Reklama

Technologie

Zielone światło dla produkcji AARGM-ER

F/A-18 odpala AARGM-ER / Fot. US Navy
F/A-18 odpala AARGM-ER / Fot. US Navy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych otrzymała zgodę na złożenie zamówień na pociski przeciwradiolokacyjne o rozszerzonym zasięgu AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range). Uzbrojenie to zostanie zintegrowane z flotą samolotów uderzeniowych Super Hornet i Growler a także z F-35 wszystkich wersji.

Zezwolenie zostało wydane 23 sierpnia i w praktyce oznacza, że w najbliższym czasie złożone zostaną złożone zamówienia na dwie wstępne partie AARGM-ER. Stanie się to najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jest to możliwe dzięki intensywnie prowadzonemu w ciągu ostatnich dwóch lat programu o nazwie Time Sensitive Strike. Został on uwieńczony pierwszym strzelaniem w czerwcu bieżącego roku, co umożliwiło "uprzemysłowienie" nowego pocisku.

AARGM-ER to pocisk przeciwradiolokacyjny automatycznie namierzający się na promieniowanie nieprzyjacielskich radarów i przeznaczony do ich neutralizacji. Zastosowanie tej broni ma niszczyć zdolności przeciwnika i „otwierać” jego systemy antydostępowe w pierwszej fazie ataku.

Reklama
Reklama

AARGM-ER to wersja rozwojowa pocisku AGM-88F AARGM. Wykorzystuje ona pewne istniejące elementy pocisku AARGM standardowej wersji, łącząc je z nową konstrukcją i układem napędowym. Nowy pocisk będzie mógł być przenoszony w wewnętrznych komorach uzbrojenia myśliwców F-35, a jednocześnie w stosunku do istniejącego AARGM ponad dwukrotnie zostaną zwiększone zasięg, jak i prędkość lotu.

Szacuje się, że maksymalny zasięg AARGM-ER będzie wynosił ponad 250 km. Jednocześnie rakiety te, podobnie jak AARGM, będą miały wielosensorowy system naprowadzania, z pasywną cyfrową głowicą radiolokacyjną, aktywnym radarem milimetrowym oraz systemem INS/GPS. Umożliwia on zwalczanie stacji radiolokacyjnych nawet, jeśli rozpoczęły one manewr zmiany stanowiska po wcześniejszym wyłączeniu radaru, a także niszczenie celów nie emitujących promieniowania radarowego o znanych koordynatach.

Pierwsze zamówienia umożliwią przeprowadzenie dalszych testów nowej broni, które mają być prowadzone także w ciągu 2022 roku, a jej wstępna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w roku 2023.

Według wcześniejszego komunikatu Northrop Grumman, partnera przemysłowego programu AARGM-ER, pocisk integrowany na samolotach F/A-18E/F Super Hornet i E/A-18G Growler oraz myśliwcach F-35 wszystkich trzech wersji: F-35A sił powietrznych (USAF), F-35B piechoty morskiej (USMC) oraz F-35C marynarki wojennej (US Navy).

Pociski AARGM w standardowej wersji są obecnie używane przez US Navy i USMC, a także siły powietrzne Włoch i Australii. W końcu 2019 roku zostały także zamówione przez Niemcy. Pozyskaniem AARGM i AARGM-ER zainteresowana jest także Polska. Jak informował jeszcze w 2018 roku Defence24.pl, do strony amerykańskiej skierowano zapytanie o cenę i dostępność (LOR P&A) w odniesieniu do obu wariantów pocisków. Pociski rodziny AARGM mogłyby wejść na uzbrojenie polskich F-16 i przyszłych F-35.

Reklama
Reklama

Komentarze