Reklama

Technologie

Ukraiński radar dla sił zbrojnych USA

Radar 80K6K1 firmy KBP Iskra. Fot. Ukroboronprom
Radar 80K6K1 firmy KBP Iskra. Fot. Ukroboronprom

Ukraiński Kompleks Badawczo-Produkcyjny „Iskra” sprzedał stację radiolokacyjną niesprecyzowanego typu Departamentowi Obrony USA. Brak jest informacji na temat wartości umowy, oraz typie sprzętu. Należąca do Ukroboronprom firma dostarczała już Amerykanom stacje radiolokacyjne, które wykorzystywane są przez U.S. Air Force.  

Mamy udane doświadczenie w dostarczaniu radarów do Stanów Zjednoczonych. O ile nam wiadomo, radary te są aktywnie wykorzystywane, a klienci są w pełni zadowoleni z jakości dostarczanych produktów. 
Ponadto rozwija się nasza współpraca z partnerami amerykańskimi: zaledwie kilka dni temu podpisano kolejną umowę na dostawę naszego sprzętu radarowego do Stanów Zjednoczonych.

 Dmitrij Semenow, główny konstruktor KBP „Iskra” w wywiadzie dla portalu „Kurier Przemysłowo-Obronny”.

Firma po raz pierwszy sprzedała stację radiolokacyjną do USA w 2008 roku za sumę 6,4 mln dolarów. Był to radar 36D6M stosowany w rosyjskich systemach przeciwlotniczych S-300P i S-300W. Kolejne trzy stacje radiolokacyjne tego typu Pentagon kupił w latach 2010, 2017 i 2018.  Natomiast w 2019 roku U.S. Air Force kupiły w KBP Iskra radar kontroli ruchu lotniczego 80K6K1 za 8,3 mln dolarów.

Wszystkie te stacje są eksploatowane na terenie USA i służą najprawdopodobniej do testowania możliwości wykrywania różnych środków napadu powietrznego oraz treningu pilotów maszyn bojowych, w tym samolotów 5. generacji F-35 i F-22. Chodzi o możliwie dokładne odwzorowanie możliwości systemów potencjalnego przeciwnika, dysponującego radarami działającymi w oparciu o rosyjskie i chińskie standardy.

„Iskra” nie jest jedyną ukraińską firmą zaopatrującą Pentagon w radary. W ostatnich latach dostawy takie realizowały również firmy „Kwant” i „Aerotechnika-MPT”, które sprzedały do USA m. in. zmodernizowane stacje dalekiego zasięgu P-18MA (P-180U) i okrętowy radar Minerał-ME stosowany m. in. na okrętach rakietowych projektu 22800 „Karakurt” i projektu 11661 „Gepard”. 

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze