Trwają rozmowy w ramach Trójkąta Lubelskiego. Tematem bezpieczeństwo regionu

4 marca 2021, 16:01
trójkąt lubelski
Fot. BBN via Twitter
Reklama

Podczas pierwszego spotkania prezydenckich doradców w ramach Trójkąta Lubelskiego chcemy omówić sytuację bezpieczeństwa flanki wschodniej, szczególnie w kontekście Białorusi, ale także omówić perspektywy zacieśnienia współpracy z Ukrainą - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

Trójkąt Lubelski, to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

W czwartek odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczyć będą prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy. "Szefów delegacji z Litwy i Ukrainy przyjmie też prezydent Andrzej Duda, któremu zależy na podkreśleniu znaczenia tej inicjatywy" - powiedział Soloch.

W rozmowie z PAP szef BBN przypomniał, że w 2019 r. - w 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej - doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy, którego konsekwencją była inicjatywa ministrów spraw zagranicznych trzech państw powołania trójkąta lubelskiego.

"Podczas czwartkowych rozmów będziemy chcieli omówić m.in. kwestie naszych wzajemnej relacji, sytuacji bezpieczeństwa w regionie - szczególnie w kontekście naszego wspólnego sąsiada, Białorusi – ale także omówić perspektywy zacieśnienia współpracy Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi" - zapowiedziała Soloch. "Będziemy też zabiegać, aby kwestie bezpieczeństwa flanki wschodniej, konfliktu na Ukrainie, sytuacji na Białorusi były mocno podkreślane w wymiarze międzynarodowym" - dodał.

Reklama
Reklama

Szef BBN zaznaczył, że do spotkania dochodzi w "trudnych warunkach pandemicznych" co - w jego ocenie - jest dowodem "wagi, jaką wszyscy przywiązujemy do zacieśniania wzajemnej współpracy". "Zarówno prezydent Duda, który patronuje rozmowom, jak i pozostali prezydenci państw Trójkąta Lubelskiego są zainteresowani perspektywą spotkania na najwyższym szczeblu" - dodał.

Soloch, który na spotkaniu będzie reprezentować Polskę, poinformował, że jego rozmówcami będą Darius Kuliešius, główny doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego i Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Stanisław
wtorek, 27 kwietnia 2021, 09:23

Prak zaufania do NATO?

Alexy
wtorek, 9 marca 2021, 13:15

Trójkąt Lubelski to na razie inicjatywa o niewielkim znaczeniu. Historyczne waśnie nie sprzyjają zacieśnianiu współpracy. Tylko w Polsce powszechnie uważamy, że I Rzeczpospolita była dobrodziejstwem, na Litwie i Ukrainie tylko niewielka część społeczeństwa tak myśli. Ten proces zacieśniania współpracy wymaga czasu i rozważnych kroków szczególnie ze strony Polski. Wszystkim to powinno się opłacać. Białoruś to trudniejszy temat, nad którym trzeba jeszcze więcej pracować.

Syplog
środa, 10 marca 2021, 12:53

Mylisz sie, na ukrainie mowi sie o tym czesto, czesciej niz w polsce n.t trojmorza czy tr. lubelskiego. Trojkat lubelski zainicjowali wlasnie ukraincy - min. msz Dmytro Kułeba.

Alexy
czwartek, 11 marca 2021, 16:54

Obyś miał rację. Czy możesz podać konkretne fakty tej współpracy? Poroszenko wykorzystywał poparcie Polski bardziej symbolicznie. Blokował współpracę historyczną licząc na głosy nacjonalistów z zachodniej Ukrainy. Zelenski jest bardziej elastyczny ale konkretów nie widzę.

Polak z Polski
piątek, 5 marca 2021, 10:24

To bardzo dobra inicjatywa. Na trójkąt lubelski trzeba przeznaczyć spore pieniądze. Potrzebne są wspólne manewry i ćwiczenia. Szczególnie interesować nas powinien Wołyń jako miejsce wspólnych ćwiczeń, może stacjonowania wspólnego polsko - ukrainskiego korpusu.

reht
piątek, 5 marca 2021, 09:43

Najwyższy czas na rozwinięcie istniejącej na papierze brygady polsko-ukraińsko-litewskiej, wspólne ćwiczenia itd itd...

ryba
czwartek, 4 marca 2021, 20:54

Przypomnę jedynie ze Litwini od zawsze kolaborowali z każdym i do ich współpracy trzeba podchodzic bardzo ostrożnie.

Aśka
piątek, 5 marca 2021, 09:29

Ukraińcy za to byli zawsze wzorem wierności i prawdy...

Syplog
środa, 10 marca 2021, 13:00

Odczep sie od ukraincow. Mieli bardziej pod gorke niz my

Łużyce
czwartek, 4 marca 2021, 20:38

PKB Wg. ONZ (w mld Usd) : Polska 526 + Ukraina 112 + Litwa 47;Razem: 685; PKB Bawarii: 544; Holandii : 830. No ale rozmawiajmy. W sumie w trójkę już prześcignęliśmy maleńką Bawarię.

marian
piątek, 5 marca 2021, 13:17

Tylko że za jednią dniówkę bawarczyka, ukrainiec będzie robił przez miesiąc. Oczywiście trochę naciągam, ale chcę tylko zaznaczyć, że PKB to dosyć teoretyczny wskaźnik.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 5 marca 2021, 10:42

Holendrzy swego czasu "obronili" Bośniaków w Srebrenicy. Dziś także Holandia bardzo dużo wnosi do obronności. Nie wiem tylko jak. W posagu, czy po schodach?

bender
piątek, 5 marca 2021, 16:24

Marynarkę wojenną i lotnictwo mają lepsze niż my. Śmigłowce również.

Syplog
środa, 10 marca 2021, 12:56

Bo to panstwo morskie. A smiglaki no nie wiem czy na wspolczesnym polu walki sa w stanie przetrwac chociaz pare minut

cckzxjcklxjlkvcjxvz
piątek, 5 marca 2021, 08:55

PKB Polski jest już ok 600

hermanaryk
piątek, 5 marca 2021, 08:37

Ale wiesz, że Bawaria jest jednym z kilku najbogatszych regionów Europy, a w niektórych statystykach wychodzi, że najbogatszym? I że PKB Holandii w wielkiej mierze zawyża ogólnoeuropejski tranzyt przez jej porty oraz jej oszustwa podatkowe na skalę całego kontynentu? O tym, że oba te kraje nie miały szczęścia należeć do państw satelickich ZSRR, już nie wspomnę.

czwartek, 4 marca 2021, 22:31

Co ma piernik do wiatraka?

Monkey
czwartek, 4 marca 2021, 21:24

@Łużyce: Nie rozumiem. Nie powinniśmy prowadzić rozmów bo nasze PKB jest niższe niż holenderskie i ciut wyższe niż bawarskie? Co ich PKB ma wspólnego z obronnością Polski, Litwy i Ukrainy?

Bimbo
piątek, 5 marca 2021, 07:26

To wg cen stałych, a PKB liczone wg siły nabywczej (PSN) dane MFW to Polska 1281 mld USD, Ukraina 429 mld i Litwa 90 mld USD.

aad154
czwartek, 4 marca 2021, 21:53

Słuszna uwaga, więc co ich pkb ma wspólnego z nasza obronnością?

czytelnik D24
piątek, 5 marca 2021, 12:34

To chyba pytanie do "Łużyc"

Jabadabadu
piątek, 5 marca 2021, 11:35

Pkb z obronnością Polski? W Polsce - nic. Nie ma obronności. Jest Urząd Wojska Polskiego.

Łużyce
piątek, 5 marca 2021, 06:51

Do prowadzenia wojny potrzebne są tylko trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze, pieniądze. Autor: Napoleon. Także w tym kontekście napisałem o PKB. Ważne, żeby nie było za dużo napuszenia i machania szabelkami, ale realnej współpracy na miarę możliwości. A coś mam przeczucie, że te spotkania będą mistrzostwem gołosłowia dwóch ekonomicznych pariasów i jednego państwa na dorobku.

SAS
sobota, 6 marca 2021, 14:09

Trzy rzeczy trzeba przygotować, Panie, do prowadzenia wojny – pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Trivulzio do Ludwika XII na pytanie, czego potrzeba do zdobycia Mediolanu. Słowo „tylko” to nadużycie.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 5 marca 2021, 17:12

Tylko, że najpierw jeszcze trzeba chcieć pieniądze wydawać. Tu akurat Holandia nie świeci najlepszym przykładem od dawna biorąc pod uwagę posiadane możliwości.

Tweets Defence24