierowaną Hydrę 70, oraz drugi na "indukcyjne" 70mm pociski Thalesa!! Zamiast niekierowanych rakiet 80mm, moglibyśmy mieć potężne, precyzyjne, kierowane laserem rakiety 70mm. APR jest praktycznie gotowe. Wziąć cały projekt Stokrotki ale zrobić go dla 70mm rakiet kierowanych, dołożyć gotowe drony z WB do naprowadzania i mamy świetny, krajowy, precyzyjny system wsparcia rakietowego na najbliższym dystansie. I wtedy MOC jest z nami!!

Brzdąc
niedziela, 16 maja 2021, 21:59

Ok....tylko ten koszt

poniedziałek, 17 maja 2021, 09:19

WOLNOŚĆ jest bezcenna. Rakiety 70mm są uniwersalne. Naprowadzane laserem pozwolą na zniszczenie jednym precyzyjnym pociskiem dowolnego celu np. gniazda km, stanowiska artylerii ale też np. BMP3, czy BTR, BMD zamiast bardzo kosztownego Spike czy Javelin. Potrzeba tylko APR. Dla mnie - niezastąpiony środek ogniowy.

fcuk
niedziela, 16 maja 2021, 14:12

Mamy umowę na licencyjną produkcję Tatry Patriot. Idealne podwozie dla takich systemów.

Brzdąc
niedziela, 16 maja 2021, 22:02

System prosty tani ...a Tatry Patriot je konfigurowałbym z systemami jaki przedstawił Marzyciel ....na prostą Stokrotkę trzeba prostych nośników by tzw koszt/efekt się równoważył

Lampoo
niedziela, 16 maja 2021, 10:25

Lekkie , mobilne, trudne do wykrycia i bardzo duza sila ognia , zasieg zapewne idealny do bezposredniego wsparcia piechoty i ciezszych jednostek. Nasza generalicja chyba sobie sprawy nie zdają ile mozna zrobic na dobrym podowoziu 4x4 .... ile krzywdy wyrzadzic przeciwnikowi. Czasy tyraliery czołgow atakujacych pozycje odchodza do lamusa. Teraz wygrywac bedzie spryt i taktyka.Pozdro

Kerry
niedziela, 16 maja 2021, 17:35

No jasne super czyli w skrócie robi to samo co nowoczesny moździerz tylko... dużo gorzej (czas lotu, głowica), i kosmicznie wręcz drożej.

vis
niedziela, 16 maja 2021, 22:57

Zaraz Ci powiedzą, że jak nie zapłacisz na polskie wojsko to będziesz płacił na obce czyli w armii ekonomia nie obowiązuje i inne takie dyrdymały.

Brzdąc
niedziela, 16 maja 2021, 22:05

Na zgrupowania ,kolumny umocnienia to stawiam na systemy rakietowe niż moździerz i pocisk jest tańszy niż moździerzowy a qq robi większe oczywiście mówię o porównywalnych kalibrach

Davien
środa, 19 maja 2021, 08:45

Taak, przy głowicy o masie 1,3kg robi wieksze zniszczenia od możdzierza??

Tryb
niedziela, 16 maja 2021, 15:54

Sorry, ale w naszym wojsku ważne jest aby czołgi jechały ława i to jeszcze równo w jednej linii.

Tweets Defence24