Technologie
Termowizja nowej generacji na SHOT Show 2024
Na trwających targach SHOT Show (ang. Shooting, Hunting, Outdoor Trade) w Las Vegas firma Teledyne FLIR Defense (należąca do Teledyne Technologies Incorporated) zaprezentowała nowy chłodzony celownik termowizyjny ThermoSight HISS-HD. Konstrukcja ta umożliwia wykrywanie, identyfikowanie i atakowanie celów oddalonych o ponad 2200 metrów.
Celownik termowizyjny HISS-HD to w zasadzie przystawka termowizyjna, która można zamontować na szynie Picatinny (MIL-STD-1913) przed dziennym celownikiem optycznym (lunetą). Może współpracować z różnymi lunetami i być montowany na wielu typach broni strzeleckiej. Został przetestowany zarówno na karabinach wyborowych kalibru 12,7 mm i .338, jak i na broni zespołowej, w tym z ukm SIG Sauer MG338 zasilanym nabojem .338 Norma Magnum (8,6 x 64 mm).
W ThermoSight HISS-HD zastosowano chłodzoną kriogenicznie matrycę MWIR (ang. mid-wave imager) o wysokiej rozdzielczości (HD, 1280x1024) i wysokiej temperaturze roboczej (HOT) zapewniającą stałe, 4-stopniowe pole widzenia z mechaniczną regulacją ostrości. Jakość obrazu pozwala na śledzenie toru lotu pocisków pozbawionych smugacza. Celownik wyposażony został także w zintegrowany rejestrator obrazu i wideo.
Zapis danych następuje na karcie micro-SD o pojemności 32 GB. W zestawie znajduje się również kabel USB-C pozwalający na przesłanie obrazu w czasie rzeczywistym do odbiorników zewnętrznych. Celownik został również wyposażony w zdalne sterowanie za pomocą przewodowego pilota. Czas pracy urządzenia to 3 godziny lub 6 w trybie Hot Swap. Celownik jest zasilany baterią CR123 lub można skorzystać z zewnętrznego źródła zasilana o napięciu 9-24 V DC.
Używanie urządzenia mają ułatwiać jego kompaktowe wymiary 26,9/8,9/9,4 cm (dł./szer./wys.) oraz masa 2,1 kg z baterią. Celownik jest przystosowany do działania w temperaturze od -32 do 49 °C i może być zanurzony w wodzie na głębokość 90 cm przez okres dwóch godzin.
Czytaj też
Przystawki takie jak opisywany ThermoSight HISS-HD dzięki możliwości montażu i współpracy z różnymi celownikami optycznymi są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem niż celowniki termowizyjne typu stand-alone, jak nasz krajowy SCT Rubin od PCO S.A. czy amerykański AN/PAS-13G(V)1 firmy L3Harris. Wykorzystanie przystawki nie wymusza demontażu celownika optycznego i ponownego jego ustawiania (zerowania). Do tego HISS-HD wyposażony został w przewodowego pilota, co pozwala na zmianę jego ustawień bez dotykania celownika i zmiany pozycji przez strzelca.
Podobnie jak wcześniejsze konflikty wojna na Ukrainie kolejny raz pokazuje, jak duże znaczenie mają zdolności do działań, wykrywania, identyfikowania i atakowania celów w nocy czy w warunkach ograniczonej widzialności. Stąd celowniki czy przystawki termowizyjne to wyposażenie nie tylko dla snajperów czy strzelców wyborowych, ale także np. celowniczych karabinów maszynowych.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102