Reklama

Technologie

Słowacja remontuje ratownicze Mi-17

Fot. LOTN
Fot. LOTN

Słowackie lotnicze zakłady remontowe LOTN w Trenčinie rozpoczęły remont główny dwóch śmigłowców Mi-17 z bazy lotniczej Prešov. Stacjonują tam również nowe maszyny UH-60M Black Hawk, których dostawy zaczęły się w 2017 roku. Remont związany jest z niezbędnym do dalszej eksploatacji wydłużeniem resursów.

Informacja o przekazaniu dwóch maszyn Mi-17 do remontu głównego została opublikowana przez zakłady 5 marca. Śmigłowce zostały przywiezione po demontażu m. in. przekładni głównej wraz z wirnikiem i silnikami, belki ogonowej i elementów podwozia. Jedna z maszyn to Mi-17M nr 0846 który służył w 1. eskadrze Skrzydła Śmigłowcowego im. gen. Jana Ambrusa (słow. Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša) w Prešovie. W pierwszej eskadrze służą również słowackie UH-60M Black Hawk, które mają docelowo zastąpić całkowicie Mi-17.

Drugi śmigłowiec nosi numer 0827 i należy do specjalnej, poszukiwawczo-ratowniczej wersji Mi-17LPZS opracowanej na Słowacji. Śmigłowiec wyposażony jest m. in. w radar pogodowy i wyciągarkę. Ten egzemplarz nominalnie należy do 2. eskadry tej samej jednostki z Prešova, która eksploatuje 4 śmigłowce Mi-17LPZS. Ten konkretny egzemplarz był od pewnego czasu składowany bez łopat wirnika głównego, jednak ze względu na upłyniecie resursu również trafił do remontu.

Podczas prac związanych z remontem głównym płatowce zostaną zdemontowane, wszystkie systemy pokładowe zostaną poddane przeglądom i remontom a struktura płatowca pozbawiona powłok i sprawdzona pod względem zużycia czy korozji. Następnie śmigłowce otrzymają nowe powłoki lakiernicze i zostaną zmontowane oraz przetestowane pod względem gotowości do lotu. Prace te mogą trwać do dwóch lat.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama